GÜNEŞ NASIL ISITIR Çocuklar İçin 25 dk.

 

         Bu film evrendeki yıldızlardan biri olan güneşi anlatmaktadır. Güneşin büyük bir kuvvete sahip olduğu ve bu kuvvet sayesinde etrafına büyük bir ısı verdiği anlatılmaktadır. Bu ısı güneşin sahip olduğu basınçtan kaynaklanıyor. Güneşe nasıl bakılabileceği anlatılıyor.

         Güneşe güneş teleskopu ile bakıldığında ilk göze çarpan şeyin güneş lekeleri olduğu. Başka bir değişle güneş sivilceleri aslında bunlar birer güneş volkanı ya da sürekli lav fışkıran bacalar gibi. Bu lekelerin bir faydası güneşin dönüşünü görebilme olanağı veriyor. Burada güneşi daha iyi anlamak için çok değişik örnekler veriliyor.

          Güneş, güneş taneciklerinden oluşuyor. Ve bu tanecikler çevreye enerji veriyor. Ve güneşi dengede tutan şey ise sahip olduğu kuvvet dengesidir. Dünya üzerinde güneş sürekli takip ediliyor. Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan GONG (güneşin içini dinlemeye yarayan bir sistem) sistemleri sayesinde güneş sürekli izleniyor. Ve güneşin yüzeyinde meydana gelen depremler kaydediliyor. Radyo dalgaları sayesinde güneşin her türlü hali izlenebiliniyor.

           Güneşin hemen hemen her zaman evrene partikül gönderdiği ve buda bilim adamları tarafından alınıp incelemeye çalışılıyor. Şimdiye kadar ki çalışmaların ilki başarısız olsa da bilim adamları bunu yapmaya devam ediyorlar. Ve burada güneş ışığının sahip olduğu kuvvetten de bahsedilmektedir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

 1. Güneş lekeleri ne işe yarıyor?
 2. Basınç ısıya nasıl dönüşüyor?
 3. Dünya çapında güneş nasıl izleniyor?
 4. Güneş nasıl dönüyor?
 5.  Elektrikler nasıl kesiliyor?
 6. Güneşten büyük yıldızlar var mı?
 7. Güneş partikülleri nasıl toplanabilir?
 8. Güneş ışığı kuvvet uygular mı?
 9. Güneşe nasıl bakılabilir?
 10. Güneşin ne kadar ömrü kaldı?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)