GELECEĞİN SÜPER İNSANLARINI BİLİMLE VE TEKNOLOJİ İLE YARATIŞ

-ALTINCI HİS

>İnsanların birçoğunu günlerinin yarısını taşınabilir teknolojiyi kullanarak geçiriyor.Akıllı telefon,diz üstü bilgisayarlar,aypotlar,el kitapları yanımızda taşımak büyük dert olabilir ama bundan 5 yıl sonra elektronik alet kalabalığı geçmişte kalacak.

>Elektronik aletler yerine işlemcinizi boynunuza takacaksınız parmaklarınız klavyeniz en yakın duvarda ekranınız olacak.

>Emaytinin medya labaratuarından Rana Mistirind icadına Altıncı His adını veriyor.

>Altıncı his temel olarak değişken bir madolyon değişken bir hareket arayıcı altıncı hisle sadece bilgiye bakma  sınız hareketlerinizle ona müdahale edebilirsiniz.

>Altıncı his iletişime geçtiğinde internetten karşıdakinin hakkında bilgi buluyor. Karşıdakinin hakkında daha fazla bilgi ediniliyor.

>Keçeli renkli kalemlerin kapakları parmağa geçiriliyor.Keçeli kalem kapaklarıyla çalışıyor.Parmakların hareketlerini algılamak için  kullanılıyor.

>Altıncı his kolye gibi boyna takılıyor.Kolyenin içinde bir akıllı telefon parçaları bir işlemci ve 3G  internete bağlanabilen bir hafıza var.Ekran yerine yakındaki bir duvara yansıtan mini bir projektörü var ve daima ellerinizin ne yaptığına bakan bir kamera var.

>Önümüzdeki 5 yıl içerisinde pazara sürülecek ve boyutu düğme kadar olacak büyük ihtimalle bir ayfonla aynı fiyatta olacak.

BİYOLOJİK KONTAK LENS

>Wahistong Üniverstesindeki bilim adamları bulmuştur.

>Kontak lensinizde bulunan bir bilgisayarla gözünüzü kırptığınız anda internetin ellerinizin altında olduğunu hayal edin.

>Sokaktaki bir restorantın önünden geçiyorsunuz o restorant hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsunuz bu gözünüzün önünde belirebilir.

>Altıncı hisle kontak lensi birleştirince altıncı hissin algıladığı herkes hakkında bilgi veriyor.

>Lensin üzerine bir tanecik pixel yerleştirmeyi başarabilmişlerdir.El fenerini televizyonla kıyaslamak gibi.İlk pixel zor olandı.1 den 10 a geçmek  0 dan 1 e geçmekten çok daha kolay olacak.

>Bir noktaya kadar gittikçe kolaylaşacak ama aşırı küçük kısımlara gelindiğinde dahada zorlaşacak ve onu elle yapmak imkansız nerdeyse.

>Ekip kısa bir yol buldu.Kendiliğinden kurulma denilen bir teknoloji binlerce serbest gezinen pixelin olduğu bir sıvı yapıyorlar ve ardından devre kartını iki çam parçası arasına koyuyorlar.Camların arasına sıvıyı döktüklerinde  pixeller devre kartının metaline yapışıyor.

>10 yıl sonra biyololojik lensler ortaya çıkabilir.

>Tanıştığımız herkes hakkında kısa hatırlatma bilgiler olacak.Kim oldukları ve neye benzedikleri hakkında bilgi verecek.

SOĞUK ELDİVEN

>Deniss Klap tarafından yapıldı.

>Tasarlanma amacı;vücutta dolaşan kanı serinletmek ve bu şekilde bedenini merkezinden serinletmek ve bedenindeki fazla sıcaklığı çekip almak.

>Eller neden bu kadar önemli?Derinin altında bir kan akışı var.Bu onu iyi bir radyatör yapıyor.

>Soğuk eldiven bir kaloriferin yaptığını insan vücuduna yapar.Vücut ısısı iyice yükseldikten sonra ne kadar koşu bandında koşan birinin kalp ritminin ve vücut ısısını ölçüyor.(43 C sıcaklıkta odada 30 dakika koşu bandında koşu)

>Soğuk eldiven vücut ısısını düşürüp insanın kendisini dinç hissetmesini sağlıyor.5 dakikada tekrar koşu bandında koşu yapabilecek duruma gelinir.

>5 yıl içerisinde  100 dolara tüm çalışma zamanınız içinde sizi serin tutacak,dayanılıklılığınızı artıracak bir eldiven alacağınızı düşünün hiç terlemeden insan üstü bir egzersiz.

KASLAR

>Dr.Ceycın Win tarafından yapıldı.

>1997 de keşfedilen kas geniyle oynuyor.Miyostatin kas miktarını ayarlayan bir gen ve normalde bir negatif ayarlayıcı olarak iş görüyor.

>Normalde kas büyümesini sınırlıyor miyostatin.Farelerde bulunan miyostatin genini sildi sonrada oturup farenin kas yapmasını izledi ve kısa sürede süper fareyi yarattı.

>Diğer farelerin 2 katı boyda 4 katı kas kütlesine sahip normal fareden 17 gram daha fazla ağırlıkta.

>Belkide 20 yıl sonra miyostatin geni önleyici bir hap alarak kas miktarımızı arttırabilecez.

TAKMA BACAKLAR

>Osger Piskoryus bacakları olmayan en hızlı adam olarak biliniyor.2008 de 200m 21,5 saniyede koşarak Güney Afrika nın en hızlı 4. adamı oldu.piskoryusu başarılı yapan hem azmi hemde teknoloji harikası takma bacaklarıdır.

>Bilim adamı Herry başarmaya çalıştığı şey bir amplikasyon vakasında kaybedilen vücut parçasıyla aynı dinamik özellikleri gösterecek bir protez yapmak.

>Bu  ayaklar arasında arasında bozuk para büyüklüğündeki kaya kenarlarında durmayı sağlayan protezler,buza saplanan çivili ayaklar,motorlu ayaklar vb.bir çok çeşit bulunmaktadır.

>Motorlu ayaklar kas gücünü sağlıyor.Bu ayak portatif aşamasındadır.Dünyanın ilk insan görünümlü motorlu ayak elektrobotu.

>İnsan bacağı kadar kuvvetli farklı arazilere uymasını sağlayan iki farklı bilgisayarı var.Normal bir insanın enerjisiyle yürüyebilmeyi sağlıyor.

>Gerçek insan ayaklarının yapmadığı bir şeyde yapıyor.Bir cep telefonuyla vücudu programlayabiliyor.Parmağın bir hareketiyle ne kadar sert olduğunu,ne kadar güç verdiğini değiştirebiliyor.

>Gelecek yıllarda bacakları olmayan insanların bacakları olanlara göre daha az enerjiyle yürüyebileceği tahmin ediliyor.Niye?Çünkü robotun kendi güç kaynağı var.

ORGANLARI YENİDEN BÜYÜTME TOZU

>Daha önce insanlarda denenmemiş bu toz bilim adamı Even ın kardeşi parmağını uçak motorunda parmağını koparınca kardeşi denemeyi kabul etti.

>Tozun kullanım şekli,parmağını yıkayıp temiz havluyla kurulayıp tozun üzerine dökülmesi gerekiyor.Daha sonra tamamen sarılıp,bantla kapanması gerekiyordu.

>Even ın kardeşi tozu kullanmış.1 hafta kadar kullanmış parmak hatta tırnak bile çıkmaya başlamış.4 hafta içinde normal parmak gibi olmuş.

>Organ büyüten toz;domuz mesanelerinin matrisinden yapılmış.Tozda hiç domuz hücresi yok kurutulmuş hücreler arası matris var.

>Domuz mesanesinin 3 katmanından bütün hücreleri çıkarıp işlemden geçirip yapılıyor.Domuzlar evcil hayvanlar arasında insana en çok benzeyendir.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR.

 

1.Altıncı histe kullanılan keçeli renkli kalemler ne işe yarıyor?

2.Altıncı hissin yapısı nasıldır?

3.Altıncı his ne işi yarıyor?

4.Altıncı hissin gelecekte boyutu ne olacak?

5.Biyolojik kontak lens hangi üniversitede yapılmıştır?

6.Ekip kontak lensin piksellerini yerleştirmek için nasıl bir yol buldu?

7.Biyolojik kontak lens ne işe yarıyor?

8.Soğuk eldivenin tasarlanma amacı nedir?

9.Eller neden bu kadar önemli?

10.Kas geliştiricide hangi hücre kullanılmıştır?

11.Osger Piskoryus kimdir?

12.En çok bilinen takma bacaklar hangisidir?

13.Motorlu ayaklar gelecek yıllarda bacakları olmayanlar bacakları olanlara göre daha az enerjiyle yürüyebileceği tahmin ediliyor neden?

14.Organları büyütme tozu nasıl kullanılır?

15.Organ büyütme tozu neden yapıldı?

16.Organ büyütme tozu neden domuzlardan yapıldı?

 

                                                                  SERAP ŞEKERTEKİN FEN BİLGİSİ 4.A   09010004052