Kurbağalar, Yok Olan Deniz Canlıları ve Su Ekosistem Tedavisi

     Sulardan örnek almak için en iyi yerler kıtaların ortası, bataklıklar ve gölcüklerdir. Bilim adamları buralarda leopar kurbağalarını arıyorlar. Bunların sayıları azalmaktadır. Bu canlılar sağlıklı görünüyor. Ancak üreme organlarında anormallikler görüldü. Bazı erkek leopar kurbağaların testislerinde yumurtalar gelişiyor. Bunlar hermafrodit canlılardır.

    Amerika da tarımda yabancı otlarla mücadele etmek için kullanılan atrazin ilacının bu kurbağalara zarar verildiği düşünülüyor. Bunu ispatlamak için atrazinli ve normal sularda yaşayan leopar kurbağalarını k Normal sulardaki erkek leopar kurbağaları normaldi. Ama atrazinli sulardan alınan erkek leopar kurbağalarının hepsinin hermafrodit olduğu görüldü. Yapılan araştırmalarda atrazin ilacının testosteron hormonunu östrojene dönüştürdüğünü gördüler. Günlük yaşantımızda kullandığımız suyun içindeki kimyasalların etkisini ortaya çıkarmak çok zordur. Hayvanları etkileyen kimyasallar bizi de etkiler. Aşırı klorlu sulardan içen kadınlarda düşüklerin çok fazla olduğu görülüyor. Bu suların erkek üreme sistemleri üzerindeki etkileri inceleniyor. Birçok yerden sperm örnekleri alındı. Bazı yerlerdeki sperm kalitesinin çok düşük olduğu görüldü. Acaba bu kalite düşüklüğü hava kirliliğinden kaynaklanıyor olabilir mi idi. Ama bu düşük kaliteli spermlerin alındığı bölgede havanın daha temiz olduğu görüldü. Ama bu bölgelerin çevrelerinde çiftlikler vardı ve bundan dolayı kimyasallar çok kullanılıyordu. Peki bu kimyasallara erkekler nasıl maruz kalıyordu. Araştırmalar bütün erkeklerin aynı musluk sularından bu kimyasalları aldığını gösteriyordu. Erkeklerin bu kimyasallardan korunması için bu sulara hiç kimyasal katılmamalı. Tarımda kullanılan gübreler ve diğer çeşitli kimyasallar tarımdan daha iyi verim almak için kullanılıyor. Bu kimyasallar sulara ulaşıyor. Bu kimyasalların karıştığı sulardaki canlı türleri zarar görmektedir. Bunun için mümkün olduğunca doğal gübreler kullanılmalıdır.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.Atrazin hangi amaçla kullanılır?

   S-3.Atrazin leopar kurbağalarına ne gibi zararlar verir?

   S-2.Erkeklerin sağlığı için musluk sularına ne yapılmalıdır?

   S-4.Sulardan en iyi örnekler nerelerden alınır?

   S-5.Tarımda kullanılan kimyasallar sulara nasıl ulaşıyor olabilir?

   S-6.Kimyasallardan korunmak için tarımda ne tür gübreler kullanılmalıdır?

   S-7.Aşırılı klorlu sulardan içen kadınlarda hangi olumsuzluklar görülür?

   S-8.Günümüzde endüstri ve kanalizasyon atıkları sulara bırakılmaktadır. İlerde su sıkıntısı ile baş başa kalabilir miyiz? Nedenleri ile anlatınız.