Hayvanların Araçları Kullanmaları İle Hayvani Zeka İlişkisi

 

   İnsanlığın dönüm noktası iki buçuk milyon yıl önceye dayanır. O zamandan bu yana hayvanlarında bizler gibi alet yapamadıklarını ve kullanamadıklarını düşünürdük. Ama şimdiki gelişmeler yanıldığımızı gösteriyor.

 

   Bazı hayvanlar alet kullanma yeteneği ile doğarken bazıları sadece taklit ediyor. Çok az hayvanda kendilerine alet yapmak için aklını kullanabiliyor. Türlerin yaşaması evrim dediğimiz çok uzun bir süreçle ile ilgilidir. Yaratıklar milyonlarca yıl önce iklim değişikliklerine, yeni çevrelere ve yeni yırtıcılara uyum sağlayarak evrim geçirdiler. Bazı hayvanlar kendilerine savaşma şansı veren özel organlarla donatılmışlardır. Madagaskar ormanlarında yaşayan bir hayvan yerliler tarafından şeytani olarak adlandırılan çok tuhaf bir yeteneğe sahiptir. Gece çalışan ayay hala çok uzak atalarının ruhunu taşıyor. Ama gerçek şu ki ayay evrimin kendisine bahşettiği üçüncü parmağının avantajını sevdiği şeyleri yemek için kullanıyor. Ayayın özel aleti her iki parmağının arasındaki vida ve cıvataya benzer yapılar yardımıyla sayesinde her yöne dönebiliyor. Ayay çok ender görünen bir hayvandır. Nesli tükenmekte olan bu hayvanın aleti evrimin en ilginç yaratılarından biridir.

 

   Evrimin şempanzelere en büyük nimeti nesneleri sıkı sıkı tutan bir başparmağın avantajlarıdır. Şempanzeler her akşam ağaçlarda yuva yapmaya girişirler. Yuva yapmak için doğru dalları seçmek çok önemlidir. Yuvanın sahipleri rüyalar ülkesine doğru yola çıktığında dalların altlarından kaymaması gerekir. Şempanze yaptığı bu sığınakta yerde geceleri ortaya çıkan yırtıcılardan uzak güven içinde bir gece geçirir. Büyük maymunlar değişik araçlar yapmak için genelde aynı malzemeyi kullanırlar. Kongo Demokratik Cumhuriyet’inde yaşayan maymunlarda rahatlığa büyük önem verirler. Yaprakları kullanarak kendilerine yer yatakları yaparlar. Ağaç dallarından yapılan yatak maymunları neme ve böceklere karşı koruyucu görev görür. Maymunlar arasında iş kişisel temizliğe geldiğinde ise yapraklar ve yosunlar en fonksiyonel biçimde maymunlar tarafından kullanılır. Maymunlar bunları banyo sırasında bir alet olarak kullanırlar. Maymunlar bu aletleri sabun ve kese niyetine kullanırlar. Büyük maymunlar arasında aletleri günlük hayta içersinde şempanzeler kadar çok sık kullanalar yoktur.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1.       Hangi yaratıklar suyun altında ipek dokur?

2.       Suyun altında yaşayan canlıların nasıl araçları vardır?

3.       Avustralya yeşil karıncaları ne tür araçlar kullanır?

4.       Yumurta kırmak için taş kullanan hayvan hangisidir?

5.       Şempanzelerin ne tür aletleri vardır?

6.       Şempanzeler ceviz kırmak için nasıl bir teknik geliştirmiştir?

7.       Balıkçıl kuşlar balık avlamak için hangi tür aletler kullanır?

8.       Doğada en gelişmiş aletleri kullanan hayvanlar hangileridir?