Her şeyin Kuramı Teorileri ve Stephen Hawking’in Evreni 46 dk

 

Bu filimde Sephen Hawkingin ve teorileri anlatılmaktadır. Bu bilim insanının yakalandığı rahatsızlığa rağmen nasıl çalıştığı ve nasıl başardığı ele alınmaktadır.

Sephen Hawking’in doğumundan itibaren gayet sağlıklı bir insandır. Fakat ileriki bir zamanda yakalandığı bir hastalıktan dolayı gün geçtikçe rahatsızlanmaya başladı ve her gün biraz daha fazla felç olmaktadır.

Hawking’in çocukluk yıllarında yıldızları merak etmiş bu merak ergenlikte kendisinde evreni anlama merakı olarak değişti. Ve tüm hayatı boyunca evreni anlamaya çalıştı. Hawking Einstein buyana gelmiş geçmiş en iyi bilim adamlarından biridir. O bir maddenin kara delikten kaçabileceğini buldu. Bir birine zıt olan kuramların aslında bir noktada birlikte çalışabildiğini buldu. Onun en büyük teorisi birbirinin eşi olan fakat zıt yüklü iki cismin bir kara deliğin sınırında iken eksi yüklü olan kara deliğe düşerken artı yüklü olanı ise kara delikten kaçabilmektedir. Bu teori Hawking’in kanıtladığı ve bilim insanlarının dudak büktüğü bir olaydır. Artık herkes bir cismin kara deliklerden kaçabileceğini biliyor onun sayesinde.

Hawking en büyük hedefi her şeyin kuramını tespit edebilmek yani evrendeki her şeyi oluşturan büyük kuvveti keşfetmektir. Bu aslında evrendeki tüm kuramların veya teorilerin bir çatı altında toplanması demektir. Hawking bunlarla uğraşırken ona rakip bir teori ortaya çıktı büyük sicim kuramı. Sicim kuramı evrende ki her şeyin sicimlerden oluştuğunu ileri sürmektedir. Ve birçok yönden Hawking’in dediklerinden farklı şeyler belirtmektedir. Özellikle evrenin birçok boyutta olduğunu belirtmeleri oldukça ilginçtir.

Sicim kuramı Hawking’e bazı noktalarda ilaç gibi gelmiştir. Çünkü ona göre evren genişliyor ise kütle çekiminin buna izin vermemesi gerekiyordu fakat sicim kuramında geçen evrenin çok boyutlu oluşu kütle çekiminin azaldığını daha doğrusu zayıf olduğunu gösterdi ve bu Hawking’in önemli çalışmalar yapmasını sağladı.

Bu film Hawking’in yaşam mücadelesini anlatmaktadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Hawking kimdir?

2.       Her şeyin kuramı nedir?

3.       Sicim kuramı nedir?

4.       Evrenin kaç boyutu vardır?

5.       Bir cisim kara delikten kaçabilir mi?

6.       Genel izafiyet teorisi nedir?

7.       Bir kara delik tersine gerçekleşirse ne olur?

8.       Hawking radyasyonu nedir?

9.       Hawking nasıl konuşabiliyor?

10.   Hawking doğuştan mı rahatsız?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)