GİZLİ GÜNEŞ 44 dk

                

                 Bu filimde güneşin bilinen ve bilinmeyen yönleri anlatılmaktadır.

                 Güneş sisteminde dünya öyle bir noktada durmuş ki güneşe birazcık yakınlaşsa kavrulacak birazcık uzaklaşsa bu sefer donacaktır. Bu muhteşem yerde dünyadaki hayat güneş sayesinde devamlılığını sağlamakta ve üzerindeki canlılara hayat sağlamaktadır. Dünyadaki bir bitki fotosentez ile güneş enerjisini kimyasal bağ enerjisine çevirmekte ve bu bağ ile oksijen ile besin üretmekte, üretilen bu besin diğer canlılar(insan, hayvan…) tarafından tüketilmekte böylelikle güneşteki enerji canlılar arasında sürekli dolaşmaktadır.

                 Dünyadan güneş teleskoplar ile incelenir ve ayrıca uyduların gönderdiği fotoğraflar ile incelenir. Genel olarak güneş ışığına direkt bakılamadığı için güneşin ışınları farklı yerlere yansıtarak incelenir. Ayrıca güneş enerjisi o kadar fazladır ki birkaç kilogramı büyük bir hidrojen bombasına bedeldir. Ve enerjiden oluşan bu güneşin patlamasını engelleyen ise güneşte ki yer çekimidir. Yer çekimi güneşi oluşturan gaz lavlarını kullanarak onları bir arada tutmaktadır ve böylelikle güneşte bir bütünlük sağlanmış olur.

                Yaklaşık 5 milyar yıl önce büyük patlama ile güneş oluşmuştur. Oluşumu yıllar için de kendini düzenlemiştir. Ve bu sistemde etrafında ki gezegenlere enerji sağlamak tadır. Güneş görünen ışınları yanın da görünmeyen ışınları da yayar. Mor ötesi ışınları, kızıl ötesi ışınları, radyo dalgaları vs… gibi ışınlar gönderir ve bu ışınlar insan sağlığı için zararlıdır. Normalde dünya atmosferi bizi bu tür zararlardan korur fakat bazı durumlarda bu durum değişir. Güneş ışınlarının dünyaya dik ve dike yakın ışınlarda geldiğinde canlılara zarar vermektedir.

                Günümüzde çevreyi kirletmek için kullandığımız yakıtlardaki enerji güneş ürünüdür. Güneşteki enerji yıllarca bu fosil yakıtlar oluşturan bitkilerin yapısın da depolanıp daha sonra yer altında basınç ve sıcaklığın etkisi ile fosil yakıt oldular ve insanlar onları yakıt olarak kullanılır. Güneş sahip olduğu manyetik alan ve daha birçok gizemi ile insanlık için hayat vermeye devam ediyor ama oda bir gün bitecektir.

   

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Güneşten uzak olsaydık ne olurdu?
 2. Hayatın sürekliliğini sağlayan nedir?
 3. Canlılardaki enerjinin kaynağı nedir?
 4. Timsah güneş enerjisini nasıl kullanır?
 5. Havadan hafif olan gazların faydaları nelerdir?
 6. Teleskoptan güneşe nasıl bakılır?
 7. Hidrojen bombasının şiddeti kaç kg. güneş enerjisine eşdeğerdir?
 8. Güneşin patlamasını engelleyen nedir?
 9. Güneş ne zaman oluştu?
 10. Güneşten ne tür ışınlar çıkmaktadır?
 11. Güneşi biçimlendiren nedir?
 12. Magnet teleskopu nasıl çalışır?
 13. Güneş patlamaları nasıl oluşur?
 14. Güneş saniyede ne kadar enerji yayar?
 15. Dünya ne zaman yok olacaktır?
 16. Güneşte manyetik alan nasıl çalışmaktadır?
 17. Kömürdeki enerjinin kaynağı nedir?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009 (Fen Bilgisi Öğretmeni)