Mantar Nedir? Nerelerde Yaşarlar?  46’

  Günün her saati mantarlarla içi içeyiz. İçimizde yüzden fazla mantar bulunur. Mantar türleri maya, doğa mantar ve kültür mantarıdır. Bunlar en çok bilinendir.

     Küf mantarları evimize geldiğinde bize sorunlar çıkarıyor. Hatta bizi öldürebilirler. Küf temizleme Amerika da çok büyük bir sanayidir. Burada uzmanlar halıları, duvarları, yerleri küflerden temizlerler. Ev temizlemede önce bir uzman gelir evdeki küflerden örnekler alır ve laboratuarda inceler. Sporlar küflerin hava yolu ile yayılma araçlarıdır. Aynı zamanda bunlar tohumlar gibi mantarların üreme organizmalarıdır. Evlerde en çok banyo küfleri bulunur. Özellikle bunlar diğer küfler için uygun ortamlar oluştururlar. Bunları çamaşır suyu ile temizlememek gerekir. Bu yarardan çok zarar getirir. Özellikle bu yüzeyde kalır. Çamaşır suyu su ile karışır ve yarardan çok zarar getirir. Kesin çözüm için önce ortamın kurutulması gerekir.

   Mantarlara doğada buğday ve arpa gibi tahıllara da çok zarar veriyor. Bu mantarlarla savaşmak için diğer mantar çeşitleri kullanılıyor. Aynı zamanda bazı zararlı böceklerle savaşmak içinde mantarlar kullanılıyor. Bazı mantar türlerini besin olarak biz insanlarda kullanırız. Bu mantarlar seralarda yetişiyor. Bu seraların genelde camları yoktur. Buralarda nem, karbondioksit ve ısı dengesi sağlanıyor. Buralarda mantarlar yetiştiriliyor ve satışa sunuluyor. İlaç sanayisinde de aynı şekilde mantarlar kullanılıyor. C13 bisodizel üretiyor. Yakın zamanda bu bisodizeli araçlarımızda kullanabiliriz. Bu biyodizel değildir. Biyodizel bitkilerden elde ediliyor.

   Çürükçül mantarlarda bulunur. Bunlarda hayvan ve bitki kalıntılarının toprağa karışmasını sağlarlar. Bu şekilde toprağın inorganik madde açısından zenginleşmesini sağlarlar.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.Küf mantarları ne zaman bize sorunlar çıkarıyor?

   S-2.Mantarlar doğada hangi bitkilere zarar verir?

   S-3.Evlerimizdeki mantarları temizlemek için neden çamaşır suyunu kullanmamalıyız?

   S-4.Hangi mantardan bisodizel elde ediliyor?

   S-5.Mantarlar kimlerle mücadelede kullanılır?

   S-6.Biyodizel ile bisodizel arasındaki fark kaçtır?

   S-7.Mantarların toprağa faydaları nelerdir?

   S-8.Mantarlar dünyada olmasa idi ne olurdu?

?