HUBBLE TELESKOBUNUN UZAY BİLİMİNE KATKILARI VE GETİRDİĞİ RADİKAL BİLİMSELLİKLER 47 dk

 

Bu film evrendeki insanların en büyük ve en önemli icadı olan Hubble uzay teleskopunun bu güne kadar insanlık tarihine yaptığı katkıları anlatmaktadır.

Hubble uzay teleskopu doksanlı yıllardan beri dünyanın yörüngesine yerleştirilmiştir. Hangi bilim adamı olursa olsun kim merak ettiği bir şeyi araştırmak istese hemen ona başvurdu ve o herkese yardımcı oldu. Bu güne kadar gönderdiği veriler binlerce DVD yi dolduracak kadar. Ve en önemlisi bu verilerin yani bilgilerin bu güne kadar bilim adamları tarafından varlığı bilinmeyen ya da bir ütopya olan şeyler ile ilgili olması ve hiç şüphesiz insanlık bu teleskoptan çok şey öğrendi.

Temel olarak Hubble teleskopu verileri siyah beyaz olarak gönderir bilim adamları da bunları orijinal bir şekilde renklendirerek görüntüler. Görüntüleme de hangi maddenin hangi renk alacağı zaten bellidir. Şimdiye kadar elde edilen verilerde özellikle Nebulalar ile ilgili sayısız görüntü oluşturulmuştur ve bu görüntüler sayesinde Nebulalar da oluşan ya da oluşacak yeni yıldızlar belirlenir. Böylelikle güneşin ya da başka yıldızların nasıl oluştuğu hakkında fikir edinilir. Sadece Nebulalar değil süper nova patlamaları da görüntülenir ve bu patlamalar insanlık için son derece önemlidir. Çünkü bizdeki her bir element bu süper nova sayesinde oluştuğu ileri sürülmektedir.

Teleskop insanlığa çok ilginç görüntülerde sunuyor. 1954 yılında patladığı Çinli astronomicilerce tespit edilen bir nova patlamasının görüntü kalıntılarını Hubble şimdiki halini bize rahatlıkla gösterebildi. Ya da uzayın boş olan bir kısmının aslında boş olmadığını orada sayısız galaksilerin olduğunu göstermesi bu ilginçliklerden bazıları. Aslında Hubble’in görevi bizi geçmişe götürmektir yani evrenin yaşını hesaplama ya da evrenin olası oluşumu hakkında fikir sahibi olmamızı sağlamaktır. Hubble’in insanlığa en büyük faydası ise hiç kuşkusuz karanlık madde, karanlık enerji ve kara deliklerin keşfidir.

Hubble’in gönderdiği verileri birleştiren bilim adamları bu veriler ışığında evrenin büyük bir bölümünü oluşturan fakat göremediğimiz bir gücün var olduğunu tespit ettiler daha sonra çeşitli teknikler kullanarak bu görünmeyen güç görüntülene bilindi. Bilim adamlarına göre bu güç evreni bir arada tutan bir enerjidir.

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1.       Kartal Nebulası nasıl tespit edildi?

2.       Hubble den gelen görüntüler nasıl oluşturulur?

3.       Güneş sistemimiz nasıl yok olacaktır?

4.       Süper nova patlaması nedir ve insanlığa ne faydası vardır?

5.       Her yıldız bir süper nova oluşturur mu?

6.       Kara delikler nasıl görüntülenir?

7.       Her galakside bir kara delik var mı?

8.       Galaksiler nasıl görüntülenir?

9.       Karanlık enerji nasıl görüntülenir?

10.   Hubble teleskopunun yerini hangi teleskop alacak?

11.   Hubble ne zamana kadar orada kalacak?

12.   Hubble nasıl geri getirilecek?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)