>

                                                                                    Kedigillerin Anne Karnında Gelişim Evreleri ve Evrimsel Hikâyeleri 45dk

Rahme düştüğü andan itibaren üç kedilin gelişim evreleri anlatılıyor. Bunlar aslan, kedi ve çıtadır.Çarpıcı animasyon ve bilimsel yöntemlerle, bilimsel modeller eşliğinde, doğru modellerle, sıra dışı dört boyutlu ultrason cihazları ile canlı embriyosu incelenmektedir. Rahme düştüğü andan tüm gelişimine kadar geçirdiği bütün süreçleri ve yaptığı bütün hareketleri canlı olarak izleme fırsatımız bahis mevzudur.

Ayrıca gerçek dünyaya gelişinden sonra geçirdiği süreçler ve genel özellikleri de belirtilmektedir.

Yolculuk çiftleşme ile başlıyor. Yumurtanın döllenmesi için spermin vajinanın girişinden dölleme anına kadar geçirdiği değişimleri ve karşılaştığı zorluklarla mücadelesi görülmektedir.

Kedigillerin penisinin özelliklerini, işte kancalı olduğu, kancaların vajinayı kanattığını ve acıdan sonra dişi yumurta oluşumunu başlattığını yani yumurta oluşum sinyalleri bu olaydan sonra meydana geliyor.

Yumurtanın tam olarak döllene bilmesi için çiftleşme birden fazla kez tekrar edilmeli. Çiftleşme çok kısa sürer. Çiftleşmeden sonra dişilerin yuvarlandığı görülür.Burada amaç spermin kolay ve hızlı bir şekilde ovar yoma geçişini sağlamaktır.

Spermler döllenme esnasında bir yarış ve mücadele içinde olduğunu, güçlü ve hareketli spermlerin yorucu maratonu başarı ile bitirdiklerini,güçsüz ve cılız olanları ise kaybettikleri görülür.spermlerin  bazıları yolun yarısında elenir, bazıları ise yumurtaya ulaşıp fakat yumurta zarını delip geçemediklerinden yumurtanın dibinde mutlu sona ulaşmadan gözlerini yumarlar.

Farklı tiplerde sperm vardır. İki kafalı, tek kafalı, çift veya tek kuyruklu gibi. yalnızca spermlerin yüzde biri yumurta zarını delip dölleyebilir.ki bunlar mutlu sona ulaşanlardır.

Sperm yumurtayı döller ondan sonra embriyo oluşur. Embriyo 6 gün sonra blastosit denilen kök hücre halini alır.hücrenin tüm özelliklerinin oluştuğu evredir.

Döllenmeden 15 gün sonra plasenta oluşur.Yavru ile anne arasındaki tek bağlantıdır.yavrunun hayati fonksiyonlarını devam edebilmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçlar buradan karşılanır.

Embriyoda farklı keseler vardır ve her bir canlı kendi kesesinde gelişim gösterir.

Hamilelik kedilerde 25 gün sonra belirir.Bu süre aslan ve çıtada farklıdır.

Yabani kedilerde yavruları çevreleyen zar, evcil kedilerinkinden 4 kat daha kalındır. Bunun avantajı avlamaları sırasında aldıkları darbelere karşı yavrularını korumaktır.

Ayrıca gelen tehlikelere karşı savunma sistemleri pür dikkat edilmesi gereken bir mevzu.İzleyin bence siz karar verin.

Kediler döllenmeden 63 gün sonra doğum yaparlar, aslanlarda süre biraz daha fazla.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzu evrim teorisinden önce kıl, renk ve boyları çok benzerlik olan kedigil türleri mevcut iken teoriden 150 yıl sonra artık aynı türde kıllı, kılsız,kıvırcık tüylü,melez türler ortaya çıktığını gözlemleniyor, filmde.

Aşağıdaki soruların cevapları film ayrıntılarında mevcuttur:

S.1 Her canlının doğmadan önce bir birincilik serüveni vardır.sizce bu nasıl oluyor?

S.2 Bir kedigil dar bir alana sığıp sığmayacağını nasıl anlar?

S.3 Doğum esnasında kedigiller nasıl bir ortamda bulunmak isterler ve sizce bunun sebebi nedir?

S.4 Bir kedi en fazla kaç metre uzaklıktaki bir farenin  ayak seslerini duyabilir sizce sebebi nedir?

S.5 Bir aslanın kükreyişi en fazla kaç metre uzaklıkta duyulur?. Sizce sebebi nedir? kedilerde durum niye böyle değil?

S.6 Aslanların en önemli avlama taktiği nedir?

S.7 Kedigillerde kaç kemik bulunur?

S.8 Kedigillerin yırtıcı bir hayvan oldukları döllenmeden kaç gün sonra belirginleşir?

S.9 Kedilerin gelişimi mi ana rahminde erken gelişir yoksa aslanın mı?

S.10 Kedilerin iyi bir avcı olduklarını gösteren en önemli özelliği nedir?

Fatih KIZILKAYA Fen ve Teknoloji öğretmenliği 4. Sınıf 2010