>

                                                                               Kaybolacak Kültürler Ve Eskimoların Yaşam Döngüsü  45 Dakika

     

      Kuzey Kutbunda yaşayan İnuitlerin dünyanın en zorlu çevrelerinde nasıl yaşadıkları üzerine yapılan bir çalışma. İnuitler buzullarda yüzyıllardır hayatta kalmayı başarmışlar, onlar için buzullar hayatın bir parçası. Ama iklim değişiyor ve buzlar eriyor. Yaşam kaynağı olan av da, İnuit halkının geleceği de soğuğun sona erişiyle yüz yüze.

     

      Bu insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yemek yemeye ihtiyaçları vardır ve kuzey kutbunda bu ihtiyaçlarını sadece hayvan avlayarak karşılayabilirler.Çünkü o hava şartlarında bitkisel bir gıda bulmak imkansız. Avcılar bulundukları yere 130km uzağa avını aramaya gidiyorlar. Bu av genelde kutup ayısı, fok balığı, balık olabiliyor. 4000 yıldır bu av-avcı ilişkisi var.Avcıların bu manzara içindeki hareketliliği insanı hayretler içinde bırakmaması mümkün değil. Asıl kayda değer olan; değişim içinde avcılık özelliklerini devam ettiriyor olmaları. Değişim gelmiş ve İnuit halkı da diğer kültürler gibi hayatta kalmak için uyum sağlamışlardır. İşte İnuitleri, İnuit yapan da geçmişle bağlarını koparmadan geçirdikleri değişim.

     

       Et onlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Yaşamak için öldürmek zorundalar ve bu onlara çok doğal geliyor. Büyük vahşi hayvanları avlayacak yeteneğe de sahipler. İşte bu onları gerçek bir İnuit erkeği yapıyor. Ava giderken kar kızaklarını kullanıyorlar. Bir kısmı motorlusunu kullanırken bir kısmı da değişimi kontrol etmek için kızaklarda köpekleri kullanıyor. Ava giderken köpekler güvenliği de sağlıyor ama tabî ki zaman açısından bu bir dezavantaj. Kar kızaklarında köpekleri kullandıklarında benzin ihtiyacı olmadığı için piyasadan uzak duruyorlar. Böylece bir işte çalışmak zorunda kalmıyorlar ve kasabaya bağlı yaşamıyorlar.

    

       İnuit keşfedildikten sonra buraya hükümet yetkilileri gelerek bu kentleri haritaya işaretlemişler. Bu inuitleri Kanada egemenliği altına almak için yapılan bir hareket.İnuit dili karmaşık olduğu için insanlara ad yerine numara verilmiş. Sonra verem ortaya çıkmış hastalar tedavi için Güneye gönderilmiş ve bir çoğu dönmemiş. Çocuklar ailelerinden koparılıp yatılı okula gönderilmiş.Ana dillerini konuşmaları yasaklanmış, kötü muamele görmüşler, kendi topraklarından izole edilmeye çalışılmışlar.

 

       Bunlar gerçek buz insanı. Buz üzerinde seyahat edip buz üzerinde avlanıyorlar. Tehlike her an yanı başlarında, açlık, rüzgar,ölüm, hava şartları… yine de bu insanlar hayatta kalmanın yolunu bulmuşlar.

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplar Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.İnuit halkının avlanma mevsiminin dönemlerinin azalmasının sebebi?

 

2.Bu yerlerin keşfini kim yapmıştır?

 

3.Bu yerlerin keşfi nasıl olmuştur?

 

4.Düşünme tarzına etki eden faktörler nelerdir?

 

5.İnuitler yerleşik hayata geçtiklerinde yaşadıkları toplumsal sorunlar nelerdir?

 

6.Bazı İnuitler’in kar kızağında motor yerine köpekleri kullanmasının sebepleri?

 

7.Ümitsizliğe kapılmak İnuit halkı için neyi ifade ediyor?

 

8.Kanatlı avcıların geleneksel olarak avlandıkları yerler bu gün ne durumda?

 

9.Kar fırtınasına yakalandıklarını yönlerini nasıl buluyorlar?

 

10.Avlarının izini nasıl buluyorlar?

 

KEZBAN YILDIZ EĞİTİM FEN BİLGİSİ 4.SINIF