İnsanın Durduk Yerde Yanıp Tutuşmasının İlginç Kanıtları  40 dakika   

   Olay 2002’de Belçika’da gerçekleşiyor. Adel Waldak baldırının yanması sonucu doktora gider. Araştırma yaparken kesinlikle olmaz denilmemeli. SSC savunucuları insan bedeninin içerden yanabileceğini söylüyor. Bu sorunu çözmek için Belçika’ya gider. Ekiptekiler baldırı yanan kadın ile görüşür. Yangının sebebi olarak sahilde bulup cebine koyduğu istiridyeden kaynaklandığını söyler. Sahilde yılbaşında patlatılan havai fişeklerin kalıntılarının kabuğa yapışma ihtimali vardır.

   Crock Naton asında başka biride kendiliğinden yanarak ölmüştür.  17. yy.da insanın kendiliğinden yanmasına rağmen resmen teşhis getirilmiştir. Sebep olarak tüketilen alkol görülür. Fakat bunu alkol tüketilmesini azaltmak için ortaya atıldığı söyleniyor.

   Başka bir araştırmacı uzayda olan atomun vücudumuza girmesi ve vücutta tepkime yapmasıyla kendiliğinden yanmanın meydana geldiği söylenir. Bir bilim adamı da insanın elektrik ile uyarıldıktan sonra kanında orta potasyumun erime meydana getireceğini söylüyor. Bunun için deney yapılır. Fakat elektrik verilmeden önce ve verildikten sonraki değerler incelendiğinde herhangi bir değişme olmadığı görülür. Bir teoriye göre ise kendiliğinden insan yanmasına sebep olan gökyüzünden gelen bir ışık karesi olabileceği düşüncesindedirler. Çeşitli deneyler yapılı. Fakat bir sonuç alınamaz.

   Beden yağı çabuk yanar. O yüzden deney yapılır. Bu deneyde insan yerine domuz kullanılır. Deneyin amacı önceki insan yanmaları ile aynı olup olmayacağını öğrenmek. Fakat durum istedikleri gibi olmaz. Yangın dağılır. Deney olumsuz sonuçlansa bile fitil etkisinin olduğuna inanılır. Ama fitil etkisi Adel Waldak olayını açıklamaz. Bu olayda sodyum ve su tepkimeye girer ve yanın başlar. Bu vakada doğaüstü bir olay olup olmadığı anlaşılır. Havai fişeklerdeki sodyum Adel’in cebine bulaşır. Adel ıslak mendili cebine sokunca cebinde tepkime meydana gelir. 

   Whay Mod’un yanma sebebi olarak içtiği sigaranın etrafı tutuşturup onu yaktığı görüşündeler. Hiç kimse bir insanın kendi kendine yandığını görmemiş. SSC kurbanları genelde yaşı, kimsesiz, elden ayaktan düşmüş kişiler olduğudur.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)       Adel Waldak adlı şahsın yanmasının nedeni nedir?

2)       Adel Waldak`ın baldırındaki yangına sebep olan bileşim nedir?

3)       İnsanın kendi kendine yanması ne zaman teşhis edilmiştir?

4)       İnsan yanması hangi dal inceler?

5)       Yangına sebep olan atom parçacığı hangisidir?

6)       Gökyüzündeki küreler nasıl oluşur?

7)       İnsanda yanmayı meydana getirilen olaylar nelerdir?

8)       SSC kurbanları nasıldır?

9)       Whay Mod’un yanmasındaki olasılıklar nelerdir?

10)   Berni Arnold kimdir?

11)   Bazı bilim adamlarına göre kendi kendine yanan nasıl açıklanır?

12)   Deneylerde insan yerine ne kullanılıyor?

 

                                                                                                   ŞENGÜL GİYEN

                                                                                     EĞİTİM BİYOLOJİ 07010002008