İNSAN VE HAYVAN İLİŞKİLERİNDE DENGELERİN OLUŞUMU (60 DAK) FİLMİN ÖZETİ

 

 

               İnsanlar yaşamak için vahşi alanların sınırına kadar geldikleri için hayvanlara kendilerine ait bir yaşam alanı kalmıyor. Ve insanların bulunduğu bir mücadele ortaya çıkıyor. İnsanların ilerlemesine karşı çok az hayvan direnebiliyor, çoğu geriye çekilmek zorunda kalıyor. Bize karşılık verenler yeterince cesur olan ve bizden faydalanmayı bilen türler oluyor. İnsanların yaşam alanını istila ettiğinden, kendine yaşam alanı sağlamaya çalışan fokun çevreye verdiği zararı görüyoruz. Hayvanlar üzerindeki isteklerimiz birbiriyle çelişebiliyor. Aynı zamanda onları vahşi halleriyle görmekte istiyoruz. İnsanlarda tıpkı diğer hayvanlar gibi aynı şeyi istiyor, bölge, su , yemek, sığınak..

              Biz ve dostlarımız hayatta kalmak için mücadele ederken kimi zaman yollarımız kesişiyor. İnsanlarla birlikte yaşamak zorunda kalan birçok hayvan gibi rakunlar da bir dizi davranış biçimi geliştirmiş. Her yere yuva yapabilir, hızlı ürerler. İnsanlar ve hayvanlar bir bölgeyi paylaştığında genellikle gerginliği artıran taraf biz insanlar oluyoruz. Maymunların davranışları, yılanlarla paylaştığımız ortak alanlar… İnsanlar doğaya müdahale ettikçe kimi yaratıklar evlerimize ve bölgemize girmeye devam edecek. Yaşam alanımızı genişlettikçe.

İnsanlar yaşamak için vahşi alanların sınırlarına ulaştıkları için hayvanların kendilerine ait bir yaşama alanları kalmıyor.

 Bir fok kayalık bir deniz kenarı yerine yanlışlıkla Yeni Zelanda’da bir limana çıkıyor. Erkek foklar dişileri cezbedebilmek için kendi bölgelerine ihtiyaç duyarlar. Oradaki araçlara zarar verirler. 6 hafta boyunca hiçbir dişi oraya uğramayınca fok denize geri dönüyor.

 İnsanlar da hayvanlar gibi aynı şeyi istiyor.Bölge, sığınak, su ve yemek.İnsanlar ve hayvanlar bazen karşılaşırlar. Hayvanlar genelde insanların bölgelerinden kaçarlar.

 Güney Kalifornia’da yaban ördeklerinin göç rotası üzerinde yer alan bir yüzme havuzunda evin sahibi havuza yapay bir ördek koyuyor. Yaban ördekleri bunu görerek havuza konuyorlar. Sonra evin sahibi doğal yaşama müdahale edilmemesi gerektiğini düşündü. Ve onlara yem vermemeye başladı. 3 gün içinde gelmeyi bıraktılar.

 Rakunlar her yere yuva yapabiliyorlar. Akıllılar. Etçillerdir. Bir ev sahibi kedisi için dış kapıda kedinin gireceği bir açıklık açar. Yalnız rakunlar burayı keşfeder. Bahçeye girerler. Orada çöp kutularına ulaşırlar. Sonra mutfağa girerler. Orada kedinin yiyeceğini yerler. Ev sahibi bu durumu fark eder. Önlem alır. Kedisi için açtığı yeri kapatır.

 Bazıları kuşlar için yem bırakırlar bahçelerine. Kuşlardan çok sincaplar faydalanır bundan.

 Bir ayı çöpe atılmış bir fırınla uğraşır. Onu cezbeden yağ kokusudur. Ayılar insanlarla karşılaşa karşılaşa korkuları azalıyor. İnsanlar ayılara zarar vermeyince ayılar insanlardan korkmamaya başladı ve kamp yerlerini ziyaret etmeye başladı. Araçlara yiyecek bırakanlar ayılara davetiye çıkarmış oluyorlar. Ayılar her yıl araçlara 600 bin dolarlık zarar veriyor.

 Maymunlar genelde insanlarla ilişki kurmaktan çekinirler. Maymunlar insanların yaşadığı ortamlara girmeye başlarlar. Şehirlere gelen maymunlar kapkaçlık ya da meyve hırsızlığı yapar.

 İnsanlar doğaya müdahale etmeye devam ettikçe kimi hayvanlar evlerimize girmeye devam ederler.

 Yaban arıları yazın meyve ve tırtıl yer. Sonbaharda yiyecekleri azalır. Piknik alanlarına yönelirler. Bir yaban arısı tesadüfen yiyeceği buluyor. Oradan ayrılırken o alan hafızalarında kalıyor. Diğer arılar da gelmeye başlıyor.

 Karıncalar aradıkları yiyeceği bulunca diğerlerine bildiriyorlar. Karınlarından çıkan bir kimyasal iz bırakıyor. Diğer karıncalar antenleriyle bu izi fark edebiliyorlar.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

1)       Rakunların özellikleri nedir?

2)       Rakunlar nasıl eve girmişlerdir?

3)       Kuşlar için bırakılan yemlerden hangi hayvan faydalanıyor?

4)       Ayılar nasıl zarar veriyorlar?

5)       Ayıların araçlara verdikleri zarar ne kadardır?

6)       Maymunlar nasıl insanlara zarar veriyor?

7)       Yaban arıları neyle beslenirler?

8)       Yaban arıları ayrıldıkları ortamı nasıl akıllarında tutuyorlar?

9)       Karıncalar nasıl iz bırakırlar?

10)   İnsanlarla hayvanların istekleri nedir?

11)   Bir okula giren çıngıraklı yılanlar nesıl okula ulaşırlar?

12)   Deniz aslanları nereyi istila etmişlerdir?  

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

 

1. Kötü davranmaya başlayan hayvanlarla yaşamayı öğrenebilirmiyiz?

2. Doğal hayata müdahale etmek ne gibi sonuçlar yaratır?

3. Hayvanların insanların bölgesinde beslenmesi ne gibi sorunlar yaratır?

4. Hayvanların istenmeyen davranışlarını sürdürmesinde insanların katkısı nasıl olmuştur?

5. Yaban arıları yiyeceklerimizi bulmakta nasıl bu kadar başarılı olmuşlardır?

6. Bir yiyeceğin yerini bulan karıncanın bunu arkadaşlarına hangi yoldan iletir?

7. İnsanların yaşam alanını paylaşmak istemediği hayvanlara karşı ne tür çözümler üretmişlerdir?