Yüz Tanıma ve Geri Yansıtma Teknoloji Sistemi Ve Gece Görüşü (Biri Bizi Gözetliyor) 25 Dakika

Geri yansıtma sistemi sadece insan taramada kullanılmıyor. Otomobillerin içini görmemizi de sağlıyor. Bu teknoloji metalin içini ve organik bileşenleri görebiliyor. Özellikle dünyada kaçakçılıkta geri yansıtma sistemi çok kullanılmakta. X ışınlarına benzer bir yöntemle çalışsa da X ışınlarının kaçırdığı birçok şeyi yakalayabilir. Bir gümrük memurunun saatlerce bulamayacağı bir şeyi birkaç saniyede bulabilir.

10 milyon dolarlık gizli Bell 412 EP helikopteri en yeni kızılötesi teknolojiyle donatılmıştır. Kamerası sayesinde fark edilmeden New York kentinin 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan’ı gökyüzünde binlerce metre yükseklikten izleyebilir. Ekip bu yıl içerisinde 9 binden fazla gizli takip uçuşu yaptı. Saate 240 km hızla şehrin 15 km’ lik kısmını izlemeleri sadece birkaç dakika sürüyor. İzleme ekibi Brooklyn çevresinde gerçek zamanlı haritalarla araştırma yapıyor. Sonra New York limanına ulaşırken kızılötesi kameralarını açıyor ve görünmeyeni de görmeye başlıyorlar. Helikopterdeki bir bilgisayar sayesinde ekip hedef bir bölge belirleyip GPS destekli bir sisteme yönlendirebiliyorlar ve saniyeler içerisinde hedef bölgeyi kaydedebiliyor.

Normalde kullandığımız her teknolojik alet, elektronik kartlar, anahtarlar, geçiş kartları, internet ve cep telefonları ardımızda hep bir iz bırakmamıza neden olur. Bilgi toplama denilen bir teknikle kurumlar ve hükümetler bizim günlük yaşantımıza ait detayları devasa veri bankalarında depolayabilirler. Gizli kamera ve takip sistemleri artık her yerde;ama beklide bu teknolojinin geleceği son nokta bizi sadece dışarıdan izlemeyecek vücudumuzun içinde yaşamaya başlayacak,bizim kim olduğumuzu değil her şeyimizi bilecek.Geleceğin izleme tekniklerine çok net bir örnek;Hollanda’nın Rotterdam kentinde ki Baja club. Buraya girmek için müşterilerin yapması gereken tek şey kollarını bir tarayıcıya göstermek. Kol içerisine enjektörle telsiz sinyali tanımlama denilen elektronik bir çip yerleştiriliyor.2003’te Meksika başsavcısı ve çalışma arkadaşları aynı cipi hassas bölgelere geçiş yaparken kimlik yerine kullandı. Gelecekte çipler GPS takip desteğiyle bir kişinin ne zaman nerede olduğunu söyleyebilecek.

 

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

1.     Geri yansıtma sistemi hangi alanlarda kullanılmaktadır?

2.     Geri yansıtma sisteminin çalışma prensibi nasıldır?

3.     10 milyon dolarlık gizli Bell 412 EP helikopterinin kullanılma amacı nedir?

4.     Kızıl ötesi teknolojisiyle donatılmış Bell 412 EP helikopteri bir kişinin varlığını yüzlerce metre yukarıdan nasıl tespit edebiliyor?

5.     Gelişen teknolojiyle ileride kimlik kartlarının yerini neler alacak?

6.     Kimlik kartı olarak kola takılan çip tarayıcı tarafından nasıl algılanıyor?

7.     Kurumlar ve hükümetler bizler hakkındaki verileri hangi teknikle elde ederler?

 

Zuhal YILDIZBAŞ EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF