Dünyanın Manyetik Alanı-Kalkanı Nasıl Oluşuyor Dünyanın Manyetosfer Kalkanı 46 dk

 

 Bu filimde dünyanın manyetik alanı ele alınmış ve işlevi anlatılmıştır.

 Eski zamandan beri bilim insanları güneşten gelen zararlı partiküllerin bize zarar verebileceklerini biliyorlar ama ciddi bir zarara uğramadığımız için bizi bu zararlı partiküllerden koruyan şeyin ne olduğunu anlamaya çalıştılar.

Bilim adamları bizi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyan şeyin dünyanın manyetik alanı olduğu keşfettiler ve bu manyetik alanın nasıl çalıştığını anlamayı hedeflediler. Bilim insanları dünyanın iç haritasını çıkarttıkları zaman dünyayı dış etkenlerden koruyan manyetik alanın çekirdekte bulunan yoğun demirden kaynaklandığını zannettiler. Dünyanın çekirdeğinde bulunan demir sıcaklık artınca herhangi bir manyetik etki gösteremediğinden bu tezleri çürümüş oldu. Sonraki yıllarda yapılan çalışmalarda manyetik alanın çekirdeğin iç katmanı ve dış katmanı arasında ki etkileşimden kaynaklandığını buldular.

Bilim insanların manyetik alanın nasıl oluştuğunu anlamaya çalışmaları bitmeden bu sefer başka bilim insanları dünyanın manyetik alanının değişebileceğini ve hatta değiştiğini keşfetti. Onlara göre dünyanın manyetik alanı kutup değiştiriyordu.

Dünya dışındaki gezegenler incelendiğinde bu tarzda bir manyetik alana rastlanmamaktadır. Ama bazı gezegenlerin daha önce bir manyetik alana sahip olduğu tahmin ediliyor. Mars gezegenin de yapılan araştırmalarda dünyamızın kalkanı gibi onunda kalkanın eskiden olabileceği öne sürüldü fakat şimdi böyle bir şey söz konusu değildir. Marsın şuan kalkanın olmaması insanlara acaba dünyamızın da kalkanı yok olacak sorusunu akla getiriyor.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre dünyamızın kalkanı da yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır daha doğrusu dünyamızın kalkanı kutup değiştirebilir.

Dünyanın manyetik alanı dünyayı dış tehlikelerden koruyan bir kalkan özellikle güneşten gelen zararlı fırtınalara, radyasyona ve partiküllere karşı bizi koruyor nitekim canlı vücudu bu zararlılarla etkileşime geçerse kanser olma ihtimali artıyor.

Bu film ile dünyanın katmanının bizi ne tür tehlikelere karşı koruduğu apaçık belli olmaktadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1. Dünyanın kalkanı bize ne fayda sağlıyor?

2. Dünyanın kalkanı nasıl oluştu?

3. Dünyanın kalkanı kutup değiştirebilir mi?

4. Dünyanın kalkanı yok olacak mı?

5. Dünyanın iç haritası nasıl çıkartıldı?

6. Orora ışıkları nasıl oluşur?

7. Marsın manyetik alanı var mı?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)