Güneşin Gizemleri (Güneşin Dünyamız İçin Tehlikeleri,  Geleceği ve Sonu) 45 dk

 

Bu filimde güneş tüm yönlerli ile ele alınmış ve incelenmiştir güneşin tüm özellikleri bu filimde mevcuttur.

Güneş büyük patlamadan sonra bir süper nova sonucu oluşmuştur. Ve etrafındaki kalıntılarda güneşin etrafında dönen gezegenleri oluşturmuştur. Güneş içindeki füzyonlar neticesinde bu gezegenlere ışık vermektedir.

Güneş helyum ve hidrojen gazlarından oluşmaktadır ve bu gazlardan hidrojen füzyonla helyuma dönüşmektedir. Her bir füzyon patlaması neticesinde milyonlarca enerji açığa çıkmaktadır buda güneşte bulunan atomların plazma halde kalmasını sağlamaktadır. Her bir füzyon patlamaları neticesinde güneşte ısı son derece fazla artmaktadır. Güneşin çekirdeğinde meydana gelen bir füzyon patlaması dışa doğru gittikçe aşırı derecede soğumaktadır fakat yinede güneşin dışındaki ısı tahmin bile edilemeyecek kadar fazladır.

Güneşte ne kadar füzyon gerçekleşirse yüzeyinde de o kadar hareketlenmeler meydana gelir. Bu hareketlenmeler: güneş lekeleri, fırtınalar gibi kendisini gösterebiliyor. Güneşin merkezindeki bu hareketlenmeler güneşte çok dallı budaklı manyetik allan olarak kendisini göstermektedir. Güneşin manyetik alanı her zaman yüzeyde fırtınaların depremleri olmasına neden olmaktadır. Güneşin manyetik alanı dünyamızın manyetik alanından çok farklıdır. Dünyamızın manyetik alan çizgileri aşağı yukarı belli bir düzen içersindedir. Çünkü dünyamızın manyetik kutupları mevcuttur. Güneşteki manyetik alanı ise belli bir düzende değildir. Yani orada manyetik alan çizgileri karmaşık halde bulunurlar.

Güneşin yüzeyinde genelde lekeler bulunmaktadır. Bu lekeler güneşteki fırtınaları göstermektedir. Güneşin ekvator bölgesi kutup bölgelerinden daha fazla döndüğü için orada daha çok leke bulunmaktadır. Ayrıca bu lekelerin yeri sabit değildir ve buda güneşin dönmekte olduğunu gösterir.  Güneş lekelerini ve güneşin döndüğünü ilk kez Galileo tespit etmiştir.

Güneş lekeleri dünyaya dönük oldukları zaman gönderdikleri fırtınalar dünyamız için tehlike arz etmektedir. Bu fırtınalar önce dünyanın manyetik alanı ile karşı karşıya kalmaktadır. Ve genelde dünyanın manyetik alanı bu fırtınalardan dünyayı korumakta ve fırtınaları kutup bölgelerinde orora ışıkları olarak göstermektedir. Ama fırtınalar çok daha şiddetli olursa dünya için büyük bir tehlike arz etmektedir. Çünkü bu fırtınalar dünyadaki enerji hatlarına zarar verebilmekte ve dünyaya yoğun bir radyasyon getirmekteler bunlarda canlı yaşamı için tehlike gösterir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Bir foton dünyamıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçmektedir?

2.       Güneş nasıl oluştu?

3.       Güneş lekeleri nasıl oluşuyor?

4.       Füzyon patlamaları nasıl meydana geliyor?

5.       Güneş tutulması nasıl gerçekleşir?

6.       Orora ışıklarının rengârenk olmasının nedeni nedir?

7.       Maddenin plazma hali nasıldır?

8.       Güneş fırtınalarının dünyaya etkisi nelerdir?

9.       Güneşin kromosferi ne işe yarıyor?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)