GELECEĞİ DOĞRU TAHMİN ETME VEYA NEFSİNE GELECEĞİ GÖRMENİN BİLİMSEL AÇIKLAMASI (NOSTRADAMUS) ( 48 DAK) FİLMİN ÖZETİ

 

 

 

 

                    Geleceği önceden görmek ya da tahmin etmek mümkün mü? Doğa kanunları geleceği röntgenlememize gerçekten izin veriyor mu? Bizler geleceğe bakan meraklı bir türüz.  İnsanlar ya gezegenlerin hareketleriyle ya hayvan sakatatlarıyla ya da birçok insanın başardığına inandığı muammalı yöntemlerle geleceği tahmin etmeye çalışmışlar. Bu belgeselde ise Nostradamus ve çağdaşı olan kâhinlerin neyi önceden bildiklerine değinilmiş ve uzmanların bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir. Nostradamus’un dörtlükleri üzerine ortaya atılan zıt görüşleri görüyoruz. Ayrıca “Küresel Bilinç Projesi” adı verilen bir proje, duyguların fiziksel dünyada yarattığı etkileri sayısal olarak ölçmeyi amaçlıyor. RIC adı verilen rast gele olay üreticisi ile ölçümler yapılıyor. 11 Eylül saldırıları, depremler ve tsunamileri çok kısa zaman aralıklarıyla tahmin ettiği öngörülüyor.

Nostradamus'un kehanetleri tarihteki diğer kahinlerden dahiyi gizlenmiştir. Nostradamus günümüzde adı kehanet ve öngörü ile birlikte anılmaktadır. Nostradamus veba hastalarına derman olan tutkulu bir doktor, Fransa'nın kral ve kraliçelerine danışmanlık yapan bir astrolog ve 1550 den sonra verimli bir yazar olarak çoktan nam salmıştı. Nostradamus olacak olayları öngörmede astrolojiden yararlandı. Nostradamus yoruma açılmadığı sürece hiçtir. Nostradamus'un kehanetlerinden kelimelere dayanan hemen hemen her anlam çıkarılabilir. İnsanlar tarihte hep büyük olaylardan sonra Nostradamus'un kehanetlerine sığındı. Her gün milyonlarca insan günlük falından ilişkileri ve işi ile ilgili tavsiyeler alıyor. Başkaları kaderlerine rastgele seçilen tarot kartları ile bakıyor. Uzun yaşam avuç içinden ve iyi talih taze içilmiş bir bardak çaydan okunuyor. Fallar sadece toplumun bir kesiminin ilgisini çekmiyor.

Rastgele olay üreticisi insanlığın bilincini ortaya çıkarabilir. Dünya üzerinde yaklaşık 60 rastgele olay üreticisi kurulmuştur. Bilim adamları prenses Dayana'nın 1997'deki cenazesine, depremlere ve tsunamilere, yeni yıl kutlamalarına ve dünya çapında ilgi gören olaylara baktı. İşaretler az da olsa atılan yazı turaların sonuçlarındaki hafif ancak sıra dışı değişimleri görmezden gelmeleri mümkün değil. Rastlantısal olay üreticisinin en büyük sorunu her gün büyük bir olay yaşanıyor olması. Nostradamus'tan 2000 yıl önce dünyanın en eski kehanet yöntemleri kullanılıyordu. Bunlar evrenin enerjisini tespit etmeye çalışıyorlardı. Sayısız kuşak boyunca neredeyse her kültür bir falcılığa yöneldi. Nostradamus'un beyin uyuşturucu gazlardan kullandığı söylenir. Aydınlanma çağında 300 yıl sonra Nostradamus özentilerinin sayısı arttı. Kehanetlerle ilgili ikinci bir düşünce de onların bir tekerrür oluğunu söyler. Eski olayları ve eski kayıtları alıp daha önce olduğuna göre gelecekte de olacağına inanarak yazdığı söylenir. Nostradamus bazı kehanetlere astrolojik bilgiler ekleyerek isterse tüm kehanetlerin tarihini verebileceğini ifade etmiş. Kehanetler beklide insanlara kendilerinden büyük bir şeyin parçası olduklarını hissettiriyor. Onlara bir kader duygusu aşılıyor. 35 bin yaşında bir adamın bize geçmişle ilgili en azından Ramta'nın döneminde yaşanlarla ilgili bilgiler vermesini beklesek de bize gelecekle ilgili bilgiler verdiği de ileri sürülüyor.

Geleceği bilme arzumuz kayıtlı tarih boyunca varlığını sürdürür. Hızla gelişen teknolojilerde yarının nelere gebe olduğunu öngörmek uzmanlar için bile her zamankinden güçtür. Kehanetleri belirli, geçerli ve ölçülebilir şekilde yazarak bir gün onları doğru kullanmayı da öğrenebiliriz. Uzmanlar Nostradamus'ta ne isterlerse bulabileceklerini ve hatta şüpheden de faydalanabileceklerini söylüyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

1. Dünyanın en büyük kahini olduğuna inanılan Nostradamus nerede yaşamaktaydı?

2. Nostradamus'u hangi eseri bir efsane yaptı?

3. Nostradamus'un Hitleri anlatmak için kullandığı isim neydi?

4. Rastgele olay üreticisi nedir?

5. Rastgele olay üreticisinin verilerinde görülen büyük sıçrama hangi olayı göstermektedir?

6. Değişimler kitabı hangi ülkeden çıkmıştır?

7. Nostradamus'un çalışma usulleri nasıldı?

8. Astrolog Matsy ve astrolog Tesye'nin hem fikir oldukları konu nedir?

9. Ramta adının telif haklarını kim elinde tutuyor?

10. Ramta'nın kehaneti nasıl bir sonla bitiyor?

11. İngiliz düşünce topluluğunun kurucuları kimlerdir?

12. Rastgele olay üreticisinin verilerini araştıran bilim adamları iniş çıkışlarla ilgili araştırdıklarında nasıl bir saat ortaya çıktı?

13. Veba salgınında Nostradamus nasıl bir ilaç kullandı?

ÖZLEM SÜTÇÜ BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 07010002009    

 

 

 

 

  1. Astroloji bize geleceği söyleyebilir mi?
  2. Asırlar önce yaşamış birinin bugün neler olabileceğini bilmesi ihtimali nedir?
  3. Küresel Bilinç Proje’sinin bize saylayacağı fayda ne olacak?
  4. Nostradamus’un görünürde ki başarısını nasıl açıklarız?
  5. Nostradamus’un dörtlüklerini uzman kişiler nasıl yorumluyor?