KUYRUKLU UZAYIN GİZEMİ KUYRUKLU YILDIZLARIN HAYAT DÖNGÜSÜ VE DÜNYAYA ÇARPMA OLASILIKLARI 90 dk

 

 

Bu filimde kuyruklu yıldızlar ve onların dünyaya olabilecek zararları anlatılmaktadır.

Kuyruklu yıldızların kıyametin habercisi olduğu belirtiliyor. Çünkü geçmişte bunların sürekli dünyaya çarptıkları biliniyor. Ve gelecekte de tekrar vuracakları sanılıyor. Bilim adamları öncelikleri kuyruklu yıldızları ile gök taşlarını birbirinden ayırır. Çünkü göktaşlarının kuyrukları yoktur aslında yıldızlarında kuyrukları yoktur. Ama burada bahsedilen kaypır kuşağında bulunan buzdan oluşan gök taşlarının dünyaya geldiğinde sürtünmeden dolayı yapısını oluşturan toz ve buz parçaları arkasına sıralanır ve kuyruğu varmış gibi gözükür.

Dünyada bazı insanlar kuyruklu yıldızlara dinsel bir inanç bağlamışlardır. Daha önce bir bilim grubu bizi bu dünyadan kurtaracak şeyin kuyruklu yıldızlar olduğu sanılıyor ve bu gerçekleşmeyince topluca intihar ediyorlar.

Bilim insanları kuyruklu yıldızların yaşamın temel kaynağı olan maddeleri içerdiklerini zannediyorlar ve bunun için bir kuyruklu yıldıza bir madde çarpıp kuyruklu yıldızın yapısı incelenmeye çalışıldı. Bu incelemede kuyruklu yıldızın yoğunluğunu ve yapısındaki elementleri incelemeyi hedefliyorlar.

Kuyruklu yıldızlar galaksimizde iki yerde bulunuyorlar: biri Neptün ötesindeki kaypır kuşağı bir diğeri ise ohurt bulutu denilen buzlu yerde bulunuyorlar.

Bilim adamları kuyruklu yıldızların yapısını elementlerin farklı ışıklar altında farklı renkler vermesi ile rahatlıkla incelenebiliyor. Bu ışıkla teleskopa yükleniyor ve teleskopla kuyruklu yıldızların kuyruğuna baktıklarında elementler kendi renklerini gösterdikleri için yapıları inceleniyor.

Kuyruklu yıldızların felaket getirdiği fikri insanların arasında çok meşhurdur. Eskiden beri insanlar örneğin sezarın ölümü, ülkeler arası savaş ve hazreti İsa’yı götüren yıldız gibi insanlar arasında batıl inançlar mevcuttur. Aslında bu olaylarda insanlar başlarına gelen felaketleri yakın zamanda gördükleri kuyruklu yıldızlara bağladılar.16. ve 17. yüzyıla kadar insanların batıl inançları devam ediyordu ta ki Halley ve Newton tarafından yapılan araştırmalarla insanlar yeni bilgiler edindi ve çok şaşırdılar. İnsanların en çok şaşırdıkları şey ise tarihte hep görünen kuyruklu yıldızın aslında 75 yılda bir görünen Halley kuyruklu yıldızı idi.

Bilim adamları sonraki yıllarda kuyruklu yıldızın kirli bir kartopu olduğunu öne sürdüler ve bunu kanıtladılar. Daha sonraki yıllarda derin çarpışma denilen bir yöntemle kuyruklu yıldızın yapısı daha iyi anlaşıldı. Daha sonra kuyruklu yıldızdan parça almayı başardılar ve yapısı iyice anlaşıldı. Kuyruklu yıldızın yapısındaki mineraller ve elementler incelendi. Sonraki yıllarda yeryüzüne çarpan bir kuyruklu yıldızın parçalarını buldular normalde böyle bir çarpışmada kuyruklu yıldızın parçası kalmaz erir fakat bu sefer kalmıştı çünkü buzun üstüne düşmüştü ve buz bu parçaları korumuştu. Ve bilim insanları bu parçalı alıp incelendi

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Yıldızların kuyruğu var mı?

2.       Gök taşı ve kuyruklu yıldız arasındaki fark nedir?

3.       Bir gök taşı dünyaya gelirse ne yapacağız?

4.       Kuyruklu yıldızlar incelenebilir mi?

5.       Kuyruklu yıldızlardan parça alınabilir mi?

6.       Kuyruklu yıldızların yörüngeleri var mı?

7.       Kuyruklu yıldızlar kaç yılda bir gözükürler?

8.       Kuyruklu yıldızlar dünyaya çarptı mı?

9.       Kirli kartopu teorisi nedir?

10.   Kuyruklu yıldızların kuyruğu nasıl incelenir?

11.   Kuyruklu yıldızlarla ilgili batıl inançlar nelerdir?

12.   Kuyruklu yıldızlar evrende nasıl bir yerde bulunuyorlar?

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)