KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ ÇEŞİTLERİ (60 DAK) FİLMİN ÖZETİ

                   Kök hücre çalışmalarının yoğunluk kazandığı Bangkok hastanesinde, kalbine doğrudan kök hücre enjekte ettirmek isteyen bir hastayı, diğer hastalarında kök hücre tedavisi serüvenini ve elde edilen sonuçları görüyoruz. Bu hastane, dünyada kök hücre ameliyatının ticari olarak sunulduğu tek yer. Sadece bu tedavilerin kanıtlanmadan uygulanmaları tartışma doğuruyor.  Kök hücreler ile yapılan çalışmalar sonucunda insanlar kök hücreleri her şeyin çaresi olarak görmekteler. Ve birçok insan buradan umut bekliyor. Kimileri tekerlekli sandalyeden ayağa kalkıp yürümeyi, kimileri eşinin hayata dönmesini, kimileri çocuğunun tedavisinde kök hücrelerden medet umuyor. Kök hücreler ana hücrelerdir, bölünüp çoğalarak vücudumuzda ki diğer tüm hücrelere dönüşen temel yapı bloklarıdır. Embriyonik kök hücreler, cildimizi, kemiklerimizi, organlarımızı oluşturur. Kök hücreler kim olacağımızı ve neye benzeyeceğimizi belirler. Yaşlandıkça erişkin kök hücreler vücudun doğal tamir mekanizması gibi çalışır, bölünür ve biz yaşlanırken onarım veya yenileme gerektiren hücrelere dönüşürler.  Tayland doktorları birçok insanın acı çektiğini, nakli ya da ölmeyi beklediğini söylüyorlar. Ve kök hücreler sahip oldukları güç ile bu insanlara umut dağıtıyor.

Kök hücre tedavisiyle şifasız hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Kalp tedavisi için David adında hasta Kanada’ya gitti.Kök hücre yöntemini kullanılarak tedavi olmayı kabul eden ilk hastalardan biri.

Kök ana hücreler bölünerek diğer hücre bloklarına dönüşür.Kök hücreler,kim olacağımızı neye benzeyeceğimizi belirler.Kök hücresi beynimizde,kanımızda…vb. her yerde bulunur.Kök hücreleri,kemik kıkırdak onarımını sağlar.Bilim adamaları omurilik hasarlarında kullanıldığını araştırıyorlar.Kök hücreleri,kortizon tedavisinde de başvurulan bir yöntemdir.

David’in kalbinin otuz yerine kök hücresi enjekte edildi.Enjekte edilen hücrelerin yaşama oranı%97. Altı ay kadar bir süreç bekleniyor.Kök hücreleri ile yeni bir kan damarı üretimi amaçlanıyor.Kök hücreleri bir çok hastalık için umut teşkil ediyor.Kök hücresi ile bir çok hasarlı hücrenin onarımı amaçlanıyor.Bir çok insan acı çekiyor ve nakil organ bekliyor.Böyle hastalar için kök hücre kurtuluş olabilir.Tabi bu bilim ispatlı değil.Kök hücre çalışmaları  Doğu Asya da büyük bir hız kazandı.Asyanın bazı bölgelerinde kök hücresi tedavisi klinik çalışmalar olmadan deneniyor.Erişkin kök hücrelerin gücü yeni keşfedildi.Önceden sadece vücudun hasarlı hücrelerinin onarıldığına inanılırdı.Ve tedavide kullanmayı amaçlıyorlardı.

Bilim adamları,erişkin kök hücrelerinden sperm ve yumurta bile yapılacağına inanılıyor.Ve Japonya bunu fareler üzerinde denedi.Şayet kök hücresi etkili olursa devrim olur.Kök hücre tedavisi için iradesiyle kabul eden çok az kişi bulunuyor.Kök hücresi daha çok ticari amaçlı kullanılmaktadır. Vücudumuz embriyonik kök hücreleriyle şekillenir.Yaşlandıkça hücreler tamir mekanizma şeklinde çalışır.Kök hücresi ile yenilikler sağlanmayı amaçlıyor.

   

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

 

 

 1. Kök hücre nasıl işler?
 2. Kök hücre ile neler yapılır?
 3. Kök hücre ile tedavide tartışmalara neden olan sorun nedir?
 4. Erişkin kök hücreler nerede bulunur?
 5. Kök hücre ameliyatı diğer dünya ülkelerinde neden yapılmıyor?
 6. Kök hücresiyle tedaviyi kabul eden ilk gönüllü kimdir ?
 7. Kök hücreleri nerelerde bulunur ?
 8. David’in kalbini kaç yerine kök hücresi enjekte edildi ?
 9. Enjekte edilen hücrelerin yaşama oranı nedir ?
 10. Tedavi için ne kadar süre geçmesi gerekir ?
 11. Kök hücreleriyle ne amaçlanıyor ?
 12. Kök hücresi çalışmaları nerede hız kazandı ?
 13. Kök hücresi daha çok hangi amaçla kullanılıyor ?
 14. Japonya kök hücre denemesini hangi canlı üzerinde denedi ?
 15. Vücudumuzu şekillendiren kök hücreleri hangisidir ?
 16. David ‘in kalbine hangi hücreler enjekte edildi ?
 17. Bilim adamları,erişkin kök hücrelerinden neler yapılacağına inanılıyor ?
  Mine Şen ALTUNTAŞ 07010002005