Tarihin Kayıp Eşyaları; Vakum Lambası ve Transistorların Hayat Hikayesi 30 dakika  

          

          Elektrik akımının dengelenmesinde kullanılan vakum lambasının daha sağlam ve kullanışlı yapmaya çalışmak için bir sürü denemeler yapılmıştır. Sonunda Barden Walter ve arkadaşları yarı iletken madde olan germanyum, altın ve bir adet ataçtan oluşan transistoru bulmuşlar. Bu buluşla birlikte transistorlu radyolar, cep radyoları gibi birçok küçük alet yapıldı. İletişimde yeni bir çığır açıldı. Transistor şu an bütün teknolojik aletlerde kullanılmaktadır.

          Telefonun mucidi Alexander Graham Bell metal arayıcı bir dedektör üzerinde çalışmıştır. Uzun süren denemeler yapmıştır ancak istediği sonuca ulaşamadığı için bu çalışmasından vazgeçmiştir. Ama onun bu çalışması daha sonraları deniz kıyısında rehberlik ve hava alanlarında metal tarayıcıların kullanılmasında esin kaynağı olmuştur.

            İletişimde kullandığımız pulları hepimiz biliriz. Bunlardan biri şu an dünyanın en nadir pullarından olma özelliğine sahip 1 centlik Magenta pulu. Onu bu kadar değerli yapan onun için tanıtım turları düzenleyen Irwın Weinberg’dir. Şu an bulunan bu nadir pul onu 850.000 dolara alan John Dupout’un elindedir.

           20. yy’daki en önemli teknolojik başarısı Martin Cooper’ın bulduğu ilk hücresel mobil telefondur. Bu serüven ilk olarak 1946 yılında yaklaşık 18 kg mobil telefonlarla başladı. Zaman ilerledikçe bu telefonların boyutları küçüldü. Ayrıca kablosuz iletişimi sağlamak ve müşteri kapasitesini artırma kaygısıyla çeşitli uğraşlar verildi. Sonuç olarak Motorola şirketinin girişimleriyle şu anda hayatımızı kolaylaştıran mobil hücresel telefonlar üretildi. Anlaşılacağı gibi komünikasyon hayatımıza şaşırtıcı ve kolaylaştırıcı birçok yenilik getirmiştir.

 

         Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır. 
1.Vakum lambasını küçültmelerindeki amaç nedir?  
2.Transistor yapılırken kullanılan araç gereçler nelerdir ve transistoru nerelerde kullanmaya    başlamışlardır?  
3.
filmde bahsedilen pulun adı nedir ve bunu önemli kılan olaylar nelerdir?  
4.20. yy.’daki en önemli teknolojik başarı kim tarafından elde edilmiş ve bu kişi ilk neyi bulmuştur?   

 

                                                                                                 07010002024 Cansu KAHİLOĞULLARI
                                                                                                  EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF