Katil Arıların İstilası

 Efsaneye göre bunlar ilk defa güney Afrika da görülmüşlerdir. Bunlar çabuk uyum sağlarlar ve gittikleri çok hızlı bir şekilde istila ederler. Bunlar sadece insanlar için tehlikeli değildir. Bunlar aynı zamanda bal arılarına da zarar verirler.

 

  Brezilya bal üretiminde dünyada öncü ülke olmak istiyordu. Bunun içinde kısa sürede çok miktarda bal üreten arılara ihtiyaç vardı ve bunu gerçekleştirmenin yollarını bulmaya başladılar. Bir bilim adamı Afrika ya gitmiş ve arı türlerini araştırmaya başlamıştır. Afrika da katil arıları buldular. Bu katil arılar yılanlara ve bal porsuklarına bile büyük zararlar veriyorlardı. Katil arılar insanı soktuklarında ilk başta iğnelerini batırıyor çok kısa bir sürede çok fazla miktarda zehir bırakıyor. Bu zehir kısa bir süre içinde bağışıklık sistemini çökertiyorlar.

 

    Peki, bu arıları normal arılarda nasıl ayırırız. Bunların. İğneleri genelde benzerdir. Katil arıların çoğalması çok hızlıdır. Kraliçe arı binlerce yavruyu çok kısa bir sürede oluşturabilir. Bunlar çok kısa sürede diğer türlerin yerini alıyorlar.

  

    Bir bilim adamı katil arılar ile Avrupa arılarının genetiğini harmanlayıp daha verimli bir tür oluşturmak istemiştir. Bunlar çiftleştirilip yeni genetik kombinasyonlara sahip arılar oluşturulacaktı. Ama bu brezilyada bir felakete sebep olmuştu. Çünkü katil arılar normal arılarla çiftleşmiş ve çok kısa zamanda bütün bölgeye yayılmışlardı. Bilim adamını yaptığı bu hata dünyayı tehdit eder duruma gelmeye başlamıştı.

 

   Dünyanın birçok yerinde arılar sadece bal üretmek amacıyla yetiştirilmiyordu. Özellikle tarımın yoğun yapıldığı yerlerde daha iyi ürün elde etmek için bunlar tozlaşmayı sağlıyorlar.

 

   Bilim adamları Avrupalı arıların Afrika arılarına niye yenildiklerini araştırıyor. Ayrıca çiftleşme sonucu oluşan melez arılarda hiçbir değişiklik gözlenmiyordu. Bir araştırmada hem Afrikalı arılardan hem de Avrupalı arılardan sperm aldılar ve Afrikalı kraliçeyi yapay olarak döllediler. Kraliçe arı yumurta bıraktığında larvalara ayırdılar. Yeni oluşan Afrikalı kraliçeler 20 günde oldular. Ama yeni Avrupalı kraliçe arılar bir gün sonra oluştular. Bu fark önemsiz görünebilir. Ama kovanda ilk yumurtadan çıkan kimyasal salgılarını salgılarlar. Buda üstünlük demektir. İmparatorlukta bir kişi, hükümdar olur. Bu harekete geçer ve diğer bütün arıları öldürür. Ayrıca bir kene türü Avrupalı arıları doğar doğmaz saldırır ve kanlarını emerler. Ayrıca bağışıklık sistemlerini çökertiyor. Ama katil arılar bu vampir keneye karşı gelebiliyorlar. Araştırmalar doğanın katil arılardan yana olduğunu gösterdi.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

 

   S-1. Katil arılar ilk olarak nerede görülmüştür?

   S-2.Avrupa arıları Afrika arılarına neden yeniliyorlar?

   S-3.Arıcılık sadece bal amaçlı mı yapılır?

   S-4.Hangi devlet Afrika arılarının dünyaya yayılmasına sebep oldu?

   S-5.Afrika arılarına hangi canlılara zarar verir?

   S-6.Yeni genetik yapılı arılar oluşturulmaya çalışılmış. Peki, niye başarılı olunmamıştır?

   S-7.İlk oluşan arıların ne gibi avantajları vardır?

   S-8. Sizce arılar yok olursa bizi ne gibi felaketler beklemektedir?

9.Arıların tozlaşmaya etkisi nedir?

10.Arıların İstilası nedir?

11Arılar nasıl organize olurlar?

12.Arıların anatomik yapısı nasıldır?

13.Katil Afrika Arıları nedir?

14.Katil Arıların Islahı nedir?

15.Arıların Göçü Ve Evrimi nedir?