Kafatası ve DNA Yapısı Arasındaki İlişkinin Bilimsel Açıklanması 20’

 

    DNA sadece kemik ve kanda değil dişte de bulunur. Bulunan iki kafatasının araştırılması ve bunların DNA ile olan ilişkileri inceleniyor. Moğolistan da bulunan iki kafatası araştırılıyor. Saç ve dişlerle yapılan araştırmalarda dişteki DNA’nın çok iyi korunduğunu gösteriyor bunlarda. Neondertalların DNA’sı olup olmadığı araştırılıyor.

 

   30.000 yıl önce Asya ve Avrupa da Neondertaller yaşardı. Bunların nasıl kayboldukları ile ilgili birçok teori bulunmaktadır. Bu teorilerden ilgi çekenlerden birisi de modern insanlarla çiftleştikleri ve bunların bu şekilde soylarının yok oldukları ile ilgilidir.

 

   Yapılan araştırmalarda bu iki kafatasının neondertallara ait olmadığı tespit edildi. Yapılan DNA çalışmalarında bunlardan birinin farklı olduğu görüldü. Bunun sebebi kreatinizim denilen iyot eksikliğinden meydana gelen bir hastalık olabilirdi. Rahatsızlık fiziksel ve zihinsel gelişimin durmasına sebep oluyordu. Diğer bir hastalıkta hirsutizimdir. Bu kadınlarda görülen aşırı kıllanma idi. Bu genetik bir bozukluktur. Sirklerdeki kıllı kadınlar bu hastalığı geçirmişler. Bu hastalıkta bütün vücutta kıllanma yoktur. Ayrıca hipertrokozis ta buna sebep olabilirdi. Bu hem kılların büyümesine hem de çenenin ve dişlerin yamulmasına sebep oluyordu. 19.yüzyılda bu insanlara kurt adam denirdi. Bu farklı olan bir bu şekil bir hastalık geçirmiş olabilir ve toplumdan dışlanmış olabilirdi. Ayrıca araştırma sonucu bu kafataslarının insanlara ait olduğu görüldü.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.DNA kemik ve kandan başka nerede bulunur?

   S-2.Kreatinizim nedir?

   S-3.Hirsutizim nedir?

   S-4. Hİpertokozis nedir?

   S-5.Sirklerdeki kıllı kadınlar hangi hastalığı geçirmişlerdir?