Garip Olaylar 1

    Tayland açıklarında Puket adasında her yıl Çin takviminin 9. ayında vejetaryen festivali kutlanılır. Bu festivalde amaç, Haoizme inanan kişilerin aydınlanmak için tüm varlığın bir parçası olmaya çalışırlar. Arınma ayini olarak da bilinen bu festivalde vejetaryenliğin saflaştırıcı etkisi olduğuna inanılarak bütün günahlarından arınırlar.  Törende tanrılarına kurbanlar adarlar. Fakat kurbanları yok olan şeylerdir. Öreğin; mum, tütsü… Vb. Törenler, ya rahipler ya da medyumlar tarafından yapılır. Bunlar trans halindeyken tanrılarla görüştüğünü ve ruhlar vücutlarına girdiğinde ise tanrılarla beraber Makabre dansını gerçekleştirdiklerini ifade ederler. Törenin beşinci ve altıncı gününde ise bir sonraki safha için hazırlık yapmak üzere rahipler toplanırlar. Bayrak sallanarak ve şeytan kamcısını şaplatarak kötü ruhlardan korunurlar. Daha sonra meydanda yaktıkları ateşin korlaşmasını bekleyerek üzerinde yürürler. Enteresan olan hiç yanmamalarıdır. Böylece bütün kötülükleri kovduklarına inanırlar. Dokuzuncu günde ise vücutlarının çeşitli yerlerine, farlı uzunluk ve kalınlıkta şişler batırarak bu şekilde kilometrelerce yürürler.

    Kuvars kristallerinin, bazı toplumlarda en korkunç hastalıkları bile iyileştirici etkisi olduğuna inanılıyor. Araştırmacılar bu kristalden yapılmış kafatası bulmuşlardır. Günümüz teknolojisinde bile bu kristali oymak çok zorken bunlar nasıl, ne zaman ve ne amaçla yapıldığı merak konusudur. Bu kafatası üzerinde araştırma yapanlara ‘muhafız’ denir. Kafatasının farklı bölgelerinde, birbirinden faklı simgeler görmek mümkün oluyor. Bu kristallerin insan enerjisi üzerinde ki etkisi ise ayrı bir sır gibi.

    Sedona çölü buradaki insanlar tarafından kutsal bir yer olduğu düşünülüyor. Bu bölgede dünyanın bütün elementlerinin birleştiğine inandıkları için buraya meditasyon yapmak için gelirler.

    Sedona’ da eski uygarlıkların kullandığı tedavi çemberi de günümüze kadar ulaşmıştır. Burayı ziyarete gelenler öce yanmış ada çayı ile saflaştırılıyorlar ve böylece kötü ruhlardan arındırılıyorlar. Buna tütsüleme işlemi denir. Daha sonra çemberin sekiz noktası etrafında, bir noktada durmaları gerektiğini düşünene kadar dolaşıyorlar.

    Afrika’nın batı kıyılarında ki insanlar, tek bir yaratıcıya fakat birçok farklı ruha taparlardı. Bu ruhlara Loah denir ve yaratan ile dünya arasındaki bağı koruduğuna inanılırdı. Bu toplum batı devletler tarafında köleleştirildikten sonra dinlerini gizli yaşamak zorunda kalmışlardır. Bundan dolayı Loah simgesini değiştirerek voodo bebekleri haline getirmişlerdir. Voodo inanışında manevi lidere Hugan veya Voodo lideri denir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Vejetaryen festivali neden kutlanır?

2.      Makabre nedir?

3.       Haoizme inananlar kötülüklerden nasıl arınırlar?

4.      Kuvars kristallerinin önemi nedir?

5.      Kimlere muhafız denir?

6.      Sedona çölünün önemini açılayınız?

7.      Tom Every kimdir ve ne üzerine çalışma yapmıştır?

8.      Voodo bebeği ilk nerede çıkmıştır?

9.      Loah kimdir?

10.   Hugan kimdir?

11.   Sedona çölüne ziyarete gidenlere arındırılma işlemi nasıl yapıyor?

12.   Sekiz noktalı çemberin önemi nedir?

                                                                                           Zehra Semiz

                                                                                           07010002003 / 5. Sınıf

                                                                                           Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği