KASIRGALAR, FIRTINALAR VE HORTUMLARIN ÖRNEKLERİ VE YIKICI ETKİLERİNE KARŞI BİLİMSEL ÖNLEMLER

 

            Rüzgar, havanın yer değiştirmesi ile oluşan doğal bir olaydır. Büyüklüğü, oluşma şekli ve yıkıcılığına göre farklı isimlerle anılır. Rüzgarın yıkıcılığı en fazla olanı fırtına, kasırga ve hortum denen hava olaylarıdır. Genelde bu hava olayları okyanuslarda veya okyanusa kıyısı bulunan karalarda görülür.

            Kasırga, çok geniş bir alanı etkiler ve çok uzun sürer. Kasırgaların önceden tespit edilmesi mümkündür. Fakat bazı kasırgalar aniden ortaya çıkabilir. Erken uyarı, sağlam yapı malzemesi ve sığınaklar insanları kasırgaların yaratacağı tahribatlardan koruyucu etki yaratır.

            Hortumlar, fırtına esnasında görülen, aniden oluşan ve kısmi bölgeleri etkileyen afetlerdir. Hortumların önceden tespit edilmesi mümkün değildir. Hortumların etrafa savurduğu parçalar şimdiye kadar birçok can almıştır.

            Erken uyarı, sağlam yapılar, sığınaklar vb. tedbirler rüzgarın etkisini en aza indirmenin en geçerli yöntemleridir.

Florida da çarli kasırgası meydana geldi.Ancak kasırgalar bazı bölgelerde geldiğini haberdar etmez.Saat 14:30 da her şey değişti ve hortum meydana geldi.Sonrasında ise büyük bir sessizlik meydana geldi.Ve korkunç manzara ortaya çıktı.Camlar kırılmış,arabalar birbirine girmiş,evler iç dış olmuş.

            İngiltere diğer ülkelere oranla daha fazla fırtınaya maruz kalır.Meteoroloji uzmanları fırtınaların neden olduğu can kaybını önlemek için önceden haber vermeye çalışırlar.12 Nisan 13:21 de meteoroloji uzmanlar vuruşlar arasındaki süreyi hesaplayarak hızını hesaplarlar ve saatte 370 km hızla esiyor.Meteoroloji  uzmanlar tarafında ölçülen en fazla  hızdır bu.Bu hıza göre çarli fırtınası sadece  dördüncü kategorideydi.Ve bu rüzgarın insan vücuduna etkisi araştırıldı ve beşinci kategoriye kadar dayanıldığı ancak bunlar kontrol altındayken test edildi.

Dev fırtınalar geniş bölgelerde etkili iken hortumlar lokal bölgelerde etkili ve ölümcüldür.Hortumların nereye vuracağı belli değildir.Araştırmacılar mayıs ayında hortumu izliyorlar.Hortum içindeki rüzgarların ölçümlerini belirlemek için radarlar kullanılıyordu.Hortumlar yaptıkları hasara göre sınıflandırılıyor.F-4 yıkıcı,F-0 tabelaları,F-5 binalara yıkar ve arabaları uçurur.

Gece olduğunda hortumların görünürlü azalır ve meteoroloji bu durumda çok zorlanıyor.Hortumlar daha çok kalabalık yerleri vurduğundan fırlattığı nesneler yaralanmaya neden olmaktadır.Kasırga esnasında fırlayan nesne Julia başına saplandı.Bu şekilde fırlatılan nesneler kurşundan daha hızlı olduğu anlaşıldı.

Hortumdan yaralı kurtulanların çoğunun iğleşmesi uzun sürüyor.Hortumlardan korunmak için sığınaklar yapıldı ancak birçok halkın sığınağı yok.Hortumların neden olduğu ölümler kasırgalarınkinden daha fazladır.Buda hortumların ne kadar şiddetli olduğunu gösterir.Kasırgaların yayılmacı etkisi daha fazla zarara neden olmaktadır.Kasırgalar önceden tespit edilirken hortumları önceden tahmin etmek pek mümkün değil.1992 yılında en yıkıcı ve şiddetli kasırga meydana geldi ve bu kasırganın adı Enru.160 bin kişinin evsiz kalmasına 23 kişinin ölümüne neden oldu.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz:

 1. Kasırga nedir?
 2. Hotum nedir?
 3. Rüzgar nedir?
 4. Fırtına nedir?
 5. Kasırgalar önceden nasıl tespit edilir?
 6. İnsanlar rüzgarlardan nasıl etkilenir?
 7. En fazla fırtınaya maruz kalan ülke hangisidir ?
 8. En hızlı fırtınanın hızı kaç km dır ?
 9. Hortumlar neye göre sınıflandırılır ?
 10. Hortumlar kaça ayrılır ?
 11. Hortumda korunmanın en iyi yolu nedir ?
 12. En yıkıcı kasırganın adı nedir ?
 13. Enru kasırgası kaç kişinin ölümüne neden oldu ?
 14. Hortumlar genelde hangi bölgelerde etkilidir ?
 15. Kaç yılında Enru kasırgası meydana geldi ?
 16. Çarli kasırgası kaçıncı kategoride ?
 17. Fırtınaların hızı nasıl hesaplanır ?
 18. Çarli kasırgası nerede meydana geldi ?
  Mine Şen ALTUNTAŞ 07010002005