Kozmik Delikler; Kara Delikler, Solucan Delikleri, Ak Delikler, Kuasralar ve Zaman Kavramı Nedir Aralarında Nasıl İlişkiler Vardır 43 dk
Bu filimde evrendeki kozmik delikler ele alınmıştır: Kara Delikler, Solucan Delikleri, Ak Delikler, Kuasralar ve ayrıca uzaydaki zaman anlayışından bahsedilmiştir.

Bilim insanları önceki yıllarda evrende kara delik olup olmadığı noktasında şüpheliydiler ama artık bunu kanıtlayabildiler. Artık her insan kara deliklerin olduğundan haberdar. Hubble uzay teleskopu ve bazı bilim adamlarının ayrıntılı incelemeleri sayesinde kara delikler keşfedildi. Bilim adamlarına göre kara delikler evrende her şeyi içine alabilen ve hatta ışığın bile kaçamadığı büyük bir fırtına olarak ele almaktalar. Ayrıca kara delikleri büyüklüklerine göre iki sınıfta ele almaktalar.

Kara deliklerin keşfi ile bilim insanları artık beyaz deliklerin peşindeler. Yani o evreni oluşturduğu düşünülen ve her şeyi dışarı atan delikler. Bilim insanları henüz böyle bir şey yakalayamadı fakat olma ihtimalleri yüksektir.

Artık bilim insanlarının yeni uğraş alanlarından biride solucan delikleridir. Yani bir evrenden başka bir evrene geçmek için kullanılan kestirme yol. Doğrusu böyle bir şey henüz ispat edilemedi fakat teoride var olduğu kanıtlandı. Özellikle Einstein solucan delikleri ile ilgili yaptığı çalışmalarda bu deliği matematiksel bir formül ile ispat etmiştir.

Bilim adamlarının ilgilendiği bir diğer konuda uzayda zaman anlayışıdır. Ve yaptıkları çalışmalar ile bunu ispatladılar. Radyo dalgaları ile takip ettikleri bir sistem ile iki saat ele aldılar ve biri uzay aracı ile uzaya gönderilirken diğeri yer yüzeyinde bırakıldı. Daha sonra bakıldı ki uzaydaki saat daha hızlı hareket ettiği görülmüştür çünkü zaman yer çekiminden uzaklaştıkça hızı artar.

Bilim insanları evrendeki kara delikleri inceleyemedikleri için yer yüzeyinde yapay kara delikler yapmaya karar verdiler ve bunun için hem Amerika da hem de İsviçre de olmak üzere partikül hızlandırıcılar yaptılar. Buradaki temel amaç dünya yüzeyinde mini kara delikler yaparak incelemek.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Kara delik nedir

2.       Beyaz delik nedir?

3.       Solucan deliği nedir?

4.       Beyaz delik keşfedildi mi?

5.       Beyaz delikten mi evren oluştu?

6.       Beyaz deliklerin kara deliklerle ilişkisi nedir?

7.       Kara delikler dünya yüzeyinde yaratılabilir mi?

8.       Kara deliğe düşen birine ne olur?

9.       Kara deliğin çıkış noktası var mı?

10.   Solucan delikleri birer zaman makinesi mi?

11.   Solucan delikleri ile nereye gidebiliriz?

12.   Uzayda ki zaman ile yerdeki zaman aynı hızla mı dönüyor?

13.   Kara delikler çarpışabilir mi?

         14.   Kuasralar nedir?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)