Hayvanların Şaşırtıcı Davranışları ve Sıra Dışı İlginç Olaylar

 

Japon bal arılarının en büyük düşmanı dev eşek arılarıdır. Japon arılarının eşek arılarına karşı farklı bir savaş planı vardır. Yüzlerce Japon arısı yuvalarına giren eşek arısına karşı bir araya gelerek onu yaydıkları ısıyla kızartmaya çalışırlar. Japon bal arıların çok stratejik yöntemleri vardır. Bir araya gelen bal arıları vücutlarını titreterek çevrelerindeki ısıyı yükseltirler. Bu yayılan ısı arı kovanını yakıcı bir fırına dönüştürebilir. Bu arılar eşek arılarına göre ısıya daha dayanıklıdırlar. Isı 46 ºC ye ulaştığında eşek arısı ölür.

 

   Yılda bir kez binlerce kişi binlerce kişi gelgit dalgasını görmek Çin’de toplanıyor. Normal bir yılda gelgit dalgası harika bir görüntü yaratıyor. Bu dev gelgit dalgalarının boyu 2,5 metreden daha fazla olabiliyor. Normal olmayan bir yılda gerçekleşen bu olay meydana gelerek beraberinde otuz insanı sürüklemiş fakat hiçbir insan ölmemiş. Doğanın en olağan dışı olaylardan biri de büyük volkanik patlamalardır. 1991 yılının mayıs ayında Filipin adalarından birinde bir yanardağ 400 yıldır ilk kez patlamak üzereydi. Yetkililer toplu tahliye emri veriyorlardı. Binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Aslında evlerin boşaltılması çok büyük bir riskti. Eğer yetkililer yanılıyorlarsa ilerde yapacakları uyarılar dikkate alınmayacaktı. Ama yetkililer yanılmadı ve bölgedeki son insanlarda tahliye edildikten hemen sonra yanardağ patlaması gerçekleşiyor. Atom bombalarından bile daha güçlü patlamalar dağın yamaçlarına yağan çok sıcak dumanlar yaratıyordu. Yanardağ lavları yolunun üstündeki her şeyi yakarak ilerliyordu.

 

   1960 yılında hava kuvvetleri pilotların yeryüzünden 30 km yukarıdan paraşütle atlamayı sağlayacak bir aleti test etmek için bir deney yapmıştır. Bu test için bir pilot basınçlı bir giysiyle sıkıştırılarak balon yardımıyla 30 km yukarıya gönderilmiş. Yerden bu kadar yüksekte özel giysi işe yaramazsa pilot anında ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Yeryüzünün 30 km yukarısında olan pilot hava boşluğuna doğru kendini bırakıyor. Pilot ses hızından daha çabuk saatte bir rekor 1150 km/hız la yeryüzüne doğru düşüyor. Pilot gökyüzünden o kadar hızlı iniyor ki paraşütünü açma hızı onu öldürebilir. Gökyüzünde atladıktan 4,5 dakika sonra paraşütünün ipini çekiyor ve paraşüt açılarak güvenli bir şekilde yeryüzüne inmeyi başarıyor. Deney pürüzsüz bir şekilde gerçekleşiyor. Ve günümüze kadar kırk yıldır kırılamayan bir dünya rekoruna yol açıyor.


Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1.       Kertenkeleler hangi durumlarda gözlerinden kan fışkırtır?

2.       En zehirli yılanın zehrinde etkilenmeyen hayvan hangisidir?

3.       Kaplan köpek balığı daha annesinin rahmindeyken öldürmeyi nasıl öğrenebiliyor?

4.       Endonezyalıların muhteşem giysilerinin sırrı ne?

5.       Bir insan kendini kendi isteğiyle neden çağmağa gerdirir?

6.       Tarihteki en büyük tanker yangı nerde ve nasıl olmuş?

7.       Dünya dalış rekorunu kaç metreyle kim gerçekleştirmiştir?

8.       Su aygırı ile balıklar arasında nasıl bir ilişki var?