Kapadokya Nevşehir Ürgüp

Kapadokya; Pers dilinde güzel adlar ülkesi olarak anılır. Uygarlıklar eşiği Anadolulun göz bebeği modern dünyanın 8. ve son harikası Kapadokya’dır.

 Günümüzde bölge olarak Nevşehir; Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerini kapsayan bir alandır. Ondan daha dar olan yerler kayalık Kapadokya; Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Kaymaklı, Göreme ve Derin Kuyu’dur.

 Ürgüp; Pancarlık, Aziz Teodar ve Kırk Şehitler Kilisesi, Üzengi ve Keşki vadileri, Selçuklu ve Osmanlılara ait altı kapılı türbe Kılıçaslan Türbesi ve Tahsin Paşa Medresesi, Ürgüp’te bulunan önemli tarihi güzelliklerdir.

 Doğanın sunduğu coğrafik olaylar Peri Bacalarını oluştururken insanlar bu bacalardan ev ve kilise yapmışlardır.

 Evler geçitlerle bağlanan taş sürgülerle kilitlenebilen karanlık koridorları, bir dolambacı andıran galerileri, kilerleri, kiliseleri ve hatta ahırlarıyla günümüzde akıllı binaları kıskandıracak özenle tasarlanmıştır.

 Kapadokya’ya gezmeye gelen misafirler; Peri Bacaları, kayaları oymuş kilise ve manastırları yer altında fantastik yolculuğa çıkarken genellikle güvercinliklere dikkat etmezler.

 Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu; Erciyes, Hasan Melangirt ve Göllü Dağının ve daha bir çok küçük dağın on milyon yıl öncesi volkanik patlamayla ortaya çıkar. Bölgenin bugün ki şeklinin alması ise başta Kızılırmak olmak üzere akarsu ve göllerin tüf tabakasının aşındırılması ile olur. Bu tabakalara soğuyan hava rüzgârının katılması ile sert kayalara çarparak çatlayıp kayaların kopmasına neden olur. Ve bu şekiller kayalarda garip şekiller oluşturur. Bu şekillere Peri Bacaları denir.

 Kapadokya’nın doğal güzelliğinin ve benzersiz manzarasını görmenin en iyi yolu balonla ağır ağır süzülen kuş bakışını izlemektir. Dünyada balonla uçmanın en keyifli ve en güzel yeri Kapadokya’dır.

 Kapadokya’da çömlekçilik çok ün almıştır. Bu çömlekler o bölgenin toprak yapısına uygun olduğu için ün kazanmıştır.

 Peri Bacaları Kapadokya’ya ne kadar aitse şarapta o kadar ait olur. Peri Bacalarını oluşturan verimli toprağı en leziz şarapları üretmesinde başrolde yer alır. Bu yüzden Türkiye’de önemli ithalat işi yapılır.

    Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 1-)Kapadokya pers dilinde ne olarak isimlendirilir?

2-)Kapadokya dünyanın kaçıncı harikasıdır?

3-)Ürgüp bölgesinde bulunan bazı önemli tarihi güzellikler nelerdir?

4-)Kapadokya’ya gelen misafirler gezdiği yerlere göre neye dikkat etmezler?

5-)Kapadokya’nın jeolojik oluşumunu açıklayınız?

6-)Peri Bacaları nedir nasıl oluşur?

7-)Kapadokya’nın Peri Bacaları dışında nesi meşhurdur?

                                   HAZIRLAYAN: SUZAN SERTKAYA 10010002003