Kusto'nun Denizdeki Canlıların ve Köpek Balıklarının Besin ve Hayat Döngüsünü Değerlendirişi

   Köpek balıkları yavaş ürer. Bazı türlerin olgunlaşmalı 25 yıl sürebilir. Dişilerin hamileliği ise 24 ay sürüyor. Balık türlerinin çoğu nefes alabilmeleri için solungaçlarından sürekli su almaları gerekiyor. Bunu için ya sürekli hareket etmeliler ya da su akıntılarına karşı durmalılar. Hemşire köpek balıkları ise ender bir türdür. Bunlar solungaçlarında suyu pompalarlar ve su içinde dinlenirken bile solungaçlarından su alabilirler. Köpek balıkları insanları yemek için tercih etmez. Koku duyuları çok gelişmiştir. İlk önce avlarından emin olmak için onları ısırırlar. Bu esnada insanı öldürebilirler.

 

   Çiftleşme dönemlerinde sürü halinde gezerler. Erkekler dişileri belirliyor ve kokusunu takip ediyor. Erkekler dişileri kenara çekiyor. Çiftleşmek isteye erkek dişiyi ısırıyor. Dişinin derisi kalındır ve pek etkilenmez. Bu ısırmadan sonra erkek dişi ile çiftleşiyor.

 

  Çekiç başlı köpek balıkları diğer köpek balıklarıyla da besleniyor.

 

   Yunuslarla köpek balıkları çok zıt özellikler barındırır. Yunus balıkları insanlara çok benzerler bazı yönleri ile. Bunlar insanlarla oynayabilirler ve insanların arasına girmekten çekinmezler. Bunlar sosyal balıklardır ve yıl boyunca çiftleşirler.

 

  Canlıların yaşamları birbirine bağlıdır ve deniz yaşamının devam edebilmesi için köpek balıklarına ihtiyaç var. Aşırı avlanma sonucu köpek balıkları yok olmak üzeredir. Bu bizim yaşamımızı da etkileyecek. Köpek balıklarının yüzgeçlerinde aşırı derecede cıva bulunur. İşte insanlar bu cıva için köpek balıklarını avlıyor. Eğer tavrımızı değiştirirsek köpek balıklarının yok olmasını engelleyebiliriz.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

  S-1. Yunus balıkları ile köpek balıkları benzer midir?

  S-2.Köpek balıklarının hamileliği kaç ay sürer?

  S-3.hangi köpek balıkları yamyamdır?

  S-4.Balık türlerinin çoğu nefes almak için ne yapmalıdır?

  S-5Hemşire köpek balıkları nasıl nefes alır?

  S-6.Köpek balıkları ne zaman sürü halinde yaşarlar?

  S-7.Köpek balıkları insanlara neden saldırırlar?

  S-8. Köpek balıklarında çiftleşmek isteyen erkek ne yapar?