Hollywood Filmleri Gelglarına İlham VeriyorHollywood Filmleri Ne Kadar Bilimsel ve Gerçekçi

 46 dk

  İlk olarak ‘24’ adlı filmin analizi yapılır. 24 gibi filmler Hollywood geleneğini devam ettirir. Bu tür filmlerde ses dinleme cihazlarından, kameralara, gizli aygıtlara kadar her türlü teknolojik alet kullanılır. Fark ettirmeden insanın bilinçaltına bunların gerekliliği kaydedilir. Filmler ileride ne tür casus araçlarla karşılaşacağımız hakkında bizlere önceden bilgi verir. Kırk yıl öncesinden bilimkurgu olarak görülen aletler günümüzde internet üzerinden satışa sunuluyor. Casus türü filmlerde parmak izleri çok önemlidir.

  Azınlık Raporu adlı filmde kişinin retinası kimlik bilgisidir. Günümüzde retina ve iris taraması güvenlik sistemlerinde kullanılıyor. Retina gözün arkasında bulunur ve gözün arkasındaki kan hücreleri her insan için tektir. İriste retina gibidir. Bu yüzden güvenlikte kullanılırlar. Lakin bu tür sistemleri de yanıltmak için yollar vardır.

  Geçmişi Olmayan Adam filminde ise başka bir kimlik belirleme yöntemi kullanılır. Deri altına yerleştirilen chip ile kimlik belirlenir. Chip’i çalıştırmak için güç kaynağına ihtiyaç vardır. Devlet Düşmanı adlı filminde ise uydu tarafından kişiler izlenir. Lakin nesneler yer altına gizlenmiş ise uydu tarafından izlemek yetersiz kalır. Gerçek yalanlar filminde ise izleme aracı olarak gözlük kullanılır. James Cameron’a ait birçok film gerçek hayattan fazlasını içerir. İzleme kamerası niteliğindeki bu gözlükler aynı zamanda fotoğraf çekme özelliğine de sahip. Hollywood’a göre izleme dışında aynı zamanda dinlemede söz konusu. Şifreciler isimli filmde mekanik ses izlenim aleti kullanılır. Devlet Düşmanı polisiye filminde gizli dinleme cihazı ve gizli kamera kullanılır. 24 isimli filmde suikastçı basit bir tokalaşma ile karşıdakini öldürür. Zehrin kendisine zarar vermemesi içinde sentetik deri kullanır.

   Altın Parmak filminde şapkadaki gizli çelik ile insanlar öldürülür. Lakin araştırmacılara göre bunun gerçek olması mümkün değildir. Azınlık Raporu filmi diktatör yönetim tarzında bir dünyayı anlatıyor. Bu filmde kimlik belirleme için böcek şeklinde robotlar kullanılır. Robotlara hayvanlardan esinlenerek şekil verilir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Yıllar ilerledikçe neden kimlik belirleme yöntemleri değişir?

2.      Kimlik belirleme yönteminde retinanın kullanılmasının nedeni nedir?

3.      Uydu tarafından kimlik belirleme ya da nesne takibi neden zordur?

4.      Termal izlemenin mümkün olması için yapılması gerekenler nelerdir?

5.      Gerçek Yalanlar adlı filmde izleme aracı olarak ne kullanılır?

6.      Hollywood casusları öldürme işlemlerinde neler kullanır?

7.      Azınlık raporu filminde kimlik belirleme aracı olarak ne kullanılır?

8.      Roboflylar neden icat edilmiştir?

9.      Saklı madenleri bulmakta hangi robot kullanılır?

10.   Robotlar yönlerini hangi cihaz ile bulurlar?

11.   Chiplerin kullanılması neden zordur?

12.   24 isimli filmde suikastçı zehrin kendisine geçmemesi için nasıl bir yol kullanır?

                                                                                                        TÜRKAN ÖZARAZ

                                                                                                  BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

                                                                                                             07010002004