Kamuflaj Kralları Hayvanların Hünerleri ve Kamuflajın Deneysel Ortamda İncelenmesi

 

            Mürekkep balığıyla ilk karşılaştığınızda, bu canlıların gördüğünüz en ilginç yaratık olduğuna inanırsınız.Dr. Mark mürekkep balıklarının bu kadar büyülemesinin sebebinin değişik olmalarından kaynaklandığını söylüyor.Bu yaratıklar dünyanın bütün okyanuslarında bulunur.

            Karaya vuran kemikleri evde bakılan kuşlar için Ca kaynağı olarak kullanılıyor.Bu canlılar daha çok yumuşakçalardandır.Çok hızlı kılık değiştirirler.Mürekkep balıkları genellikle gözde mekanlarda yaşarlar.Bu balıklar daime açtırlar ve yamak arayışındalar .

            Mürekkep balıkları bize çok yabancı ancak insan beyninin evrimi hakkında bilgi verir. Dr. Mark balıkları üç teste tabi tuttu. Ve temel öğrenme üç seviyede oluşur. Bunlar klasik koşullanma, algı ve araçsal şartlanma. Her yıl milyonlarca mürekkep balığı devası kayalıklara üremek için gider. Dev mürekkep balıkları şekil ve renk değiştirerek dişilerin dikkatini çeker. Birden fazla erkek mürekkep balığı  bir dişi mürekkep balığın dikkatini çekmeyen çalışır. Küçük mürekkep balığı dişinin görünümüne bürünüp dev erkek mürekkep balıkların arasından geçerek dişi ile çiftleşir.

Dişinin ağzının altında spermleri saklayacağı bir kese bulunur. Çiftleşme sırasında erkek mürekkep balığı spermleri buraya boşaltır. Dişi mürekkep balığı her seferinde bir yumurtayı keseye daldırır ve yalayarak kayalıklara yapıştırır. Dört ay sonra yeni mürekkep balıkları olur. Mürekkep balıkları tek bir sezon çiftleşirler ve ölürler. Olasılıkla 18 ay ile 2 yıl arasında kısa yaşam süreleri var.

            Dr. Mark tropikal sularda en ölümcül mürekkep balığın arayışına gitti. Diğerlerinden çok farklı yürüyen bir mürekkep balığı. Tarih öncesinde yürüyen hantal canavarlara benzeyen bu balığı adı yanar döner mürekkep balığıdır.Bu şekilde zehirli olduğunun sinyalini veriyordu.Bir yanar döner anne mürekkep balığı için yumurtlarını bırakacak güvenli bir yer bulmak oldukça zordur.Yaklaşık 100 yumurta bırakırlar ve kısa bir süre sonra ölürler.Zehirli olmaları nadir bulunan bir durumdur.Dr. Mark  araştırması sonucu derilerinde toksin olduğunu keşfeder.

 

 

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Özetinde Bulunmaktadır

 

 

            1). Mürekkep balıkları genelde nerelerde yaşarlar ?

2). Dr. Mark mürekkep balıklarını kaç teste tabi tuttu ?

3). Mürekkep balıkların biz insanlarla ortak gücü nedir ?

4). Temel öğrenme kaç seviyede olur ?

5). İlk zehirli mürekkep balığı hangi sularda bulundu ?

6). İlk zehirli mürekkep balığın zehri nerede bulunuyor ?

7). Mürekkep balıklarının ömrü ne kadardır ?

8). Mürekkep balıkları kaç sezon çiftleşirler ?

9). İlk zehirli mürekkep balığı kim tarafından keşfedilmiştir ?

10). Üreme için spermler dişi vücudunda nereye bırakılır ?

11). Dev erkek mürekkep balıkları dişileri nasıl etkiler ?

12). Kıyıya vuran mürekkep balıklarının kemikleri niçin kullanılır ?

 

 

                                                                                  Mine Şen ALTUNTAŞ

                                                                                              07010002005