>

İkinci Dünya Savaşı Vahşeti Ve Cehaletinin İnsanlığa Maliyet Bilançosu 45dk

 

            Müttefik güçler; Amerika, İngiltere, Kanada ve Fransa Almanya’nın işgal ettiği İtalya’ya çıkarlar. Müttefikler Gustav Hattına kadar ilerlerler fakat burada güçlü bir savunma ile karşılaşırlar ve geciktirilirler. Orada bulunan dağdaki manastıra müttefikler Almanların gözcü garnizonu oluşturduklarını zannederek saldırırlar. 200den fazla uçak manastıra 500 tondan fazla bomba bırakır.

            15 Mart 1944 Müttefikler manastıra saldırır fakat Alman paraşütçüler savunmayı iyi yaparlar ve saldırı sonuç vermez. O zaman askerler arasında yer alan bir Amerikalı yönetmen şu sözleri söylemiştir: “Dondurucu soğukta yaşanan bir katliamdı.”           

            Churchill’in amacı Ruslardan önce Berlin’i ele geçirmekti. Kızılordu doğudan giderek yaklaşıyordu. Kiev kurtarılmıştı. Birkaç ay sonra bile Gustav hattı korunuyordu. Sonra Fransız komutan sarp dağlara tırmanma fikrini ortaya attı ve bazı birlikler dağa tırmanarak Roma yoluna çıkarlar.

            Fransa’da beş sahile çıkarma yapma fikri ortaya çıkar. Büyük Britanya’da sefere çıkılır. Atlantik duvarı savunması Alman savunmasının en zayıf noktasıdır. 5000 çıkarma gemisi sahillere gönderilir.

            6 Haziran 1944 Omaha, Juno, Gold, Sword sahillerine askerler çıkartılır.326.000 asker, 3200 araç ve 15000 ton mühimmat vardır. Bunların bir yerde toplanması için bir liman gerekmektedir. Müttefikler limanlarını yalarında getirirler. Karadut adındaki dev inşaat malzemeleri dalga kıran ve yanaşma yeri yapmak için kullanılır. 61 metre uzunluğunda 6000 ton ağırlığında 146 beton dubadan oluşmuştur.

            Amerika sonraları güçlenir ve öncelikle Japonya’ya saldırır ve ağır kayıplar verdirir. Saipan savunmasında 15000 Amerikan 27000 Japon ölmüştür.

            Hitler müttefikleri Nordmandy’ada tutmak istiyor çünkü Londra’ya göndermek için yaptırdığı V1 füzelerini korumak istiyor. Bu füze kullanılan ilk uzun menzilli füzedir. 20000 füze Londra ve Orta Avrupa’ya atılmıştır ve 11000 insanın ölümüne neden olmuştur.

            Savaş devam ederken Amerikan hava kuvvetleri Alman şehirlerine toplam 1.4 milyon ton bomba bırakmıştır ve şehirler mahvolmuştur. İnsanlar yıllarca sığınaklarda kalmak zorunda kalmışlardır.

            20 Temmuz 1944 ‘de Hitler’e suikast girişiminde bulunulmuştur. Hafif yaralanmıştır fakat gaddarlığı ve paranoyaklığı şiddetlenmiştir. 5000 kişi sanık olarak yargılanmış 200 kişi idam edilmiş ve aileleri sınır dışı edilmiştir.

            1944 yazında Beyaz Rusya’da Rusya taarruzu en büyük muharebelerden biri oluştur. Ruslar 17 Alman tümenini yok etmiştir. Batıda ise müttefikler üstünlü ele geçirmişlerdir. Marsilya ve Paris’te ayaklanmalar başlamış ve Paris’ e gelen birliklerle şehir bağımsızlığa kavuşmuştur.           

            Diğer tarafta ise Amerikalılar Filipinlere bağımsızlık getirirler. Marila Varşova’dan sonra en çok yıkım yaşayan ikinci şehir olmuştur.         

            Sonraları ise ırkçılık ortaya çıkmıştır. 1945’de Ausshwitz’de Yahudiler Hitler tarafından katledilirler. 1 milyon kişi gaz odalarında 6 milyon insan ise çeşitli yollarla ölmüş ya da öldürülüştür.

Almanlar V2 yi de yaparlar Londra’ya 1500 Belçika’ya 2000 tane atarlar.

Amerika atom bombası çalışmaları yapmaya başlar. Uranyum kullanılır ve ağırlığı 20000 ton olan bombalar radyoaktif dağılma özelliğine de sahip olacaklardır.

Hitler geride kalan komutanlarıyla Belçika Ardene çıkarma yapmak ister çünkü müttefikler mühimmatlarını buraya getirmektedirler.           

            Müttefikler ve Rusya arasında pazarlıklar ve soğuk savaş başlar. Ruslar Berlin’i 17 Nisan 1945’de kuşatırlar. Askerler teslim olur. Hitler asker kalmayınca küçük yaşlarda ırkçılık aşıladığı çocukları düşmanlarına karşı kullanma yoluna gider.

            Amerika Rusya ile Torgav’da 1945 Nisanında buluşur. Amerikan komutanı Petton Berlin’e girmeyi düşünür Fakat Yalta Antlaşmasına göre Amerika Rusya’nın bölgesinden çekilir.

            2 Mayıs 145’de Ruslar nazi liderlerini yakalar. Mussolini İtalya’da asılır. Ruslar 20 milyon sivilini kaybeder Bu da toplam nüfusun %15’i demektir.

            8 Mayıs 1945’de Müttefikler Almanya’nın teslimiyetini bildirir. Hitler intihar eder.

            195’de Okinawa’da Kamikaze adındaki uçaklar Amerikan gemilerin ölüm dalışları yapar. Amerika Japonya’ya girme fikrinden çok insan öleceği için vazgeçer. Fakat 6 Ağustos 1945’de Hiroshima’ya ve Ağustos 1945’de de Nagasaki’ye 2 atom bombası atar.2

            2 Eylül 1945’de USS gemisinde Müttefik temsilcileri Japonya’nın da savaştan çekildiğini bildirerek İkinci Dünya Savaşı’nın bittiğini bildirirler.

 

 

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

1-Müttefikler ilk olarak hangi ülkeden Almanya savunmasını aşmayı denemişlerdir?

 

2-Manastıra kaç uçaktan ne kadar bomba atılmıştır?

 

3-Müttefikler Fransa’da bulunan hangi 5 körfeze çıkarma yapacaktır?

 

4-Müttefiklerin Karadut ismini verdiği yapıların özellikleri nelerdir?

 

5-Saipan Savunmasında hangi ülkeden kaç insan ölmüştür?

 

6-Hitler’e düzenlenen suikast sonucu gelişen olaylar nelerdir?

 

7-Hitler’in katlettiği Yahudiler hakkında ne tür bilgiler vardır?

 

8-Amerika’nın geliştirdiği atom bombasının özellikleri nelerdir ve ilk olarak nereye atılmıştır?

 

9-Kamikazeler savaşta ne tür bir saldırı düzenlemişlerdir?

 

10-İkinci Dünya Savaşı’nın resmi bitiş tarihi nedir?