Genetik Ve Mitokondrilerdeki Verilere Dayalı Olarak Afrika’dan Tüm Dünyaya Açılan İnsanlığın Soy Ağacı Hayat Hikayesi 90 dak

 

Evrim tarihtir. Genlerimizi incelemeden tarihi anlayamayız gezegendeki her aileden kan alındı ve bu kanlar gösteriyor.

Bugün yaşayan herkesin akraba olacağını.Ortadoğu ya gidip kan aldılar.kan gruplarında uzak akrabaları çıkarmak gerçekten mümkündü zaman makinesi kandı.

6 milyar insan yaşıyor dünyada Afrika da tüm insanlık yaşıyordu.sonra bir kısım grup Afrika dan çıktı bunlar bizim büyük atalarımız.eğer atalarımız bu yolculuk yaptıysa o zamanın şartları bizi düşündürüyor.

Kalahari çölüne doğru yol alıyoruz. Atalarımızın yolu buradan Afrika dan başlıyor.peki ama neden buradan gittiler .sayıları azalmış yakında yok olabilirler

 

Moğolların çıkık kemikleri çekik gözleri koyu tenleri bize hiç yabancı gelmiyor.

DNA larımız ortak nede olsa Afrika da ayrıldıklarında atalarımız yeni bir dil ve silah olan oka sahipti. İz sürebilmeleri de atalarımızın nasıl Afrika da ayrıldığı noktasında bize bilgi veriyor ve hayvanların izlerini de sürerlerse gelecekte karınlarını doyurabilirlerdi.

 

Atalarımızın kemiklerinin mağaralarda ulaşıyoruz. Biz bedenlerini öğreniyoruz.

Yapılan taş aletler bize taş devrinde yaşadıklarını gösteriyor.bu bize 50.000 yıl önce yaşadıklarını gösteriyor.Avusturya da ki Mungo da balık kılçığı ateş izleri 40.000 bin yıl önceyle ilgili fikir veriyor.

Hindistan’a gidiyor araştırmacı ve Avusturya dan gelenlerin buradan geçtiğini ispatlamaya çalışıyor.Genetik işaret arıyor.Mandura bölgesine gidiyor.

 

Burada önce aile bilgileri kan örnekleri arıyor.Saf kalmış bir köyden.aranan özellik Y kromozomunda olduğu için sadece erkeklerden örnek alıyor.Y babadan oğla geçerken izleyeceği mükemmel izi oluşturuyor ve Abojinkinin atasının izini bulmaya çalışıyor.

 

Laboratuarda DNA belirleştikten sonra DNA örneklerini bir soğutucuda koruyor ve analiz ediyor.

 

Atalarımız Afrika’yı terk ettiğinde buzul çağının ortasındaydı. Onlar için sorun soğuk değil kıraklıktı. Burada Ortadoğu üzerinden Hindistan gittikleri görülüyor.İkinci bir grup ise Çine yöneldi. Burada dağ ile deniz arasına sıkıştıklarından kendine ait yapılar geliştirdiler. Arkeolojinin orta doğudan buraya gelmesi1200 yıl sürdü. Afrika’dayken zayıf uzun boylularmış ama Amerika ya geldiklerinde giyimlerini ve fiziksel görüntülerinde değişikler oldu.

 

Melanin pigmenti fazla salgılıyorlardı ve siyahlardı.35.000 yıl önce pigmentasyonları azaldı ve renkleri açıldı.

Afrika da başlayıp Asya  da süren bu yolculuk Amerika kıtasına kadar uzadı.

 

 Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.İlk insanlar nerden geldi?

2.Zaman makinesi nedir?

3.İlk nerden kan alındı?

4.Kan almada ki amaç neydi?

5.Avusturya da ki mungo balık kılçıkları ne zamana ait?

6.Atalarımız neden siyah ?

7.İkinci grup nereye yöneldi?

8.Ortadoğu dan Afrika ya gelmek ne kadar sürdü? 9

9.Pigmentasyon nedir?

10.DNA bize neyi kanılıyor?

11.Atalarımız Afrika ne zaman terk ettiler?

12.Atalarımızın fiziksel görünüşleri nasılmış?

13.Y kromozomunun özelliği nedir?

14.Atalarımızın yolculuğu nerde sonlandı?

15.Atalarımızdan kalan taş aletler bize neyi gösteriyor?

16.Atalarımız Afrika dan ayrıldıklarında neye sahiptiler?