Darwin’in Hayvanlar Miracından Doğaya Geri Dönüşümsüz İnişi ve Türlerin Kökeni Fikri (Evrim Kuramı ve Türlerin Kökeni Fikrini Darwin’de Geliştiren Yolculuk)  45 dakika  

 Darvin  hayatının büyük bir kısmını İngiltere’deki evinde geçirdi.İnzivaya çekildiği zamanlarda Türlerin Kökeni adlı kitabını yazıyordu.Darvin 22 yaşındayken denizlere açılıp dünyayı gezdi.5 yıl boyunca dünyayı dolaştı.5 hafta Galapakos adalarında kaldı.Yaptığı buluşları bir deftere katıt yaparak 20 yılı aşkın süre boyunca gizleyecekti.Fakat Arman Greori seyir defterini alarak tüm zamanların gelmiş geçmiş hepsini inceleyerek bilgileri açıklamıştı.(Gerçek Hikayeyi Darvin’in Kayıp Yolculuğu)Darvin 1831 yılında İngiltere’den ayrıldı.Teoloji okuduğu Kembriçten ayrıldı.Bigım adlı savaş gemisiyle Atlantik’e ulaştı.Atlantk’i 2 yılda aşıp Brezilya’ya vardı.Daha önc adım atmadığı bir dünyaya adım atmış oldu.Türleri toplayıp kayıt yaptı.Darvin gerçek bir akılcı ve meraklıydı.Ormana gelince safi oldu.Orman onun için bir ibadet yeriydi.Orman onun için bir iradeydi.Doğayı dinleyerek bağdaştırmayı öğrenmişti.Brezilya ormanlarının büyük bir güç tarafından meydana getirildiği düşünüyordu.Yolculuğun 2 yıl sürecinde birçok mürettebatı  Güney Amerika’nın haritasını çıkardı.Arjantin’in Uruguay sahilinde fosil bulmak için karış karış arama yaptı.Darvin toprak altında devasa kemikleri buldu.Bunların başta ne olduğunu anlayamadı.İncelenmesi için İngiltere’ye gönderdi.Bu devasa hayvanlarla var olanlar arasında güçlü bir bağ olduğuna inanıyordu.Yolculuğun ilk 2 yılında Patagonya’nın güneyine ilerledi.Deniz tutulması geçtikten sonra Birgıl araştırma merkezine katıldı.Darvin kuşların kanatlarını farklı biçimde katlanmasının arkasında değişimin olduğuna inanıyordu.Ant Dağları’nın yüksek kayaçlarına tırmanan Darvin 3000 m. Kadar çıkarak bir birinin üzerine dizildiğini söylemişti.Küçük değişimler katlanarak büyük şeyler meydana geldi Dünyanın ve insanın üzerinde yaşadığı yerin milyonlarca yıl önce meydana geldiğini fark etmiştir.And Dağları’nda yaşadığı küçük sığınakta hiçbir şeyin güneşi,rüzgarın bile sabit olmamasıdır.Galapakos adalarına 1835 yılında geldi.Seyir defterine ‘’Canlıların Yaşam Merkezini Görmek İlginç olacaktır’’diye yazdı.

     Darvin’in İngiltere’de okulu bitirdikten sonra doğayı anlama amaçlı iyi bir doğa bilimciliğe uzanan 7 yıllık gezi ve gözlemleriyle aşamalı olarak bulduğu bulguların sonucun da o zamana kadar kimsenin cesaret edemediği ve aptalca bulacağı bir kuram geliştirme kademelerini anlatana bu filmde öncelikle Darvin’in de diğer bilimciler gibi önyargıları olup doğadaki her türün bir yaratıcısı olduğunu düşünerek doğayı inançlarıyla açılamıştır. Zaten bu kadar müthiş bir dengenin bir ustası olmalıydı. Ama bulduğu yeni bulgularla bu tezi çürütmüştür. Öncelikle bulduğu fosillerle aynı türün aynı yerlerde yaşadığını gözlemlemişti. Zira bu fosiller aynı yerde yasayan bireylerin aynı türden geldiğini gösteriyordu. Darvin zaten bunun önceden bilinen bir gerçek olduğunu bilerek çalışmalarında tek düze bilenenler üzerinde yoğunlaştırdı.  Sonra başka bir yerde yaşadığı deprem gibi doğa olaylarıyla hiçbir şeyin yerinde sabit bir şekilde kalmadığını anlamıştır. Çünkü çalışmalarını sürdürdüğü bir gün yaşadığı depremle sarsılmaz denen dağların hareket ettiğini şahit olmuştur. Rüzgarla da savrulduğunu görmüştür. Artık çalışmalarını farklı bir yönde sürdürmüştür. Bu nedenle denize yakın adalarda çalışmış. Öncelikle denize dalmış oradaki tür sayısı ve çeşidini hesaplamıştır. Daha sonra karadaki bireylerde aynısını uygulamıştır. Sonuç çok şaşırtıcıdır.  Çünkü beklenen gibi karadaki tür sayısı ve çeşidi fazla değil denizdeki fazladır. Bunu tam olarak açıklayamamıştır. Ancak kafasında oluşturduğu soy ağacını temellendirmiştir.

  Sonra denize yakın adalarda yaptığı çalışmalarda deniz ve kara arasındaki tür sayı farkının farkına vardıktan sonra farklı adalardan topladığı aynı türün olduğunu düşündüğü kuşların farlı bireyler olduğunu görünce aynı türler arsındaki bireylerin farklılığını açıklayarak yeni bir kuram geliştirmiştir. Darvin papaz olmak için çıktığı İngiltere’ye çok önemli verilerle dönmüştür. Ama bunu ilk önce bir defterde saklamıştır. Bundan dolayıdır ki o dönemde bu veriler saçma bulunuyordu. Hatta alay ediliyor küçük görülüyordu. Bu yüzden sadece ona inanan yakın arkadaşlarıyla paylaştı. Bulduğu bu kuramda türler arası rekabet olduğu gibi türler içi rekabetinde olduğunu ve güçlü olanın hayatta kalıp gerisinin öldüğünü böylece yeni türler oluşabileceğini iddia etmiş ve bunun adına doğal seleksiyon demiştir. bunu ancak 50 yaşında kitap haline getirmiştir. Ve bugünkü ününe kavuşmasını bu kitap saklamıştır.
Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.
 

S1-Darwin kaç yaşında denizlere çıktı?
S2-Darwin ibadet yeri olarak nereyi gördü?
S3-Kitabının adı nedir?
S4-Kim tarafından gizliliği açıklandı
S5-Türlerin kökeni adlı kitabını kaç yılında yayınladı ve bu eserin önemi neydi?
S6- Darvin kaç yaşındayken denizlere açılmıştır?
S7- Darvin öncelikle hangi anlayışın içindeydi ve ne oldu da anlayışı değişti?
S8- Nerede fosil bulmak amacıyla araştırma yaptı?

S9- Darvin bulduğu fosillerle neyi kanıtlamıştır?

S9- Darvin ‘in tesadüfen bulduğu bulgular nerede bulunmuş, nasıl bulunmuş araştırmayı nasıl etkilemiştir?

S10- Darvin ‘in Alp Dağlarında bulduğu çok önemli keşiflerden biri neydi?

S11- Darvin neden keşiflerini 50 yıl sonra kitap haline getirdi?

            

                                                                                     23 Nihal GÜLÇEK

                                                                                Fen Bilgisi Öğretmenliği-4 2009