GÜNEŞ SİSTEMİMİZİN EN DIŞ GEZEGENLERİ (Plüton, Uranüs ve Neptün) GEZEGEN OLMANIN MİNİMUN KISTASLARI NELERDİR? GÜNEŞ SİSTEMİMİZİN İŞLEYİŞ MANTIĞI 44 dk

 

            Bu filimde güneş sistemimizin dış gezegenleri ve gezegen olma kıstasları ele alınmıştır.

            Bilim adamları yetmiş yıl boyunca Plüton’u gezegen olarak kabul ettiler fakat daha sonra yapılan araştırmalarla Plüton’un özelliklerini taşıyan yeni bir gezegen keşfedildi. Bu gezegene Eris adı verildi fakat bulunan gezegen küçük olması ve yörüngedeki farklılıklarından dolayı bazı çevrelerce gezegen olarak kabul edilmiyordu. Ama Plüton’un da benzer özellikler taşıdığını da unutmuyorlardı. Bu konu için bir konferans yapıldı ve gezegen olma özellikleri tekrar gözden geçirildi. Ve gezegen olma özellikleri yenilendi. Buna göre gezegen olma özelliği; güneş sisteminde bulunacak güneş etrafında dönmesini sağlayacak elips bir yörüngesi olacak ve etrafını temizleyebilecek olan gezegen olacaktı. Bu özellikler Plüton gezegen olmaktan çıktı ve yeni keşfedilin Eris ile cüce gezegenler sınıfına konuldular.

            Plüton hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yeni ufuklar adlı bir uzay aracı gönderildi fakat buda 2015 yılından önce oraya varamayacaktır. Beklide bu uzay aracının göndereceği yeni veriler bize Plüton ve Eris hakkında ayrıntılı bilgi edinmemizi sağlayacaktır.

            Güneş sisteminin diğer dış gezegenleri Neptün ve Uranüs, Uranüs sahip olduğu farklı dönüş hareketi ile diğer gezegenlerden farklıdır. Yuvarlanan bir varil gibi yaptığı dönüş hareketleri kutupların çok uzun müddet gece ve gündüz nöbeti yaşatmaktadır. Neptün, Plüton’un gezegen olmaktan çıkarılması ile güneşten en uzak gezegen unvanı artık Neptün’ündür.

             Bilim adamları gezegenler ve onların oluşumu ve özellikleri hakkında elde edilen bilgileri geliştirmekteler. Nitekim uzaya gönderilen araçlar ile bu bilgiler güncellemekte ve daha yenisi eklenmektedir. Bu filimde güneş sisteminin dış gezegenleri ele alınmış ve gezegen olma kıstasları belirlenmiştir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Güneş sisteminde en hızlı rüzgârlar nerede esmektedir?
 2. Plüton neden gezegen olmaktan çıkarıldı?
 3. Neptün ne zaman keşfedildi?
 4. Plüton’un özellikleri nelerdir?
 5. Dünyada neden eski kayalar yoktur?
 6. Onuncu gezegen var mıydı?
 7. Gezegen olma özellikleri nelerdir?
 8. Cüce gezegenlerin özellikleri nelerdir?
 9. Yeni ufuklar uzay aracı ne zaman Plüton’a varacak?
 10. Neptün ve Uranüs’ün özellikleri nelerdir?
 11. Tilotom neden soğuktur? 
 12. Neptün’ün yer çekimi özellikleri nelerdir?
 13. Neptün’e Güneş’ten ne kadar enerji gitmektedir? 
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)