HAYVANLARDA DUYGUSAL VE SOSYAL İLİŞKİLER (55DAK) FİLMİN ÖZETİ

 

            Hayvanlarda insanlar gibi duygusal ve sosyal ilişkiler içerisindedir. Onların insanlardan farklı yöntemleri vardır. Hayvanlarda oynama ihtiyaçları temin etme sosyal etkileşim içerisindedir. Bilim adamları yaptıkları bazı araştırmalara göre bazı hayvanlar üzerinde araştırma yaparak bunları gözlemlemiştirler. Bunlar; filler, köpekler, şempanzeler ve kurtlardır. Filler en sosyal ve en duygusal olan hayvanlardır. Bu hayvanlar da, birbirlerini dinleme, yardım etme, anlaşma toplu şekilde yaşarlar. Bunlar birbirlerine sesleri dahi gitmeseler yine de birbirlerini dinleyebiliyorlar. Duygularını uzun süre unutmazlar.  Ve zamanda gözlerinde temparin adlı bir salgı bezi salgılarlar. Baskın olan bir dişi filin en yakının kemiklerini buldukları zaman kafatasının kemiğini koklayıp ve diğer arkadaşları ise kaburga kemiklerine basıp büyük bir üzüntü duyarlar.

            Şempanzelerde ise; en fazla yüz ifadesi ile belli ederler. Yani duygularını ölçme yolu da yüz ölçmedir. Yüksek primatlar; korku, iğrenme, mutluluk, şaşkınlık, öfke evrelerde oluşur. İnsanların genleri ile şempanzelerin genleri %98’i aynıdır. İçlerinde sürü lideri olması için baskın erkek olması gerekir. Karşılıklı yardımlaşma ve servis yapma vardır ve onlarda minnettarlık duygusu vardır. Hayvanlarla insanlar arasında en yakın bağlar bulunan hayvanlar ev hayvanlarıdır. Ve bunların başında köpekler gelir. Amerika’da 37 milyon köpek evde beslenir. 2 milyon köpeği yatağın üzerinde yatırıyorlar. Onların doğum günlerinde özel yiyecekler verir. Yılbaşlarında özel ilgilenirler. Ama eğitimli köpekler, depremlerde herhangi bir canlıyı ölmüş görürlerse onlarda üzülürler.

Hayvanlarda sosyal ilişki yemek yemekten daha önemlidir. Bu gerçekten hayvanları mutlu ediyor. İ

 Aile, hayatta kalabilmek için çok önemlidir. Duygusal ilişkiler hayvanların arkadaş ve aile içerisinde kollamalarını sağlar. Duygular hayatta kalabilmenin anahtarıdır.

 Fillerin duygusal ilişkileri: Filler göç ediyordu. Bir yerde su içiyorlardı. Yavru fil suya düştü. Bataklıktan çıkamadı. Anne fil onu kurtardı.

 Bir biyolog fillerin seslerini dinliyor. Seslerinin duygu yüklü olduğunu düşünüyor. Yaptıkları herşey ortak bir perspektiften geliyor.

 Duyguları ölçmenin bir yolu yüz ifadelerini gözlemektir. En iyi yüz ifadeleri şempazelerin okunabiliyor. Korku, iğrenme, mutluluk, şaşkınlık ve öfke.

 Şempazelerdeki duygusal ilişkiler birbirlerini anlamaları insanların duyguları hakkında bilgi veriyor.

 Şempaze ve insan DNA’ların %94.98’i benziyor. Beyin yapılarını 50 kadar gen ayırıyor. Şempazelerin karşılıklı ilişkileri var.

 Yiyeceklerini bazılarına verirken bazılarına vermiyorlar. 13 yıldır dışarı çıkmayan şempazeler dışarı çıkarıldıkları zaman gidip sahibinin yüzünü okşadı. Bu bir teşekkürdü.

 Bazı hayvanlar ile insanlar arasında çok iyi bir ilişki vardır. Ev hayvanları bu ilişkinin en güzel örneğidir.

 Bir ev köpeği ev sahibinden ayrılamıyordu. Sonra sahibi doktorun tavsiyesiyle köpeğe kendisine güven duygusunun kazandırılması gerektiğin söyledi. Böylece köpek için tutunacağı tek dal sahibi olmayacaktı.

 Köpekler arama kurtarma ekibinde görev aldıklarında enkazda kimseyi kurtaramadıkları zaman bunalıma giriyor. Ödüllendirmedikleri takdirde tekrar bu işi yapmak istemiyorlar.

 Bir iletişim uzmanı kendi hayatını anlatıyor. Bir köpekleri var. ev halkını benimsemiştir. Birgün aile salatalık toplamaktan dönüyorlardı. Hava çok tozluydu. Yollarını pek göremiyorlardı. Köpek arabanın arkasından koşuyordu. Ve birden araba durdu. Köpek kendini arabanın önüne atmıştı. Ve az ileride küçük kardeşleri bisikletten düşmüştü. Eğer köpek kendini kamyonun önüne atmasaydı kamyon küçük kardeşlerine çarpacaktı.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)       Duygular neden önemlidir hayvanlar aleminde?

2)       Fillerin duygusal ilişkileri nasıldır?

3)       Yüz ifadeleri duyguları ölçmede önemli midir?

4)       Şempazelerdeki duyguları anlamak neden önemlidir?

5)       Şempaze ve insanların benzerlik oranları nedir?

6)       Hangi hayvanlarla insanlar arasında çok iyi ilişki vardır?

7)       Bir ev köpeğinin sahibinde ayrılması için nasıl bir yol izlendi?

8)       Köpekler neden enkazda kötü oluyorlar?

9)       Hayvanlarda görülen duygular insanla nasıl ilişkilendirilebilir?

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

  1. Hayvanların zihinsel kapasiteleri ve ruhlar var mıdır?
  2. Neden köpekler burada korunurken diğer hayvanlar korunmuyor?
  3. Amerika’da hayvanlara bu kadar önem verilirken insanlara da önem veriliyor mu?
  4. Eğitilmiş köpekler ölü bir insanı gördüğünde neden üzülüyor.
  5. Diğer hayvanlar da filler gibi temporin adlı bir salgı bezi salgılıyorlar mı?