İnsan ve Hayvanların Yaşam ve Avlanma Alanlarını Çakıştığı Yerlerdeki Facialar

 

   Benf milli parkı, Canada’da Rocky dağlarının ortasında bulunan Kuzey Amerika’daki el değmemiş doğa harikalarından biridir. Park kıtadaki en korkunç yırtıcıları barındırmaktadır. Dev ayılar dağa aslanları, hatta kurtlar burada yaşar. Bu yüzden Canada’nın en sık ziyaret edilen turistik bölgelerinden biride Benf parkıdır. Her yıl yaklaşık beş milyon kişi bu parkı ziyaret ediyor. Bu kadar insan ile bu kadar çok hayvan aynı mekânda olunca karşılaşma kaçınılmazdır.

 

   Dünyanın her yerinde milli parklar ve koruma alanları bu sorunla karşılaşmakta. Koruma altına alınan bölgeleri ziyaret eden insan sayısı arttıkça, vahşi doğa daha çok tehlikeyle karşılaşma olasılığı da artmaktadır. Hem bekçiler hem de ziyaretçiler için, Benf’teki en büyük sorun kara ayılar ya da boz ayılar olmuştur. Ayılar sadece vahşi doğada insanın karşısına çıkmıyor. Yollar, kamp alanları ve yazlık evler yaparak ayıların yaşam alanlarını işgal ediyor ve tehlikeli durumları kendimiz yaratıyoruz. Ayılar ve insanlar karşı karşıya kaldığında kaybeden taraf genellikle ayılar oluyor.

 

   Dünyanın her yerinde insan nüfusu artıyor. Hayvanların yaşam alanı gittikçe küçülüyor. Bu yüzden hayvanlar aynı toprak parçası için insanlarla savaşmak zorunda kalıyor. Belki de daha büyük sorunların kapısı aralanıyor. Bu insanlar kendi istekleri ile gezmeye çıkan turistler değildir. Aksine çiftliğinde, evlerinde yaşayan insanlar bir zamanlar yaban; bir ortamda yaşamaya çalışıyorlar. Kenya Afrika’nın muhteşem vahşi yaşamını görebileceğiniz inanılmaz bir ülkedir. Afrika’nın egzotik canlıları bitmek, tükenmek bilmez bir vahşiliğin içinde kendi yurdunda gözler önüne serilir. Ama burada Afrika’nın geniş düzlüklerinde bile insanlar ve hayvanlar toprak için verdikleri toprak savaşları sürmektedir. Açık düzlükler, köyler ve çiftlikler kuruluyor.

 

   Her yıl vahşi doğadaki hayvan nüfusunun yüzde dördünün yok olduğu kaydedilmiştir. Yani Kenya gibi bir ülkede bile, vahşi hayvanların yaşadıkları topraklara her geçen gün yayılan, artan insan nüfusu söz konusudur. Bu yüzden doğa tehdit altındadır. Durup düşünürseniz, filler gibi hayvanları nasıl karanlık bir gelecek bekliyor anlarsınız. İşte bu nedenle filleri daha rahat yaşayabilecekleri başka bir araziye nakletmek bütün emeklere değer. Binlerce yıldır dünya üstünde insanlarla, hayvanların beraber yaşamaları için yeterli toprak hep vardı. Ancak bugün yeni bir yılın eşiğinde durum değişeceğe benziyor. Vahşi doğa tehlike sinyalleri veriyor. Zamanımız ve toprağımız azalıyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1. Panterler avladıkları avlarını ilk önce ne yaparlar?

2. Milli parklarda insanların güvenliği nasıl sağlanır?

3. Boz ayılar insanlara saldırır mı?

4. Bir ayı ile karşı karşıya geldiğinizde yapacağınız en mantıklı şey ne olabilir?

5. Bir fil ne kadar büyüklükteki bir alana zarar verir?

6. Sweetwaters korunağı nerededir ve burada hangi hayvanlar bulunur?

7. Meru Milli Parkı nerededir?

9. Bir filin ağırlığı ne kadardır?

10. Dünyanın en büyük fil nakil operasyonu nasıl yapılmış ve ne kadar sürede gerçekleştirilmiştir?