Hitler’in Dişlerinin Bilmecesinin Bilimsel Araştırılması 45 dakika

   Araştırmayı yapan Doktor Mark Bineki’nin danıştığı ilk insan tarihçi Geroyd Vavbörks’tür. Bu tarihçi, araştırmacı Hitler üzerine 30 yıl araştırma yapmıştır. Geriye döndüğümüzde 30 Nisan’da Kızıl Ordu askerleri Hitler’in Berlin’deki sığınağını kuşatır ve Berlin yerle bir olur, Nazi ordusu dağılır. Bu vakitte Führer kendi sonunu hazırlamak için yer altında gizlenir ve sonunda intihar eder. Kazanan taraf yanmış ceset bulur ve cesetlerin Hitler’e ait olduğuna dair Ruslar tarafından otopsi yapılır. Lakin Sovyet lideri Stalin delilleri saklar. Hitler öldükten sonra daha fazla soru ortaya çıkar. Acaba Hitler kendini silahla mı yoksa zehirle mi öldürdü ya da bulunan ceset ona mı ait? gibi sorular. Araştırmacı bu soruların cevabını bulmak için delillerin bulunduğu yere (Moskova) gider.

   1945’te savaşın en gergin anlarında Hitler sevgilisi ile evlenir ve birbirlerine siyanürlü hap hediye ederler. Ondan sonra neler olduğuna dair söylenenlerin çoğu spekülasyondur yani tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Tanıkların çoğuna göre Hitler’in ölüm şekli değişiyor. Berlin cephesinde asker olan şahısla araştırmacı Hitler üzerine görüşür. Bu asker Hitler’in kalıntıları üzerine sürekli çalışmalar yapmıştır. Hitler tanınmayacak derecede vücudunun yakılmasını istemiştir. Lakin yetersiz benzinden dolayı istenilen derecede yakılamamıştır. Ceset ve dişler tamamen yok olmamıştır. Yıllarca Hitler’in ölmediğine dair yazılar yazıldı ve konuşuldu. Ruslar Hitler’in cesedine kutsallık atfedilmesin diye gömüldüğü yerden çıkarıp, cesedi bulunamayacak toplu bir mezara gömmüşlerdir.

   Doktor Mark Hitler’e ait olduğu söylenen kafatası parçasını inceler. Fotoğrafını çektiği kafatasını ise Washington’daki antropolog arkadaşlarına inceletir. Lakin antropologlar fotoğraflara bakıp cinsiyet ya da kime ait olduğunu söyleyemediler. Çünkü ellerinde bu sonuçlara ulaşmak için yeterli bilgi yoktu.

   Daha sonra araştırmacı Hitler’e ait olduğu söylenen dişlerin fotoğraflarını inceler ve röntgenler ile karşılaştırır. Karşılaştırma sonrasında ise dişlerin kendisini inceler. Dişlerin ucunda da kafatasında olduğu gibi yanık izleri vardır. Araştırmacı fotoğrafını çektiği dişler ile o zamanda çekilen filmleri karşılaştırır. Araştırmalar sonucunda dişlerin Hitler’e ait olduğu sonucu çıkar. Ama kafatası hala muallâkta olunan bir konu. Çünkü eldeki deliller inandırıcı olmaktan çok uzak.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Tarihçilere göre Hitler’in ölüm şekli neden çok önemlidir?

2.       Hitler kendi vücudunun tanınmayacak derecede yakılmasını neden istemiştir?

3.      Stalin’in cesetleri saklamasındaki amacı nedir?

4.      Berlin kaç yılında Rus ordusu tarafından kuşatılır?

5.      Araştırmacının incelediği delillerin fotoğraflarını çekmesindeki amacı nedir?

6.      Araştırmacılara göre halkın Hitler’i izlemesindeki ve hayran olmasındaki neden nedir?

7.      Ruslar Hitler’in mezar yerini neden değiştirir?

8.      Araştırmayı yapan bilim adamı kimdir?

9.      Kafatasının kime ait olduğu konusu yıllardır neden aydınlanamıyor?

10.   Antropologların kafatası konusunda şüphede kalmalarının nedeni nedir?

11.   Araştırmacının dişler konusunda ulaştığı sonuç nedir?

12.   Araştırmacı neden diş fotoğrafları ile o zamanda Hitler’e dair olan filmleri karşılaştırır?

                                                                                                                TÜRKAN ÖZARAZ

                                                                                                       BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

                                                                                                                      07010002004