Leonardo Davinci

İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar, müzisyen, mühendis ve bilim adamı Leonardo da Vinci, 1452'de Toscana tepeliklerinde, adını taşıdığı Vinci köyünde doğdu. Çalışmalarının çok yönlülüğü ve yaratıcı güçleri, onun Rönesans dehalarının en ince örneklerinden biri olarak tanınmasını sağladı. Çizimlerinde bilimsel bir kesinlik ve mükemmel bir sanatsallıkla işlenmiş uçan makinelerden karikatürlere dek uzanan bir çeşitlilik göze çarpar. İnsan, hayvan ve bitkilerin o güne kadar pek denenmemiş karmaşıklıkta anatomik betimlemelerini yaptığı çalışmaları hayranlık uyandırıcıdır. Defterlerinin sayfaları tüm zamanların en büyük zekâlarından biri olduğunu gösteren zenginlikler ve özgünlüklerle doludur.

Robotların geçmişinde Leonardo Da Vinci'nin de adı var. Leonardo Da Vinci, 1945'de ilk insan benzeri robotu meydana getirmişti. Robotun çizimlerine bakacak olursak ayakta durduğunu, oturabildiğini, miğferinin önünün kaldırabildiğini ve kollarını oynatabildiğini görüyoruz. Robotun bugün çizimlere dayanarak meydana getirilen bir kopyası bulunuyor.

Leonardo Da Vinci için uçmak en büyük hayallerden biri idi ve bunun için bir sürü icat yapmaya başladı. Bunun için doğayı inceledi ve aklını kullanıp bunu dünce ye geçirdi. Bunu Hvada değil suda gerçekleştirmeye çalıştı ve uçmanın püf noktalarını çözmeye başladı.

 

Leonardo Da Vinci’nin bulunan bir kitabında, yaklaşık 7 m boyunda bir at heykelinin planıydı, bu Leonardo’nun atı olarak bilinirdi. Hayatının en zor ve sanatsal işiydi. 1840 yıllarında Leonardo bu proje üzerinde yarım asır çalışmalar yaptı. Fakat o denli planlar sonunda Leonardo atın yapımını göremedi.

1994’ Leonardo’nun kitapları özel kirşiler tarafından saklanıyordu ve belli bir zaman sonra satışa çıkarıldı. Alıcısı ise dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in ta kendisidir ve tam 28 milyon dolara satın almıştır.

 

 

 

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

1-Leonardo Da Vinci kimdir?

2-Leonardo Da Vinci nasıl bir robot yapmıştır?

3- Günümüz insanları Leonardo’nun hangi şifreleri ile buluşlarını gerçekleştirmişlerdir?

4-Leonardo Da Vinci hangi alanlarda bilime damgasını vurmuştur?

5-Leonardo Da Vinci neden uçmayı amaçlamıştır?

6-Leonardo Da Vinci’nin kitapları daha hangi sırlarla doludur?

7-Leonardo’nun bilimsel zekasına vurgu…

8-Leonardo Da Vinci’nin kitapları kimlerde bulmaktadır?

9-Leonardo Da Vinci’nin at heykeli nasıl gelişti ve kaç ton bronz kullanıldı?

10-Hayatın tadı, göller, su ve Rönesans…

11-Leonardo’nun kendi döneminde zorlandığı uygulamalar nelerdir?

12-Günümüzde Leonardo denilince akla gelen neler vardır?

                                                           Hasan ÇAPİK (TEZSİZ YÜKSEK LİSANS)