BİLMİYORDUM ÇEVRECİ ENERJİ ÜRETİMİ VE ATIK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ

 

            Dalga enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren farklı teknikler vardır. Dalga enerjisinden hareket elde ederek bunu elektriğe çevirmek mümkündür. Dalgaların çok yüksek düzeyde enerjisi vardır ve bu enerji süreklidir. Bu filmde alternatif enerji kaynakları, çevre kirliliği, geri dönüşüm ve enerji tasarrufundan bahsedilmektedir.

Günümüzde kullanılan enerji kaynakları ve enerji israfı küresel bazda bir çevre sorunu ortaya çıkarıyor. Bu çevre sorunları canlıların yaşam alanlarını tahrip etmekle kalmayıp büyük bir emek kaybına da neden oluyor.

            Hayatımızda uygulayacağımız basit tedbirler ve alternatif yollardan enerji elde etme yöntemleri büyük ölçüde bu sorunları ortadan kaldırabilir. Ayrıca enerjiden tasarruf etmenin daha ekonomik olduğu da kuşkusuz kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkacaktır. Yapılarda gözetilmesi gereken bazı yalıtım tedbirleri daha az enerji kullanımına yol açacaktır. Benzine alternatif bazı yakıtlar çevreyi daha az kirletecektir. Evlerde uygulanacak bazı tasarruf tedbirleri daha az enerji üretimini sağlayacaktır. Geri dönüşüm enerji ve ham madde ihtiyacını azaltmak için çok önemli bir yere sahiptir.
Binlerce mil boyunca uzanan kesintisiz denizin kıyısında bulunan İrlanda'nın batı kıyısı Avrupa'nın en yüksek dalgalarını alıyor. Mühendisler için denizin muazzam kuvveti bir çok fırsat barındırıyor. Okyanus çok büyük bir serbest enerji kaynağıdır. Ancak rüzgarların, dalgalar ve tuzlu suyun harap edici etkisiyle bu enerjiyi toplamak epeyce cesaret gerektiriyor. İrlanda'nın etrafını saran denizden ülke ihtiyacının 18 kat daha fazla enerji elde edilebilir. Dick ile Jem dalga enerjisi kullanmak için Kit ve Rosy'nin karavanlarını denize mümkün olduğunca yakın park etmelerini istiyorlar. Böylece yeşil enerji oluşturabilecekler. Yakıt tankında biyo dizel bulunuyor. Aletleri çalıştırmak için ise güneş ve rüzgar enerjileri var. Okyanusta bulunan serbest enerjiyi mühendisler çok uzun süredir kullanmak istiyorlar. Ancak denizin yıkıcı gücü yapılan tasarımların çoğunu yerle bir etmiş. Gezegen mühendisleri rıhtımın duvarına sert bir baca tutturmak istiyorlar ancak bacanın çok sıkı tutturulması gerekiyor. Dalgalar bu bacanın içine doğru girdiğinde yukarı doğru bir hava hareketi yaratacak. Borunun üstüne yerleştirilen huni hava boşluğunu daralttığı için havanın akış hızını arttıracak ve pervane dönmeye başlayacak. Böylece sörf karavanı için gerekli enerji üretilebilecek. Projenin yapımı için mühendisler gerekli parçaları bir araya getirmeye çalıştılar. Parçalar bir araya geldikçe iskelenin yapısı ortaya çıkmaya başladı. Mühendisler dalgalanan su sütununun ana iskeletini bitirmek ve mendireğe takmak istiyordu. Vinçle anlaşıldı ve su sütunu montelenmeye başlandı. Denizin yükselmesine 1 saat kala montaj başladı. Boru su sütununa yerleştirildi ve dalgalar havayı bunun içine atıyor mu diye kontrol edildi. Bundan sonraki aşama dalgaları elektrik enerjisine çevirmekti. Jem kendi rüzgar türbinine benzer bir şey yaptı. Türbin yaptıkları dalgalanan su sütununun üzerindeki huniye yerleştirilecekti. Bunun içinde hareket eden hava kütlesi dönen bıçakları itecek ve dönüş hareketini sağlayacaktı. Türbin elektrik jeneratörünün birinin bağlandığı zaman da karavan için gerekli enerji üretecekti. Vels türbininin aerodinamik bıçakları rüzgar yön değiştirse bile hep aynı yönde dönüyor. Vels türbini jeneratörün içine iyice oturması için modifiye edildi. Vels türbini ile jeneratör huniye takıldı. Kısa bir an sonra çalıştığını gördüler. Bu sistem aküye bağlandı ve su geçirmez bir kutuya yerleştirildi. Enerji sörfçülerin karavanına kalın bir kablo ile çekildi. Bugün bir karavan aydınlandı ama yarın bu türden gereçlerle dünyanın dört bir yanında deniz kıyılarında yaşayanlara enerji sağlamak mümkün olabilecek.

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz

 1. Dalga Enerjisi Kullanımı nedir?
 2. Dalgaların Gücü ve performansları nasıldır?
 3. Dalga Enerjisi Elektrik Santralinden elektrik enerjisi nasıl üretilir?
 4. Dalga enerjisinden elektrik enerjisi nasıl üretilir?
 5. Geri dönüşüm nedir?
 6. İnsanın kinetik enerjisinden elektrik elde edilebilir mi?
 7. Gezegen mühendisleri neyi atölye olarak kullanıyorlar?
 8. Sörfçüler hangi amaçlarda kullanmak için gezegen mühendislerinden enerji üretmelerini istiyor?
 9. Tuzlu ördek modeli nedir?
 10. Dalgalanan su sütunu nedir?
 11. Gezegen mühendislerinin dalga enerjisi projesi için kimlerden izin almaları gerekiyordu?
 12. Gezegen mühendisleri dalga enerjisini kendi üzerilerinde denemek için neler yapıyorlar?
 13. Gezegen mühendisleri projede kullanacakları boruyu test etmek için ne yaptılar?
 14. Hava akımının yoğunluğunu arttırmak için hangi maddeyi kullanmaya karar verdiler?
 15. Gezegen mühendisleri iskeleyi duvara monte etmek için nasıl çalışıyorlar?
 16. Su sütununa bağlanan türbin kaç voltluk bir Jeneratöre bağlıydı?
 17. Türbinin bünyesinde çıkan sorun neydi?
 18. Vels türbinini nerden ve nasıl temin ettiler?
  ÖZLEM SÜTÇÜ BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 07010002009