Hayvan Terapi Uzmanları Nasıl Çalışır 21’

 

 

  Bakteriler başka bir bakteriden genetik materyal aldıklarında aslında başka bir türle seks yapmış oluyorlar. Seks her zaman üreme ile sonuçlanmaz. Bazı canlılarda cinsel açıdan erkekler gereksizdir. Bazı türlerde erkekler gereksizdir ama dişiler gereklidir. Kuyruk kertenkelelerde erkekler toptan atılmıştır. Seksten kaçınmanın üreme açısından birden fazla avantajı vardır. Mesela enerji harcamazlar. Bazı canlılar seks yapmadan ürerler ama yinede bu türler kur yapmanın ve eşleşmenin bütün sıkıntılarına katlanır gibi görünürler. Bunlar seks yaparak bazı hayati hormonları oluşturmak zorundadırlar. Bu yüzden sadece hareketleri yaparlar. Üreme için hazır olamayan dişiler erkek dişi rolünü oynuyor. İstekli bir kertenkele gördüklerinde üstlerine çıkıp çiftleşiyormuş gibi görünüyorlar.  Burada tamamen bir genetik aktarım yoktur.

 

    Deniztavşanı biseksüel canlılardır. Bunlarda iki, deniztavşanı karşılaştığında birisi erkek rolüne bürünüyor ve çiftleşiyorlar. Sonra roller değişir ve alıcı verici konumuna geçiyor. Çift cinsiyetli canlıların avantajlarından biri de çok sayıda yavruya sahip olmalarıdır.

 

    Nemo balıklarında erkek dişiden küçüktür ve dişiyi korumaya çalışır ama çoğu zaman bunu gerçekleştiremez. Eğer dişi ölürse erkek değişim geçiriyor ve yumurta üretmeye başlıyor. Peki, bunun yerini kim tutacak. Yetişkin aile fertlerinden biri erkek oluyor. Her aile hiyerarşisinde Nemo balıklar bir altındakinin %20 büyüklüğündededir. Bunlar cinsiyet değiştirebiliyor.

 

   Tek eşlilik canlılar arasında çok nadirdir. Uzun kuyruklu baykuşlar, antiloplar, çeşitli penguenler, bazı karıncalar, firavun fareleri tek eşlidir. Tek eşliliğin sebeplerinden biri de canlıların birbirini korumaya çalışmalarıdır.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.Bakteriler nasıl çoğalır?

   S-2.Deniztavşanları nasıl canlılardır?

   S3.Nemo balıklarında büyüklük olarak dişi ile erkek arasında fark var mıdır?

   S-4.Çift cinsiyetli canlıların ne gibi avantajları

   S-5.Nemo balıklarında dişi ölürse erkek ne yapar?

   S-6.Hangi canlı türünde erkekler toptan devre dışı bırakılmıştır?

   S-7. bazı canlı türlerinde seksten kaçınmanın ne gibi avantajları bulunur?

   S-8. Hangi canlıda üreme genetik aktarım amaçlı değildir?