JÜPİTER’İN ÖZELLİKLERİ VE HAYAT DÖNGÜSÜ 44 dk

           

           Bu filimde güneş sistemindeki gezegenlerden olan Jüpiter’in bilinmeyen yönleri ele alınmıştır.

           Çok yoğun bir gaz topluluğu olan Jüpiter, güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Aslında o etrafındaki uydulardan dolayı güneş sistemi içinde mini bir sistem olarak görülür fakat o bir yıldız değil bir gezegendir.

           Bilim adamları bu gizemli yere hep gitmek istemişlerdir. Fakat gaz yığını olan bu yere her hangi bir uzay aracı indirmek mümkün değil. Bu yüzden bilim adamları Jüpiter’in yanı sıra onun uyduları ile ilgileniyorlar. Özellikle bu uydulardan Europa en ilginç olanı çünkü yüzeyinin buzdan oluşuyor olması bu uyduda sıvı suyun olma ihtimalini artırmakta ve sıvı sudan dolayı orada canlıların yaşaya bileceği ileri sürülmektedir. Bilim adamlarına göre bir yer de su var ise orada hayat ta vardır. Bu düşünce ile oraya bir uzay aracı gönderip, bu uzay aracı uydu üzerindeki buzu delip alta tahmin edilen suya varacak ve oradan örnekler getirecek böylelikle insanlar oradaki yaşamla ilgili fikir yürütebilecekler.

           Gezegenler içerisinde çekim gücü en fazla olan Jüpiter etrafına gelen tüm cisimleri kendine çeker. Etrafındaki gök cisimlerini yutar ama beğenmediğini geri fırlatır ve etkisinde kalan bu cisimler etrafında birer uydu görevi yaparlar hatta bir uydu oluştururlar. Nitekim bir kuyruklu yıldız onun çekim kuvvetine girince atmosferine girince parçalandı daha sonra Jüpiter’e çarparak derin yarıklar oluşturdu. Bunun yanı sıra Jüpiter üzerinde kızıl benek denilen bir dev hortum mevcuttur. Bu hortum Jüpiter üzerin de sürekli bir fırtınanın olduğunu gösterir nitekim bilim adamları onun en ölümcül gezegen olduğunu ileri sürmekteler.  

            Bu film Jüpiter’in en ilginç özellikleri ile ele almış ve bize onunla ilgili bilinmeyenleri sunmuştur.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Jüpiter hangi gazlardan oluşur?
 2. Jüpiter’in özellikleri nelerdir?
 3. Nasıl bir balon Jüpiter de yüzebilir?
 4. Jüpiter neden bir gezegendir?
 5. Jüpiter nasıl oluştu?
 6. Jüpiter’e bir kuyruklu yıldız çarparda ne olur?
 7. Jüpiter üzerindeki kızıl beneğin özellikleri nelerdir?
 8. Jüpiter’in neden birçok uydusu vardır?
 9. Europa da sıvı su var mıdır?
 10. Derinlik X aracı ne işe yarayacak?
 11. Jüpiter’in manyetosferi var mı?
 12. Jüpiter konuşur mu?
 13. Jüpiter’in halkası var mı?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)