Marujiana, Esrar Otunun(Cannabis Sativa) Bilimsel Yönü Ve Madde Bağımlığı Sorunu

 Eğer birisi elinde küçük tohumlarla gelseydi ve bize deseydi al bu tohumları ek. Bunlardan halat, kumaş ve kâğıt yapılabilir. Hastalara yardımcı olabilir ve keyif verir deseydi tohumları alır mı idik. Yoksa bırakır mı idik. İşte marujiana böyle bir şeydir. Esrar yapımında kullanıldığı için yasaklanmıştır. Kaçakçılar ormanların gizli yerlerinde marujiana veya bilimsel adı cannabis sativa olan bitkiyi yetiştiriyorlar. Askerler ve emniyet güçleri birleşik devletlerde bu kaçak esrar otu tarlalarını bulmak için keşifler yapıyorlar. Üreticiler büyük kar elde etmek için ekiyorlar. Florida da bazı evle esrar otu için sera olarak kullanılıyor. Artık insanlar yapay iklim şartları yapıyorlar ve çok verim alınan bitkiler üretiliyor. Ayrıca seralarda yılda 3-4 defa ürün elde edebiliyorlar.

    Hint keneviri de denilen bu bitki acaba neden bu kadar arzulanıyor. İlk defa Çin de kullanılmış. Kan beyine gittiğinde THC akciğerlere giden duman kılcal damarlardan kana karışır. Kan beyne gittiğinde THC reseptörlere tutunur. Keyif verici etkiler ilk 10 saniye içinde hissedilir. Ama kimsenin deneyimi aynı değildir. En yaygın görülen etki zamanın yavaş akmasıdır. Mekân geniş görülür. Cinsellik, maneviyat ve tüm duygular güçlenmiş gibidir. Aynı zamanda endişeye, paranoyaya, kalp ritminde anormalliklere ve genel rahatsızlıklara neden olabiliyor. Uzun süreli kullanımında hafıza kaybına, okul performansında düşme ve solunum yolu sorunlara neden oluyor. Ama talep hiç azalmıyor. Kảr da azalmıyor. Dünyada en fazla kullanan ülke Kanada dır. Hollanda belli miktarda bulundurmayı serbest bırakıyor. İspanya ve Portekiz de biraz toleranslı davranıyor. ABD de ise tamamen yasaklanmıştır.

  Kesin olan bir şey var ki şimdiki marujiyanaların atalarına hiç benzemediği ve altın değerinde olduğudur. Peki, şimdi bu tohumları alır mıydınız?

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

    S-1.Esrar otunun diğer isimleri nelerdir?

    S-2.Esrar otu ABD de nerelerde yetiştirilir?

    S-3.Esrar otu ilk defa nerede kullanılmış?

    S-4.Uzun süreli esrar otu kullanımında hafızada ne gibi değişiklikler görülür?

    S-5.Esrar dünyada hangi ülkelerde belli bir miktarda bulundurulması serbest bırakılmıştır?

    S-6.Esrar kullanıldığında vücutta ne gibi değişiklikler görülür?

    S-7.Esrar neden yasaklanmıştır?

    S-8.Esrar otu yetiştirilmesi ve satılmasını nasıl karşılarsınız?