BAZI GEZEGENLERİN NEDEN KUŞAKLARI VAR 25 dk.

       

          Bu filmde Samanyolu galaksisindeki gezegenlerden bahseder. Özellikle halkası olan gezegenler. Herkesin bildiği gibi Satürn gezegenini halkası vardır ama burada başka gezegenlerin de halkalarının olduğundan bahseder. Ayrıca gezegen halkalarının nasıl oluştuğunu da anlatır. Burada gezegenlerin yerçekimi kuvvetinden dolayı etrafındaki uyduların parçalanıp etrafında dönmesi sonucu halkalar oluştuğu ileri sürülmektedir.

           Satürn gezegeninin halkasını ilk keşfeden Galileo’dur. Günümüzde bilim adamları Satürn’e gidebilmenin oldukça zor olduğunu ileri sürmekteler: çünkü gezegene gidişin bile yedi gün gibi bir süreyi alacağı belirtiliyor. Ayrıca Satürn etrafındaki halkalar oraya gitmeye izin vermeyeceğini belirtiyorlar. Bu filmde ayrıca Uranüs’ün kendi etrafındaki dönüş şekli veya Jüpiter ile Neptün’ün de ilginç özelliklerinden bahsedilmekte.

          Bir insan eğer uzaya gidebilme fırsatı bulursa uzayda nasıl gezebileceği veya neler görebileceğinden bahsedilmekte. Gidemiyorsak dahi nasıl görebileceğimizi anlatıyor. İnternet yoluyla veya teleskopla nasıl görülebilirliğini anlatıyor. Ayrıca Satürn gibi halkalı olan gezegen modelleri yapılabilindiğini gösteriyor.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Yerin merkezi kaç metre derindedir?
 2. Hangi gezegenlerin halkaları vardır?
 3. Halkalar nasıl oluşur?
 4. Halkalar nelerden oluşur?
 5. Satürn gezegeni suda yüzebilir mi?
 6. Yer çekimi cisimlere nasıl etki eder?
 7. Dünyanın da bir halkası var mıydı?
 8. Satürn’ü nasıl görebilirsiniz?
 9. Satürn’ün halkalı modeli nasıl oluşturulabilir?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)