Hollywood Filmlerinin Bilimsellikle Ne Kadar Örtüşüyor

   Film yapımcılarının en çok faydalandığı alan, afetlerdir. Buzlar üzerine çalışan bilim adamları buz örneklerinden iklim değişikliği saptayabiliyor. Yarından Sonra adlı filmde bilim adamları iklim değişikliğini öğrenmek için bilgisayar kullanıyorlar.

   Ülkeler geliştikçe atmosferde CO2 ve sera gazı yayılımı daha da artacak. Yani küresel ısınma kaçınılmaz durumda. Aslında film analiz edilince Yarından Sonra’da küresel ısınma abartılmıştır. Kasırga ve Kasırgalar filmi de doğal afet olaylarını abartarak yansıtmıştır. Mükemmel Fırtına filminde kasırga afeti gerçek şekilde ele alınmıştır. Yüksek şiddetli kasırgalarda genelde insanlar rahat hareket edemezler. Bir şiddetindeki bir kasırgaya insanlar 120 km.ye kadar dayanabilirler.

  Poseidon Macerası filminde kurgulanan olaylar bilim adamlarına göre pek inanılır gibi değil. Poseidon Macerası’nda denizdeki deprem dalgası gemiyi ters çevirip parçalar. Ama bilim adamlarına göre böyle yüksek bir dalga oluşamaz. Çünkü deprem dalgaları açık okyanuslarda oluşmaz.

   Armageddon Filmi’nde gök taşının dünyaya düşmesi anlatılıyor. Derin Darbe Filmi’nde ise dünyaya çarpmak üzere olan bir kuyruklu yıldızın hikâyesi anlatılıyor. Çözüm olarak genelde her iki filmde de nükleer silah kullanılır. Bilim adamları ayrıca uzaya robot uçak göndererek gök taşının hızını azaltır ve yönünü değiştirir. Gerçekte gök taşının dünyaya çarpma sıklığı 100 milyon yılda birdir.

    Yarından Sonra’da konu olan bir diğer afet ise bowling topu büyüklüğünde dolu yağmasıdır. Aslında meteoroloji uzmanlarına göre böyle bir durum mümkün değil. Amerika’daki en büyük dolu tanesi 2003’te Nebresko’da bulunmuştur. Çapı 18 cm civarındaymış. Yarından Sonra’da aşırı soğuğun saniyeler içinde insanları dondurması bilim adamlarına göre hiç gerçekçi değil. Aşırı soğuğun neden olduğu diğer olaylar ise camların patlaması, kapıların donması. Dünyada büyük alanların donması fiziksel olarak yanlış olur. Çünkü dünyanın %70 ‘ini oluşturan su tampon görevi yapar. İklimi onlar yönlendirir.

   Sonuç olarak böyle filmler sürekli çekilecektir. Film yapımcıları için önemli olan toplum tarafından eleştirilmemek.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1. Kasırga nasıl oluşur?

2. Film yapımcılar gerçek hayatta gerçekleşmeyecek afetleri neden sahneliyorlar?

3. Armageddon Filmi’nde anlatılan afet hangisidir?

4. Hollywood filmlerindeki doğal afetler ne kadar gerçekçi?

5. En büyük dolu tanesi nerede bulunmuştur?

6. Yarından Sonra filminde afetler ne kadar bilimsek ve gerçekçi?

7. Bilimsel etkenlerle hayali birleştirmek filmler için neden önemlidir?

8. İnsanlar bu filmlerin hayal ürünü olduğunu veya gerçek olmadığını bilebile neden izlemeyi tercih ediyor?

9. Gökyüzündeki cisimleri inceleyen yer neresidir?

10. Deprem dalgaları açık okyanuslarda nasıl oluşur?

11. Derin Darbe ve Armageddon filmlerinde dünyaya çarpan gök taşına karşı ne önlem alınır?

12. Buzlara bakılarak iklim değişiklikleri nasıl anlaşılır?

  TÜRKAN ÖZARAZ BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ  07010002004