KÖPEKLERİN DEHASI (40 DK.)FİLMİN ÖZETİ

 

Özet 1
Biz insanların en yakın dostları olan köpeklerin birkaç özel yeteneğini biliyoruz. Davranışsal ve yeteneklerinin yanında zekâsının da olduğu birçok insan tarafından kabul gören yetenekleri arasına girdi. Onların zekâsını anlamaya ve davranışlarını incelemeye çalışan bir köpek bilimi var artık. Şu ana kadar yapılan deneylerde elde edilen veriler köpeklerin sadece güdüsel davranmadığını, çevreyi tahlil ettiğini ve bunlardan elde ettikleri bilgilerle davranışlarını geliştirdiklerini ispatladı. İnsanların yeni şeyler öğrenme davranışlarından biri olan zihinsel haritalama yöntemini onların da geliştirmiş olduğu ispatlandı. Yani köpeklerde meroz söz konusu olduğunda araştırma yapabileceğini ve yeni şeyler öğrenebileceğini ispatladılar. Bir gün gelecek ve çizgi animasyonlar gerçek olacak. İnsanlar uzaya çıkacak. Köpekler profesör olacak.


Özet 2
Kurt yaşayan tüm köpeklerin atasıdır.Kurtlara ait bazı özelliler zamanla yok oldu.Sonunda insan ile köpek arasındaki ilişkisi yemek dışına çıktı.Köpekleri evcilleştirmede beyinlerinde nasıl bir evrimleşme olduğu araştırılıyor.Köpekler genetik olarak seçilmiş ve insanlar tarafından evcilleştirildi.Araştırmalara göre köpekler sadece işaretleri değil ayrıca yüz ifadelerini de anlayabiliyorlar.Köpekler ek bilgi için göze odaklanırlar.

Biyologlar,zekayı çevreye uyum olarak açıklıyorlar.Köpekler ilk yıl çetin bir eğitimden geçiriliyor.Eğitim daha çok yavru iken başlar.Bu şekilde köpekler uyarılanlarla erken tanıştırarak beyin hücrelerinin artırılması sağlanıyor.İlk aylarda öğrendiklerini hem vücutlarında hem beyinlerinde kalıcılık sağlanmaya çalışılıyor.Sekiz hafta sonra korku dönemi başlar.Eğer bu dönemde öğrenemezler ise ileriki dönemlerde öğrenmek daha zor olur ve bu şekilde dış dünya ile tanışılması sağlanılır.18 aylık olduklarında ise yeni sahipleriyle eşleşmeleri sağlanır.Ev eğitimleri ile kariyer ediniyorlar.

Köpekler,insanlar konuşurken ne kadarını anladıkları araştırıldı.Zekalarını test etmek için bir dizi teste tabi tutuldu.Bu testlerden biri köpeğin bildiği iki nesne ile bilmediği nesne ile eşleştirilerek ,eleme yöntemiyle doğru nesneyi seçer buna haritalama yöntemi denir.

Bir köpek olumlu bir durumla karşılaştıkların da kuyruklarını sağa doru sallarlar.İnsan beyni,olumlu durumu sağ tarafla,olumsuz durumu ise sol tarafla algılar.Köpeklerde böyle bir duruma sahiptir.Ve köpekler durumu kuyruklarını sallayarak belli ederler.

Köpeklerin duyusunda beyinleri insan beynine oranla 10 kat daha fazla çalışır.İnsan kokuları kişiye özgüdür.Ve köpekler bunu çok iyi analiz eder.Köpeklerin soğancıkları ne kadar büyük ise kokuyu o kadar iyi analiz ederler.Tazılarda bu konuda çok iyidirler.Köpekler kokuyu algılama özelliklerinden dolayı polis teşkilatında kullanılıyor.

Özet 3

                En akıllı duygusal ve insanların en iyi dostu olan köpekler ataları olan kurtların evcilleştirilmiş  halidir . Köpeklerin kurtlar gibi yırtıcı,avcı ve daha büyük olamamalarının tek sebebi insanlar tarafından         uysallaştırılmış olmalarıdır.Bu da yemek karşılığı köpeklerle yapılan bir anlaşmanın sonucudur.Yani bağımlılık eşittir yemek.

                Köpeklerin sahiplerine olan bağlılıkları başka hiçbir canlıda yoktur.Mesela sahiplerinin eve dönüşlerini çok önceden sezip,sahibinin adım ritimlerini,araçlarının ayırt edici sesi köpekleri hemen harekete geçirir ve kapını önünde beklemeye iter.

                Uysallaştırma yönünde deneylerden biri de tilkiler üzerindedir.Tilkiler uysallaştırıldıktan sonra aralarından en uysallar çiftleştirilir ve uysal nesiller meydana getirilir.Yavruların fiziksel özelliklerinin köpeklere benzediğine dikkat edilir kulaklar düşük kuyruk dik ve hareketli.

               En akıllı hayvan dediğimiz şempazelere ve beden dili okuma deneyleri köpeklerdeki gibi başarı göstermedi .Ancak köpekler beden dilimizi %90 doğru okuyorlar.Mimiklerimizi ,el işaretlerimizi doğru yorumluyorlar.

               Gerçekten akıllı bir köpek yetiştirmek daha onlar doğar doğmaz başlıyor. Soğuk havluyla uyarılma, patilerine dokunma beyinlerindeki sinir hücrelerini arttırıyor ve ilk eğitimleri böyle başlıyor.

               165 farklı kelimeyi anlayabiliyorlar. Nesneleri tanıyabiliyorlar. Farklı bir nesne ile farklı bir kelimeyi bağdaştırabiliyorlar .Haritalama yöntemi yapabiliyorlar.Tabi bu ödül karşılığında yapılınca çok daha iyi sonuçlar veriyor.Ancak hepsi  o kadar da başarılı değil.

              Kuyruk sallama  köpeklerin en sevimli özelliklerindendir.Kuyruklarını sola doğru sallarlar ve bu sahiplerini gördüğü zaman çok daha fazla olur.

             Görüldüğü gibi yapılan deneyler ve uygulamalar sonucunda köpeklerin zekası ve insanlara olan bağımlılığı bizi onlara daha çok yaklaştırıyor.

 

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

 1. Köpeklerin zekâsını ne ölçüde çözebiliriz.
 2. Köpeklerin çevreyi nasıl kullandığını ve yorumladığını nasıl anlayabiliriz?
 3. Köpekleri ne ölçüde eğitebiliriz?
 4. Haritalama yöntemi nedir? köpekler bu konuda ne kadar başarılıdır?
 5. Bir köpeğin Tepkisel davranışları nelerdir? Tahlil edilebilir mi?
 6. Köpekler yaşamlarında hangi adaptasyonları kullanmaktadırlar?
 7. Tüm köpeklerin atası hangisidir ?
 8. Ek bilgi için köpekler nereye odaklaşırlar ?
 9. Biyologlar zekayı nasıl açıklıyor ?
 10. Köpekler nasıl bir eğitimden geçiriliyor ?
 11. Neden köpekler polis teşkilatında kullanılıyor ?
 12. Köpeklerin duyusunda beyinleri insan beynine oranla kaç kat daha fazla çalışıyor ?
 13. Köpekler nasıl dış dünya ile tanışırlar ?
 14. Köpekler ne zaman yeni sahipleriyle tanıştırılıyorlar ?
 15. Köpeklerin eğitimleri ne zaman başlar ?
 16. Köpeklerin kokuyu analizleri neye bağlıdır ?
 17. Kokuyu analiz konusunda en iyi tüt hangisidir ?
 18. Köpekler olumlu ve olumsuz durumu nasıl ifade ederler ?
  Mine Şen ALTUNTAŞ 07010002005