H1N5 Kuş Gribi Küresel Salgın Haline Nasıl Geldi 45’

 

   Büyük şehirde yayılım gösteren bir hastalıktır. Ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa karşı kimse güvende değildir. Ölümler artıkça acaba araştırmacılar bu ölümcül hastalığın tüm dünyaya yayılmasını engelleyebilir mi? Şubat iki bin üçte çinin bir kentinde gizemli bir şekilde bu hastalık yayıldı. Çin hükümeti bu salgını alışılmışın dışında bir zatüre çeşidi olduğunu açıkladı. Virüs uzmanı bir profesör durumu yakından inceliyor. Bu salgının H1N5 salgını olduğunu düşünüyorlardı. Bu kentte sıkı bir zatüre araştırması başlatıldı. Bu salgının kaynağının ne olduğunu kimse bulamadı şüphelilerin arasında Çin et pazarı vardı. Hayvanlar çeşitli bölgelerden et pazarına getiriliyor ve insanlar bu hayvanlarla sürekli temas halindedir. Bu virüsün hayvanlardan bulaştığının olasılığını artırıyordu. İnsanlara bulaşan bu virüs, insanların seyahat etmesinden kaynaklı olarak insan insana katlanarak bulaşır. Patlamayı tetikleyen faktörler bunlardır. Aynı hastalık belirtileri başka yerde de çıkmıştı. Bu hastalık bütün vücuda yayılır. Bu virüsün yayılımıyla ilgili çeşitli görüşler ortaya atıldı, virüse yakalanan bir doktorun kaldığı oteldeki insanlara nasıl bulaştırdığını ve bu virüsü taşıyan insanın nasıl bir tehdit oluşturduğu, daha sonra bu doktorla yakın temas kuran insanların bazılarının ölümüyle ortaya çıktı. Otelde o esnada bulunan çoğu kişi virüsü kapmıştı. Hastalığı kapan insanlar seyahat sonucunda bulundukları bölgelere gittiklerinde bu hastalığın belirtileri ortaya çıkmıştı. Doktora başvuran hastalar yapılan muayeneler sonucunda, zatüreye benzeyen fakat zatüre olmayan bir hastalığı yakalandıklarını söylüyordu doktorlar. Doktorlar bu salgını durdurmaya çalışırken salgın başka ülkelerde sessizce yayılıyordu. Bu hastalığa yakalanan insanların bazılarının ölüm nedeni kalp krizi olarak gösterildi. Araştırmacılar bu hastalığın ne olduğunu anlamaya çalışıyorlardı bu hastalığa yakalanan insan tedavi amacıyla yattıkları hastanede, bu virüsü hastane personelinde bulaştırmışlardı. Bu hastalığa yakalanan doktorlar bu hastalığı tanımlarken kendilerinin de bu hastalığın kurbanı olacaklarını bilmiyorlardı? Korona virüsüne benzer bir virüstür. Sars hastalığına yakalanan insanların sayısı artıyor. İnsanlar tedirgin, insanların korunmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Bu hastalığı tün dünyaya tanıtan doktor, bu hastalığın pençesinde kıvranıyor. Şimdiye kadar iki defa kalp krizi geçirdi. Sonuçta yaşamını kaybetti. Doktorun cesaretle sars hastalığının üzerine gitmesi binlerce insanı kurtardı. Sağlık örgütü sarsın salgınını kontrol altına alındı. Sarsın etkili bölgelerde büyük bir felaket yaşandı. Sars hastalığı hayvanlardan insana bulaşıyor. Bu salgın ne kadar kontrol altına alınmış olsa bile halen dünya için bir tehdittir.

Ağır akut solunum yetersizliği olarak tanımlanan sars hastalığı ilk defa 2003 yılında Çin de görüldü. Solunum yollarına etki eden ve yüzde on yedi ölümlere yol açan bir virüsten kaynaklandığı tespit edildi. Hastalığın kısa sürede yayılması bütün ülkelerin bilim adamlarını harekete geçirdi ve iki hafta gibi kısa bir sürede virüs tanımlandı.   Çin’de başlayıp çok hızla yayılan ve geçmişteki çocuk felci, suçiçeği hastalıklarına benzediği için yeni bir veba olarak adlandırılan sars çok kısa sürede dünyanın değişik yerlerine yayılsa da kontrol altına alınabildi.

Mikrop salgınlarını önlemede etkili yöntemlerden en önemlisi ve geçmişte de kullanılmış olan yöntem karantinaya almadır. Sars virüsünü de bu yöntemlerle kontrol altına alınarak yayılması önlendi. Solunum yoluyla bulaşan virüsler çok hızlı yayılarak tüm dünyada birden görülebilir. Sars da bu özelliği gösteren bir virüs olduğundan oldukça tehlikelidir.

Tarihte kayıtlı birçok insanın ölümüne sebep olan bir çok salgın görülmektedir. Fakat bu virüslerin çoğunun aşısı bulunmuştur. Sars virüsünün aşısı henüz bulunmuş değil.  Sars virüsü daha önce salgınlara neden olmuş ve kontrol altına alınmış bir virüs olmasına rağmen hala tehlikeli olabilecektir.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da vardır:

S1. H1N5 Kuş gribinin belirtileri nelerdir?

S2. H1N5 Kuş gribinin ilk yayılım gösterdiği yer neresidir?

S3. H1N5 Kuş gribinin bulaşmasını engellemek için hastane personeli ne gibi tedbirler alması gerekir?

S4. H1N5 Kuş gribinin ilk ortaya çıkmasında ne gibi isimler verilmiştir?

S5. Korona virüsü adını nerden alır?

S6. Korona virüsünün özellikleri nelerdir?

S7.İtalya da kahraman seçilen doktor kimdir? 

S8. Sars hastalığına neden virüs hangisidir?

9.Sars Nedir?

10.Sars Virüsü Nasıl Yayılır?

11.Sars Virüsü Kontrol Altına Alınabilir Mi?

12.Sars Virüsü İlk Ne Zaman Çıktı?

13.Tarihte Hangi Salgınlar Oldu?