Garip Olaylar 3

    19.yy’ da sirk kavramı Amerika’ ya girmiştir. İlk başlarda sadece eğlence için hazırlanan bu şovlar zamanla tehlikeli ve korku dolu sahneler dahil olmuş. Bu şovlar da bedenini delen, çeşitli böcekleri yiyen, büyük bir kılıcı midesine indiren ya da diline geçirdiği bir çengel ile ağırlıkları taşıyan kişiler yer almıştır.

    Fakir Musapar’ da bu şovları genç yaşından beri yapan biridir. Fakat Musapar diğerlerinden farklı olarak bu görevi babasından almıştılar. Musapar modern öncülük akımının hem uygulayıcısı hem de maneviyatla bütünleştiricisidir. İlk deneyimini daha 17 yaşındayken yaşamıştır. Ona göre sadece acı ile farklı boyutlarda yaşanılabilinir. Böylece vücudunu terk edip, ruhunu maneviyatla bütünleştirebilir. Musapar vücudunun çeşitli yerlerini delerek çeşitli kilodaki ağırlıkları taşıma, havada asılı durma, çivili yataklarda yatma, vücuduna şiş batırma vb. birçok durumu bir nevi ayin gibi görmektedir.

    Bazı araştırmacılar, zoologlar yerli halk tarafından bilinen fakat hayvanlar âleminde yer almayan hayvanları araştırmışlardır. Bu hayvanların bir kısmı gerçek olabilir ya da hiç olmayabilirle. Fakat bu zoologlar bunların araştırılmasına değeceğini düşünmekteler.

    Endonezya adası olan Komodo da hiçbir yerde olmayan ve ilk çağlarda bulunan bir kertenkele türüne ev sahipliği yapmıştır.  130 milyon yıl önce yaşayan bu kertenkele, köpek balığı dişli, kocaman pençeli devasa büyüklükte olduğu düşünülüyor. Bunun hem karada hem de denizde yaşayan bir et yiyici olduğunu ve insan eti yediği tahmin ediliyor.

    1994’ de Vietnam’daki yağmur ormanlarında yapılan araştırmalar sonucu burada yaşayan Kuant öküzü yeni tür olara literatüre geçti. 1936’da da Tazmanya kaplanı yakalanmış fakat öldürülmüştür.

    İnsanlar ölümden sonraki hayatı hep merak etmişlerdir. Ruhlar ile iletişime geçmek için çeşitli yöntemler geliştirip denemişlerdir. Ruh avcıları da bu amaç için kurulmuştur.

    Banta Inn otelinin perili bir otel olduğuna inanılır. Burada tencereler, bira şişeleri hareket ediyor, kasada paralar istifleniyor vb. birçok benzeri olaylar gerçekleşiyor. Hayalet avcıları burada yaptıkları çalışmalar ve kayıt altına aldıkları olaylar sonucu bu olaylara otelin ölen eski sahibinin yaptığı kanısına varıyorlar.

    Çok farklı ölüm şekilleri mevcuttur. Bunların doğal şekilde olanları gibi cinayet sonucu olanları da vardır. Eskiden cinayetlerin çoğu delil yetersizliğinden çözülemiyor veya bilinemiyordu. Fakat gelişen teknoloji adli tıp vakalarında da çığır açtı. Küçük bir parça ile (bu diş, kemik, deri vb. olabilir) cesedin cinsiyeti, yaşı ve hangi şekilde öldüğü tespit edilebiliniyor. Bu çalışmalar su altındaki ölümler içinde geliştirilmiştir. 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Sirk kavramı ilk nerede ve ne zaman çıkmıştır?

2.      Sirkin başlıca amacı nedir?

3.      Fakir Musapar kimdir?

4.      Vücudun ruhu terk etmesi için neler yapılır?

5.      Hayvanlar âleminde yer almayan hayvanlar var mıdır, yoksa bunlar efsane midir?

6.      1994’ de bulunan yeni türün adı nedir?

7.      Tazmanya kaplanı neden öldürülmüştür?

8.      Büyük ayak efsanesi gerçek midir?

9.      Banta Inn otelinin özelliği nedir?

10.   Komodo kertenkelesinin özellikleri nelerdir?

11.   Ruhlarla iletişime geçmek için hangi yöntemlere başvurulur?

12.   Cinayetlerin çözümlenmesinde neler kullanılır?

                                                                                          Zehra Semiz

                                                                                          07010002003 / 5. Sınıf

                                                                                          Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği