GALAPAGOS ADALARI ENDEMİZM

 

Bu film de evrim anlatılıyor.1835 de genç İngiliz doğa bilimci Charles Darwin galapagosu  ziyaret eder  bu ziyarette Darwin eşsiz bir canlılar dünyasıyla  karşılaşır Darvin  binlerce yıl evrime tanık olduğunun farkında değildi.

Galapagosta Hayvanlar yeni vatanlarına inanılmaz şekilde uyum sağlamışlardı. kara hayvanı olan deniz igoyanası okyanusta yaşayan dünyanın tek kertenkele türü haline gelmişti. Suyun altında yarım saat kalabiliyor ve yosunlarla besleniyor.

Galapagos  kaplumbağası yemeden içmeden bir yıl hayatta kalabiliyordu. Doğal düşmanlarına  yem olmazsa 200 yıl yaşayabiliyordu.

İspinozlar ise 13 ayrı tür geliştirmişlerdi hepsinde ayrı bir gaga yapısı ve farklı beslenme alışkanlıkları vardı biri kaktüs çiçeğiyle beslenirken bir diğeri kaktüs dikenlerini  alet olarak kullanıp ağaç kabuklardaki böcekleri avlıyordu yıllar sonra bu canlılar darwinin  türlerin kökeni adlı  kitabında açıkladığı evrim teorisine kaynaklık edecektir.

Bilim adamları darwinin açıkladıklarını yerinde görmek için galapagosa akın etmiştir ve bu şekilde galapagos evrimin laboratuarı haline gelmiştir.

 

 

AŞAĞDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTISINDA VARDIR.

                                                                                                     

 

1) Darwin galapagosu ne zaman ziyaret etmiştir?

2) Deniz igoyanası nasıl bir hayvandır?

3) Galapagos kaplumbağası kaç yıl yaşayabilir?

4) İspinozların kaç türü vardır?

5) İspinozlar nasıl beslenir?

6) darwinin evrimi hangi kitabında açıklamıştır?

7) Bilim adamları galapagosa neden akın etmiştir?