İnsanlardan Sonra Amerikan Şehirleri, Ünlülerin Heykelleri, Uzaydaki Araçların Akıbeti Evrimleşme 45 dakika

          Arkamızda bırakacağımız dünyaya ne olacağı hikayesi.Nüfusun sıfır olduğu bir dünya.insanlar kumar oynamayı seviyordu.Atlantik seti fırtınayla dövülen bir kıyıda yer alıyor.

İnsanlardan sonraki birinci günde Lasvegasta kumarhaneler bomboş. İnsanların zamanında ünlülerin heykelleri bal mumdan yapılıyordu ve müzede sergileniyordu. Bu heykeller 150 ölçümle yapılıyordu. Lasvegasta 100’den fazla bal mumu 27000m2’lik bir müzede sergileniyor.

İnsanlardan 2  gün sonra.Lasvegasta elektrik giderek kaybolmaya başladı.İnsanlardan sonra fareler yemek için şehrin kumarhanelere gitmeye başladılar.Atlantik city de Dünya’nın en ünlü tahta kaldırımlarında ise dolaşan tek canlılar kediler oldu.İnsanlar zamanında gönüllü insanlar bu kedilere her gün yiyecek veriyordu.Fakat insanlardan sonra bu kedilerin sonu belirsiz.Bu kaldırım toplam 216bin tahta kalastan oluşuyor ve yaklaşık 6,5 km boyunda.Modern tahta kaldırım çok sağlam 1990’dan itibaren birçok kısmı brezilya cevizi denilen güney Amerika’dan getirilen ağaçla değiştirildi.Böceklere ,çürümeye ve küfe karşı çok dirençli.

İnsanlardan 3 gün sonra.müzede ki elektrikler kesildi.Heykeller acil durum ışıklarıyla aydınlanıyordu.Havalandırmalar durdu,sıcaklıklar artmaya başladı.Sıcaklık her tarafa yayılmaya başladı.Bal mumundan yapılan heykeller büzülmeye ve erimeye başladı.Bal mumu erirken diğer taraftan bozulmayan heykel bulunurdu.Bu heykel Evita perona ait.Bir doktor tarafından cesedin derisinin plastiğe benzer bir tabaka kalması için bir solüsyona defalarca batırıldı ve mumyalandı.

İnsanlardan 1 hafta sonra.En yüksek eğlence araçlarına sahip olan stratosfer heyecan peşindeki insanlar için cazip bir yerdi.Ama artık insanların çığlıkları yankılanmıyor buralarda.

İnsanlardan 2 hafta sonra. Lasvegas tamamen karanlığa ve sessizliğe büründü. Lasvegasta fare çeteleri yayılmaya başladı. Onların yok edecek insan olmamasına rağmen fare teriyeli denilen köpek tarafından yok edilir. Fare termiyeli dışarıya çıktığında etrafı koklamaya başlar ve böylece fare ve sıçanları bulur. Ülkenin diğer tarafında Atlantik cityde okyanus 1898’den beri olduğu gibi meşhur steel pleri dövmeye devam ediyor. steel pler bir zamanlar ünlüleri ağırlamıştı. Hayatta Bayan Amerika yarışmasında ev sahipliği yapmıştı.1993 yılında yeniden inşa edilen beton destekleri şimdilik sağlam duruyor ileriki zamanda akıbeti ne olur bilinmiyordu.

İnsanlardan 1 ay sonra. İnsanoğlu için kutsal kumarhaneler alanları her zaman tuhaf binalar için verimli yer oldu.Bu tuhaf binalar insanları çekmek için yapılıyordu.Atlantik city yakınlardaki en ilginç yapı lucy fili dır.1882’de inşa edildi boyu 20m’dir.Atlantik city’de yaklaşık 3-4 günde bir yağmur düşüyor.Kış aylarında ise kar ve buz görülmektedir.Lucy fili tehlikede olduğunda insanlar onu onarmak için adım atarlardı fakat şimdi insanlar yok ve lucy fili tehlikede.Olay Amerika’nın göbeğindeki bir parkta geçiyor.Bu park insanlar olduğunda cıvıl cıvıldı ama şimdi bomboş ve hayalet şehrine döndü.Parktaki bütün aletler çürümeye başladı.Bu parktaki boyalar güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kaldığından boyalar giderek yok olmaya başladı.Parkı boyalayan insan yok artık ve Amerika yakında tanınmaz bir hale gelecek.Teoride aletlerde meydana gelen hasarları tamir ettiğimizde sonsuza dek kalırmış.Bu park insanlar olmadan 10 yıl içersinde yok olacak ve tanınmayacak bir hale gelecek.İnsanlar olmadığı için binalarda giderek çürümeye ve yıkılmaya başlayacak.Lasvegas aslında bir çöldü 20 yıllık aradan sonra insanlar olmadığından burası çöle dönecek.İnsanlar olduğunda Lasvegas yemyeşildi.Lasvegasın kaynağı aslında kaynak dağlara yağan karların erimesiyle oluşuyor.

İnsanlardan 5 yıl sonra.Lasvegas’taki kumarhanelerde kedilerin mekanı oldu.Kumarhanelerin son hali son derece vahim.Yarasalar için kumarhaneler bir mekan oldu çünkü insanlar olduğunda ortaya çıkmayan yarasalar insanlardan sonra çıkmaya başladılar.Bu binalar yakında kuşların yuvasına dönüşecek.

İnsanlardan10 yıl sonra. Parktaki güneş panelleri güçlükle çalışıyor çünkü insanlar olduğunda düzenli olarak temizleniyordu. İnsanlardan sonra temizlenemediği için giderek güçlerini kaybedecekler.

İnsanlardan 15 yıl sonra.Bahsettiğimiz lucy’nin akıbeti yaklaştı.Giderek çürüyen bu heykel insanlar olmadığı için tamir edilemez duruma geldi.

İnsanlardan 50yıl sonra.Yağmur 50.yılda yağmaya devam ediyordu.Yağan yağmur Lasvegas vadisine doğru akmaya başlıyordu.İnsanlardan sonra su vadiye oradan da lasvegasa doğru gelecekti.Ülkenin akıbeti hızlı ve şiddetli olacaktı.binaları su basmaya başladı.Buda binaların iskeletinin hızla çürümesine yol açıyordu.Çürüyen kolonlar giderek yıkılmaya başlayacak.Bir patlayıcıyla patlatılıyormuş gibi.Lasvegas kurulmadan önce kumun çoğu kalın tabakadan meydana gelmişti.

İnsanlardan 100  yıl sonra.Kabuk olmadığı için kum taneleri serbest kaldı.ve kum fırtınalarıyla kumlar savrulmaya başladı.Binaların aşınmasına yol açtı bu kum taneleri.

İnsanlardan 200 yıl sonra.Lasvegasın her tarafı kum sarıyor.Yıllık ortalama 11 cm yağışı ve fırtına sayesinde ani seller meydana geliyordu.

İnsanlardan 300 yıl sonra.Şehrin sembolik binaları yok olmaya başladı.Lasvegasa getirilen canlılar insanlar olmadığından yok olup gittiler.

İnsanlardan 1000 yıl sonra. Lasvegas şimdi bir tümseli andırıyor durumda ve her tarafta bitkiler sardı.

İnsanlardan 20000 yıl sonra.Atlantik city tamamen orman durumuna geldi.

İnsanlardan 1 milyon sonra.Lasvegas şehri tamamen yok oldu ve herhangi bir kalıntı kalmadı. insanlardan sonra şehir yok oldu.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1) Amerika’daki kaldırım ne zaman inşa edildi?

2) Atlantik city nerede yer alıyor?

3) Lasvegas kurulmadan önce nasıldı?

4) Kabuğu bozan etmenler nelerdi?

5) Muhavide ölmenin kaç yolu vardır?

6) Şehrin su kaynağı nerede sağlanıyordu?

7) Olay nerede gerçekleşiyor?

8) Çatlakların büyümesine yol açan etmen nedir?

9) Ultraviyole ışınları boyayı nasıl soldurdu?

10) İnsanlar olmadığı halde kemirciler için tehlikeli olan hayvan hangisiydi?

HÜLYA ACARSOY FENBİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4.SINIF