Kalahari Okavango Nehri Boyunca Yaşam

 

  Kalahari Afrika da bulunan bir nehirdir. Okavango ise buradaki bir deltadır. Okavangonun suları taşar ve kum çöllerini kaplar. Yaklaşık 20 bin kilometre karelik bir alanı kaplar. kalaharide birçok sayıda canlı türü yaşamakta

  Aslanlar yazın sulak alanların çevrelerine gelirler çünkü bu zamanlarda bufaloların buralara geleceğini bilirler. Aslanlar sudan korkmazlar hele avları suyun karşı

dır. Kartal, timsah, fil bunlardandır.

 

   Burada papirüsler bulunur ve bunlar bazen timsahları korur. Papirüslerin diplerine doğru sular berraklaşır. Gün batımından itibaren balıkçı kuşlar sahneye çıkar. Küçük balıklar papirüslerin altından çıkarlar ve genelde timsahlara yem olurlar.

 

   Burada meydana gelen yangınlarda ( yazın aşırı ısınmadan dolayı olur ) papirüslere sıçrıyor ve çok çabuk yayılıyor. Buradaki canlılar bu yangınlarda ya yanıyor ya da suya gömülüp kurtulurlar. Bu şekilde papirüsler yanarken etrafta yeni tarafında ise. Kanallar oluşur veya eski kapanan kanallar açılır.

 

  Balıkların bazıları burada yumurtalarını sığ sulara bırakırlar. Bazıları da yumurtalarını derin sulara bırakırlar.

 

  Yazın aşırı ısınmadan dolayı su buharlaşır ve tuz adaları oluşur. Bazı canlılar bu tuz adalarında yuvalarını yapıyorlar. Aşırı kuraklıktan dolayı filler sulak alanlara akın ediyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

 

 S-1.Kalahari nehri nerededir?

 S-2. Aslanlar yazın neden sulak alanları tercih ederler?

 S-3.Timsahlar nerelerde yaşar?

 S-4. Yangınlar sonucunda ne meydana gelir?

 S-5. Yangınlar hangi sebepten dolayı çıkar?

 S-6. Balıklar yumurtalarını nerelere bırakırlar?

 S-7. Yangın esnasında bazı canlılar nasıl korunur?