Hayvanların Değişen Koşullara Adaptasyonları 25’

  

Dişi kivi ile erkek kivi aynı büyüklüktedir. Kivinin yumurtası inanılmaz büyüklüktedir. Hayatında üç tane yumurta oluşturur. Ancak erkekler binlerce yumurta oluşturur.

   Bazı canlılar hermafrodittir. Bazı solucanlar hem yumurta hem de sperm üretirler. Ama bunlar kendi kendilerini döllemezler. Çünkü genetik çeşitlilik sağlamak zorundadırlar. Bunlar karşılaştıklarında diğerini ilk yakalayan üstün gelir ve erkek rolünü alıyor. Bunların iki penisi var. Erkek rolüne bürünen çiftleşme esnasında bütün spermlerini dişiye aktarır.

   Kuşlarda, dişiler bulabilecekleri en iyi erkekleri ararlar ve bulmaya uğraşırlar. Bunlar en iyisini bulsa da sürekli gözleri dışarıdadır. Dişi yuvasında yalnız iken diğer erkekler ona eşlik ederler. Ayrıca başka erkeklerin önerilerini de gözden geçirirler. Çünkü eşinin genleri en iyi genler olmayabilir.

  Apollo kelebeklerinde erkekler önceden ortaya çıkarlar. Dişiler ise daha sonra kozalarından çıkarlar. Erkekler bir kez çiftleşirler. Dişi kozasından çıkar çıkmaz erkekler onun kokusunu alırlar. Erkek çiftleştiği dişiye bekâret kemeri takar. Bu şekilde başka erkeklerin bu dişi ile çiftleşmesini engelliyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

 

   S-1.Kivi kaç yumurta oluşturabilir?

   S-2.Bazı solucanlar hem yumurta hem de sperm üretmelerine rağmen kendi kendilerini döllemezler. Bunun sebebi nedir?

   S-3.Çift cinsiyetli canlılar nasıl çiftleşir?

   S-4.Kuşlarda sosyal hayat nasıldır?

   S-5.Apollo kelebeklerinde erkekler neden dişiye bekâret kemeri takar?